Strażnicy graniczni będą karać, jak policja

PODKARPACIE, KRAJ. Łamiący przepisy miejcie się na baczności.

Już za 9 dni, czyli od 23 listopada Straż Graniczna będzie mogła “wlepiać” mandaty za przekroczenie prędkości, jazdę bez świateł, a także bez prawa jazdy. Mandat od strażnika będzie można dostać również za inne wykroczenia. Rozszerzone uprawnienia nadał funkcjonariuszom SG minister spraw wewnętrznych rozporządzeniem z 21 października tego roku.

Dotychczas strażnicy graniczni mogli popełniających wykroczenia drogowe zatrzymać i wezwać policję, albo skierować przeciw nim wniosek do sądu. Teraz to się zmieni, funkcjonariusze będą mogli sami wystawiać mandaty piratom drogowym, tym, którzy jeżdżą bez świateł, ignorującym znaki drogowe i sygnalizację świetlną oraz polecenia kierujących ruchem, a także wezwanie do zatrzymania się do kontroli. Strażnik będzie mógł ukarać mandatem także takich kierowców, którzy jadą bez wymaganych dokumentów oraz tych, którzy siadają za kółko nie mając do tego uprawnień. To jednak nie wszystko, bo rozporządzenie pozwala “zielonym otokom” na karanie za inne niż drogowe wykroczenia. Z mandatem od strażnika granicznego będą musiały liczyć się osoby, które wyrzucają śmieci do lasu, albo odprowadzają ścieki do rzeki. Karę może on “wlepić” także tym, którzy wyrzucają lub wylewają coś przez okno, albo wystawiają lub wywieszają za nie coś, co stanowić może zagrożenie dla innych, na przykład ciężkie kwietniki. Funkcjonariusz SG ukarać będzie mógł także opiekuna psa, który zaniedba środki ostrożności i narazi innych na agresję swego pupila. Pijący alkohol w miejscu publicznym także będą musieli się mieć na baczności już nie tylko przed policjantami i strażnikami miejskimi, ale także przed “pogranicznikami”. Podobnie z wandalami niszczącymi roślinność lub sprzęt ochraniający brzegi rzek lub morza. Mandat grozić będzie też każdemu, kto wprowadzi legitymującego go strażnika granicznego w błąd co do swej tożsamości, miejsca zamieszkania, czy zatrudnienia. Karać będzie mógł on także za podawanie nieprawdziwych informacji tego rodzaju o innej osobie.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kaster
Kaster
9 lat temu

No następnie minister MSW da uprawnienia księżom i rabinom, na tacę coraz to mniej ludzie dają to bedą stać z suszarkami i łapać.

Daniel
Daniel
9 lat temu
Reply to  Kaster

No jak widać szykuje nam się policyjne państwo.
Pracy nie ma a kto na Was wszystkich zarobi?.