Strażnicy miejscy nadal na zwolnieniach

Według pracowników, rzeszowska Straż Miejska to nie jest wymarzone miejsce do pracy. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Prezydent zamiast skontrolować Straż Miejską woli ją zlikwidować?

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Rzeszowie powiedzieli „dość!”. Nie zamierzają dłużej milczeć i mówią o tym, jak ma wyglądać sytuacja w SM. Twierdzą, że dochodzi do mobbingu, prawa pracowników są łamane, a ich praca co najmniej niedoceniana. Pod koniec ubiegłego tygodnia zaczęli też przynosić zwolnienia lekarskie. Jak mówią, wczoraj większość była nieobecna. Funkcjonariusze zanieśli też pismo do ratusza, licząc na interwencję władz miasta w straży. Tymczasem prezydent Ferenc zastanawia się… nad jej likwidacją.

W piątek zanieśli w tej sprawie pismo do prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta. Część z nich przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich. Liczą, że dzięki temu ktoś w końcu przyjrzy się SM i działaniom komendanta. – Na drugiej zmianie na odprawie powinno być 7 osób. Było 3, w tym jeden musiał zostać na komendzie jako dyżurny, co daje jeden patrol pieszy na całe śródmieście. Do tego dwa dwuosobowe patrole zmotoryzowane od 15 na cały Rzeszówmówi nam anonimowo jeden ze strażników miejskich.

Czy Rada Miasta może skontrolować to, co się dzieje w Straży Miejskiej i spróbować uleczyć panującą w niej sytuację? – Tak. Chociaż nie mieliśmy do tej pory takich przypadków. Formalnie rzecz biorąc, są dwie możliwości. Komisja, która ma w swoim zakresie Straż Miejską albo komisja rewizyjna do kontroli urzędu, która nie może jednak działać z własnej inicjatywy, tylko na polecenie Rady Miasta – tłumaczy Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Jak udało nam się dowiedzieć, strażnicy złożyli pismo w sekretariacie urzędu. Do tej pory nie dotarło jednak do samego przewodniczącego. Andrzej Dec zapewnia jednak, że jak tylko zapozna się z dokumentem, zajmie się sprawą i podejmie kroki formalne.

Prezydent dosłownie zlikwiduje problem?

Z dokumentem od funkcjonariuszy zapoznał się za to już prezydent Tadeusz Ferenc. – Strażnicy piszą o akcji protestacyjnej, o tym, że chcą się zwalniać. To dziwna historia. Wcześniej nie docierały do nas żadne sygnały, że coś złego się dzieje. PIP też nie doszukała się wielkich przewinień. Tak naprawdę nie wiemy, o co tu chodzi – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Jak mówi, władze miasta zastanawiają się, czy za wszystkim nie stoi grupa ludzi, która próbuje wprowadzić zamęt. – Nikt się nie podpisał pod pismem i nie wiemy nawet, z kim rozmawiać – zaznacza.

Czy mimo to prezydent Ferenc podejmie jakiekolwiek działania? – Ja tylko powiem, że prezydent od dłuższego czasu ma dosyć duże naciski, żeby w ogóle zlikwidować Straż Miejską wzorem innych miast. Co roku wydajemy na straż jakieś 4,1 mln zł. Średnia płaca tam to 4,2 tys. zł brutto. Prezydent nigdy nie był zwolennikiem, żeby likwidować straż, bo ona ma swoje zadania, ale istnieje taka możliwość, że te 4 mln przeznaczymy na Policję. I kto wie, czy nie byłoby to bardziej skuteczne – zastanawia się rzecznik prezydenta. Na razie nie przesądza, jakie kroki zostaną podjęte, ale jak mówi taka opcja jest możliwa.

Wioletta Kruk

19
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
tommarekhijenaAdmirałSię doczekasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tom
Gość
tom

Strażnicy miejscy nie na zwolnieniach tylko do zwolnienia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Admirał
Gość
Admirał

Dlaczego pracują tam ludzie po zawodów kach?
Dlaczego jest zatrudniony człowiek który nie posiadał 21 lat?
Dlaczego kierownicy mają średnie wykształcenie piastuja ww stanowiska.?
USTAWA O SM MÓWI INACZEJ!
KTOŚ SIĘ TU PODKŁADA. to się może źle skończyć. Ktoś powinien się za to wziąć!

marek
Gość
marek

bo mają układy i są synami i pociotkami radnych miejskich i ich rodzin którzy pracują w urzędzie miasta

Się doczekasz
Gość
Się doczekasz

Dzień dobry
Z tego co wiem ,pracownicy którzy się zwolnili ,składają do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przedstepstwa -falszowanie dokumentacji

Lola
Gość
Lola

Znowu płacz i bicie piany. Tam się nic nie zmieni nilo i nie zmieni! W ratuszu też o tym wiedzą. Palenie głupa.Potrzebny jest rozglos na całą Polskę. Ten z 2 nie do ruszenia. Okres ochronny. Prawdopodobnie Dazy do likwidacji tej jednostki. Brak inwestycji we wszystko.

