Strażnicy miejscy chcą być uzbrojeni

Jeszcze w tym roku projekt ustawy powinien trafić do Sejmu. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE, KRAJ. Straż miejska zmieni się w policję municypalną?

Noszenie przy sobie broni palnej, prawo przeprowadzania kontroli osobistych czy przeszukiwania aut, a także nakładania grzywny w szerszym zakresie. To wszystko przewiduje nowy projekt ustawy o powołaniu policji municypalnej, która zastąpiła by dotychczasowa straż miejską.

Nad projektem, który ma być gotowy we wrześniu głowią się komendanci straży miejskiej z dwunastu największych miast w Polsce. Choć rzeszowska straż nie bierze bezpośredniego udziału w jego tworzeniu, brała udział w naradach. Projekt został już poparty przez prezydentów największych miast naszego kraju i według założeń jeszcze w tym roku powinien trafić do sejmu.

Strażnik jak policjant
Jeżeli ustawa wejdzie w życie, uprawnienia strażników miejskich zostaną znacząco poszerzone. Dotychczas mogli posiadać broń palną, jeżeli komendant wystosował do organów policji odpowiedni wniosek. Po zmianach, broń palna przysługiwała by im prawie z marszu. Mało tego, bez problemu mogli by przeszukiwać auta czy dokonywać rewizji osobistych. Również w kwestii nakładanych grzywien i mandatów mieli by szersze pole do popisu. Nowi strażniko-policjanci mieli by również wgląd w bazy danych np. osób ściganych.

***
Czy strażnicy miejscy, których zadaniem jest utrzymywanie porządku publicznego rzeczywiście powinni mieć uprawnienia podobne do uprawnień policji? Czy nie jest to może lekka przesada? Po co tworzyć organ policji-podobny, niech każdy zajmie się lepiej wykonywaniem swoich obowiązków.

Katarzyna Szczyrek

do “Strażnicy miejscy chcą być uzbrojeni”

 1. bob

  Rozdac straznikom pistolety , nastepnie zakwalifikowac ich do sluzb mundurowych jak ; MO , wojsko itp. azeby nalezaly im sie wynikajace z tego ulgi i przywileje.
  Zobowiazac wszystkie miasta i gminy do zorganizowania strazy / miejskich i gminnych / i za 2 lata polowa spoleczenstwa bedzie ” mundurowa „.
  Zapanuje lad jak w Kraju Rad. Wskazniki bezrobocia sie poprawia .
  Nie wiem tylko , czy ta 2-ga polowa to utrzyma ?

 2. to ja

  ustawa jest potrzebna,pracuje w strazy miejskiej w rzeszowie,ale wdrozenie jej w realia rzeszowa uwazam za nierealne.powód?otóż wyjasnie.w strazy brakuje pieniedzy na wode ,dostarczana raz na 2 tygodnie,limity na uzywanie PAPIERU TOALETOWEGO/,ludzie w strazy kradna papier poniewaz nie maja pieniazkow na biezace potrzeby.kto ma kupic bron .lub wykupic dostep do cepiku …………….??????????to tylko maly przyklad z projektu a reszta?pewnie wielu z was bedzie pisac,jak sie nie podoba to sie zwolnij.ale nie tedy droga ,ja tylko wykonuje polecenia,a pretensje ze straz jest taka a nie inna ,kierowac do szefostwa strazy

 3. orest

  to jak dać małpie brzytwę! Kolejna głupota!

 4. maciek

  Jeśli chodzi o rzeszów to trzeba powiedzić jasno że dla ferenca są wszystkim od prac budowlanych, zbierania śmieci, malowideł itp. policja się nimi wysługuje

 5. Zosia Samosia

  Uważam,że pomysł jest trafiony w sedno. powinni mieć większe uprawnienia i przywileje, nie widzę różnicy między POLICJĄ a STRAŻĄ MIEJSKĄ, chyba że Strażników częściej można spotkać na ulicach, są bardziej aktywni, chętni do pomocy. A jeśli ktoś uważa inaczej to pewnie otrzymał mandat, ale tylko z własnej winy lub że nie zna przepisów. Oby ich praca przynosiła owocne wyniki dla bezpieczeństwa naszego miasta jak do tej pory.

 6. rzeszowiak

  Jak mozna dac bron czlowiekowi ktorego lapami trzesie ?
  Taz jak zaznaczyl jeden z poprzednikow nie potrafia sobie papierosa zapalniczka zapalic.
  Jak takim dac bron ? Moze byc byle nie palna !!
  Z gory dziekuje za nasze bezpieczenstwo na ulicach.

 7. zgrzyt

  Strażnicy to same zakute łby – forumowicze to same yntelygenty.

 8. Doberman

  Na usta ciśnie się tylko jedno słowo – Oprycznina.

 9. Alex

  Przeciez kszywde sobie zrobia. Z zapalniczka sobie poradzic nie moga, papierosa dpalic…..

 10. ola

  Tam jest kilku takich co sobie jeden drugiemu strzeli w łeb i komendantowi którys moze strzelic -wiec nie polecam dawać w rzeszowskiej strazy broni!bo to zacofana jednostka.o 15 lat.

 11. zombi

  jezeli uzbroic to tylko w korkowce,bo te ofiary losu beda strzelać albo do siebie,albo do przechodniow

 12. VV

  czyli inaczej mowiac, do tej pory zakladali blokady na kola bez broni. teraz beda to robic z bronia. bo tylko do tego sie to sprowadza,. a w ogole po co komu ta cala straz?

 13. to ja

  a to w jakich naradach rzeszowska straz brała udział?????

 14. Józef

  Hasło noblisty Bolka na czasie : PAŁOWAĆ!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.