Strefa płatnego parkowania powraca! Opłaty będą jeszcze wyższe

Strefa płatnego parkowania została zlikwidowana w 2003 roku przez prezydenta Tadeusza Ferenca. Teraz ten sam prezydent ją przywraca. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Podwyżka cen biletów MPK oznacza zmiany w proponowanych cenach za godzinę postoju w płatnej strefie. O 2,5 zł za godzinę możemy zapomnieć.

Jeszcze w tym roku za parkowanie w centrum miasta będziemy musieli płacić. I nie chodzi tu wcale o nowo otwarty płatny parking oo. bernardynów, ale o przywrócenie przez prezydenta Tadeusza Ferenca strefy płatnego parkowania. Przypomnijmy, że została ona zniesiona w 2003 roku (o co walczyły Super Nowości) przez… tego samego prezydenta.

Zbliżający się termin wprowadzenia strefy płatnego parkowania w Rzeszowie potwierdza rzecznik prezydenta Rzeszowa, Maciej Chłodnicki. – Strefa zacznie obowiązywać końcem roku – mówi krótko.

Parkuj i płać
Dokument o nazwie “Polityka Parkingowa Miasta Rzeszowa i kierunki jej realizacji do roku 2025”, za, bagatela, 140 tys. zł opracowała warszawska firma Ecorys. Na podstawie przeprowadzonych badań określiła dwie strefy płatnego parkowania, jakie powinny pojawić się w Rzeszowie. W obydwu parkowanie ma być płatne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17. Nie będzie on mógł być dłuższy niż 4 godziny.

W skład pierwszej strefy mają wejść ulice: Batorego, Targowa, Szopena, Lubomirskich, Zamkowa, Lisa-Kuli czy Cieplińskiego. W drugiej (podstrefie) znajdą się ulice: Hetmańska, Staszica, Chrzanowskiej, Dąbrowskiego i ks. Jałowego.

Ze strefy płatnego parkowania mają zostać wyłączone: Rynek oraz ulice Grunwaldzka i 3 Maja. Również ul. Langiewicza nie zostanie objęta strefą, ponieważ sprzeciwili się temu mieszkańcy tamtejszych rejonów.

Opłata wzrośnie!
Z opracowanego dokumentu wynika, że za pierwszą godzinę parkowania w pierwszej strefie mielibyśmy zapłacić 2 zł 50 gr, za drugą 2, za trzecią 3, a za czwartą 2 zł. Dla drugiej strefy wybrano stawkę liniową, czyli za każdą godzinę trzeba płacić tyle samo – po 2 zł.

Jak kilka miesięcy temu przekonywał Cezary Gołębiowski z firmy Ecorys, wysokość opłaty za godzinę postoju musi być wyższa niż cena biletu MPK, tak by ludzie chętniej przesiadali się do komunikacji miejskiej. Ale uwaga: powyższy cennik został opracowany w stosunku do ceny normalnego biletu MPK za 2 zł 40 gr, czyli przed podwyżką. Od października 2012 r. bilet kosztuje 40 gr więcej.

Już więc wiadomo, że za pierwszą godzinę parkowania na pewno nie zapłacimy 2 zł 50 gr, ale przynajmniej 2 zł 90 gr! Opłaty za każdą następną godzinę również ulegną zmianie.

– Ostateczna wysokość opłat będzie zależała od radnych, bo to im zostanie przestawiona propozycja wysokości opłat i to oni będą głosowali – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Strefa płatnego parkowania jest elementem unijnego tzw. dużego programu transportowego, który jest wart 415 mln zł. Rzeszów otrzyma z niego 311 mln zł.

***
Jeszcze do niedawna Rzeszów mógł być dumny, że na jego terenie nie ma strefy płatnego parkowania. Prezydent chwalił się w mediach ogólnopolskich, że strefę zlikwidował i to samo radzi innym miastom. A teraz co powie?