Mpk
Gość
Mpk

Ktoś tu już pisał… Kim wy jesteście, że chcecie zwalniać? Pewnie tymi, którzy zostali ukarani a nie tylko pouczeni.. Ukarani na pewno nie bezpodstawnie. Bo gdyby tak było, trzeba było odwołać się do sądu..

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

To wszystko z naszych podatkow. Prezydencie do dzieła i likwiduj.

hijena
Gość
hijena

zwykle rozrabiactwo miejskich wachmanów ,to jedno.Ale co to za epidemia i masowe zwolnienia L4.Nalezy sie domagć dokladnej kontroli ZUS pod katem ewentualnych wyłudzania zwolnien lekarskich

Robert
Gość
Robert

Zlikwidować tą przechowalnie dla pociotków miejskich radnych i ich znajomych,Józek trzyma mocno za morde ale im się robić nie chce i biegają na skargi

Aaaa
Gość
Aaaa

Prezydencie zlikwidowac zadnego pozytku z nich nich ma.

Maszka
Gość
Maszka

RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY !!! Dlaczego w naszym mieście utarło się tak, że zamiast zająć się winowajca obecnej sytuacji czyli jaśnie komendantem, to każe się jego podwładnych ? Przecież gdyby Oni mieli normalnego szefa i normalne warunki pracy, to i my mielibyśmy z Nich większy pożytek. A tymczasem samochody oraz sprzęt, którego używają woła o pomstę do nieba. Tylko „Józek” ma wszystko w d…. bo to człowiek naszego włodarza, więc niczego się nie boi. A skoro już jest „jego człowiekiem” to chociażby przez szacunek do Prezydenta powinien mieć trochę kultury i nie przynosić Mu wstydu…. A teraz do tych,… Czytaj więcej »

inka
Gość
inka

dobrze napisane tak jest ratusz odpowiada że nie było sygnałów a sprawy w sądzie wcześniejsze …nie chce mi się wierzyć najlepiej pod dywan zamieć :)

Romek
Gość
Romek

Jeśli dalej miałby funkcjonować ten prywatny folwark zwierzęcy to rzeczywiście lepiej go zlikwidować. Jeszcze raz prezydent pokazał swoje prawdziwe oblicze, obraz podejścia do pracowników, tak traktuje się ludzi. Jaki problem zbadać co naprawdę dzieje się w tej oborze, myślę że strażnicy opisali problemy dokładnie. A jak nie odsyłam do uzasadnienia wyroków spraw sądowych które miała Straż Miejska Rzeszów. Komuna w Rzeszowie ma się dobrze, myślę że warto to przedstawić w wymiarze ogólnopolskim w końcu to stolica innowacji jak jest problem to likwiduje się zgłaszający nawet jeśli to znaczącą grupa pracowników.

Imie
Gość
Imie

Czekamy na likwidację

hijena
Gość
hijena

Szanowny Panie Ferenc ,nie ma się co zastanawiac i jednym podpisem wysłać tych wachmanów na zieloną trawkę.Chetni ,jeżeli spelnią wszelkie warunki niech zatrudnią się w policji

ROMEK
Gość
ROMEK

Zlikwidowac byle szybko!!!

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Jestem za likwidacją

Gabrysia
Gość
Gabrysia

Dzień dobry,jeżeli są problemy np z dyrektorem lub w tym przypadku z komendantem to trzeba ta sytuację uzdrowić ,np komendanta przesunąć na inne stanowisko ,czytałam że są wolne etaty na stanowisko strażnika ,nie wiem jak się to pisze ,ale chyba chodzi o dzielnicowego
Proste ,szybkie
Pozdrawiam serdecznie

hijena
Gość
hijena

Gabryska nie ma wątku na którym byś nie skrzeczała,daj se* na zatrzymanie