Strzegą grobów od stuleci

Na Podkarpaciu straże grobowe można spotkać w większości parafii. Należą do nich strażacy, ale i inni ochotnicy, którzy raz do roku zakładają mundur i w ciszy i skupieniu pilnują grobów Zmartwychwstałego. Fot. Bogdan Myśliwiec

NOWA DĘBA. 1500 „Turków” z całego Podkarpacia na 10. Ogólnopolskiej Paradzie Straży Grobowych.

5 maja w Nowej Dębie odbyła się 21. Podkarpacka i 10. Ogólnopolska Parada Straży Grobowych – Turki 2013. Na jedynym tego rodzaju zjeździe w regionie zaprezentowało się półtora tysiąca członków straży wielkanocnych z 50 formacji.

„Turki” to honorowe formacje paramilitarne, pełniące wartę w kościołach przy Bożym Grobie od Wielkiego Piątku po południu do rezurekcji w Niedzielę Wielkanocną. Zwane są także bożogrobcami lub strażami wielkanocnymi. Obyczaj ten znany jest w Polsce od połowy XVII wieku.

Straże grobowe pełniące warty w podkarpackich kościołach w różnych parafiach mają różne mundury, najczęściej wzorowane na mundurach Wojska Polskiego z czasów insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich i okresu Księstwa Warszawskiego.

W Majdanie Zbydniowskim straż wielkanocna liczy już blisko 200 lat. Chętnych do wstąpienia w jej szeregi jest tak dużo, że brakuje mundurów, w które młodzi ludzie mogliby wskoczyć i zaprezentować się w Wielkim Tygodniu.

mrok

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o