Ewelina Nawrot

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
StefanROMANrzeszowiakurzednik w skarbowcemamnick Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

no nie proponuje powrócić do dawnych czasów- czyli; przeliczajmy wszystko na zboże [ bo ziarno można dosypać lub odsypać]
– nie ? no to na woły – przypomnę dobra zbroja to 9 wołów
-nie ? no to na sól[ stosowana jako środek płatniczy u nas]
-nie ? no to może skóry albo miód
-nie ? no to grzywny żelazne
-nie ? no to blondynki porwane innym i handel nimi[ słynęła z tego Praga Czeska] przypomnę cena blondynki = 200 x cena czarnej kobiety
-nie no to może płacenie płótnami
-nie no to co wybieramy ;
futra,skóry,miecze,strzały,korę topoli i brzozy,zęby rybie,ambrę,miód,wosk,sokoły, czy barany i krowy ?

urzednik w skarbowce
Gość
urzednik w skarbowce

Jak tym ludziom tlumaczyc taki prosty wypadek ? Jak ?
Pieniadz systematycznie traci na wartosci i za taka sam wartosc TOWARU musi sie placic coraz wieksza iloscia pieniadza ktora ma coraz wieksza wartosc ! Przeliczajac zakupiony towar na ilosc ZLOTA jaka trzeba wydac za nakup tego towaru okazuje sie ze NIC SIE NIE ZMIENILO !!
Tyle samo zlota kosztuje bochenek chleba dzisiaj ile kosztowal 20 lat temu !!
Porownaj swoje zarobki do wartosci zlota czy sie zmienila ilosc zlota jaka mozesz kupic za swoje pobory i wtedy komentuj i narzekaj ze straciles lub chwal ze zyskales !!

mamnick
Gość
mamnick

No wichurańci i ludzie z RZE-Na nogi i ogień!

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

czyli Tadzio zbiera kasę na kolejną okrągłą kładkę wprowadzając pseudo nowy podatek! a urzędasy z ratusza i tak dostaną darmowe wjazdówki. A może to własnie o to chodzi, że urzędasy nie miały gdzie parkować więc trzeba wystraszyć z centrum obywateli opłatami aby było więcej wolnych miejsc dla nich! oj Tadziu, Tadziu – kolejnych wyborów to Ty na pewno już nie wygrasz! wprowadzając takie bzdurne pomysły (najpierw kładka, potem fontanna a teraz płatne parkowanie). Może jeszcze wprowadzisz obowiązkową opłate klimatyczną dla każdego mieszkańca? a strefę płatnego parkowania zapewne oddzadzą w zarządzanie spółce znajomego przedsięiorcy który będzie zbijał na tym majątek a… Czytaj więcej »

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Popaprańcu przecież jezeli sie nie wprowadzi płatnych parkingów w centrum to prywatni biznesmeni nie wybudują kolejnych typu wielopoziomowych których nie raz obiecywali gdy ta zmiana zostanie wprowadzona. Co do wyborów pisolku to ty się nie martw PaN Prezydent znowu problemu nie będzie miałaby pokonać ?? no właśnie kogo ?? nikogo !!!!

Stefan
Gość
Stefan

kaZdy będzie lepszy od dziadka z jajecznica zamiast mózgu. On nie tylko robi krzywde sobie ale i nam mieszkancom.

tomi
Gość
tomi

jestem pewny na 100% urzędnicy dostaną zwolnienia! i tylko szaraczków znowu oskubią

oleg
Gość
oleg

Z tego co mi wiadomo to wlasnie urzednicy pracujacy w centrum mają byc zwolnieni z oplat.

KRzysiek
Gość
KRzysiek

Teraz chcąc dojechać coś załatwić muszę i tak parkować np w galerii Ryśka koło Ratusza, i tak trzeba zapłacić i tak.. przynajmniej centrum będzie dostępne dla zwykłych śmiertelników.

Antek
Gość
Antek

Urzędnicy otrzymają zgodę na bezpłatne parkowanie.

OLA
Gość
OLA

i bardzo dobrze, bo teraz w centrum parkingi bolukja glownie urzednicy dojerzdzajacy z okolicznych miejscowosci wokol Rzeszowa, jak sie chce stanac to nie ma gdzie, wiec i tak sie placi, a tak przynajmniej bedzie wiecej miejsca !