Studenci będą oceniać profesorów

Pomysł bardzo mi się podoba – mówi Agnieszka z UR

PODKARPACIE. Projekt nowelizacji Ustawy o Szkolnictwie Wyższym

Nowy rok akademicki może przynieść duże zmiany w szkolnictwie wyższym. Wszystkie zajęcia mają być obowiązkowo oceniane przez studentów. Już teraz w wielu uczelniach takie oceny w formie ankiet odbywają się regularnie, projekt ustawy nakłada taki obowiązek na wszystkie szkoły wyższe. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce by zmiany weszły w życie od 1 października 2011.
– Na większości naszych kierunków już są przeprowadzane ankiety badania jakości zajęć – mówi Ludwik Borowiec, p.o. rzecznika prasowego Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Oceny studentów brane są pod uwagę, na ich podstawie wykładowcy mogą otrzymać nagany lub wyróżnienia, decydują też one także jako głos doradczy w kwestii przedłużenia zatrudnienia.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako pierwsza w kraju wprowadziła ankiety dla studentów. Anonimowe ankiety pozwalają studentom wypowiedzieć się na temat zajęć oraz postawy nauczycieli akademickich.

– Ankiety brane są pod uwagę jako jeden z elementów oceny wykładowców – mówi dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor do spraw nauczania w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Wykładowcy otrzymują informację jak są oceniani przez studentów i mogą sami wyciągać wnioski. System ten służy podnoszeniu jakości kształcenia, w przypadku bardzo niskich ocen wykładowcy proszeni są na rozmowę z władzami uczelni.

Komentarze:

Agnieszka, studentka IV roku filologii polskiej UR
Nie wypełniałam nigdy ankiety na temat wykładowców, ale pomysł mi się bardzo podoba. Byłabym surowa w ocenach wykładowców ale starałabym się być obiektywna. Na pewno naświetliłoby to problemy studentów, o których tylko oni wiedzą.

Mateusz, student II studiów magisterskich na wydziale historii UR
Projekt wydaje mi się słuszny, można wypowiedzieć się o poziomie merytorycznym zajęć. Może to być cenna wskazówka dla wykładowców czy powinni coś zmieniać w sposobie prowadzenia zajęć. Wypełniałem już takie ankiety ale trudno mi stwierdzić czy wykładowcy sugerują się ich wynikami.

prof. Grzegorz A. Kleparski, dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej UR
Przede wszystkim należałoby umożliwić studentom ocenę atrakcyjności zajęć, bo na niektórych zasypiają po 10 minutach a na innych nie pozwala się im na to. Studenci mogli powinni też oceniać sumienność wykonywania obowiązków przez wykładowców jednak ocenę poziomu merytorycznego zajęć należy pozostawić przełożonym i hospitującym.

mgr Bożena Duda, asystent w instytucie Filologii Angielskiej UR
Nie będę się bała oceny studentów ponieważ jestem poddawana takim ocenom przez cały okres swojej pracy dydaktycznej. Każdy wykładowca, który traktuje swoją pracę poważnie i rzetelnie nie powinien się bać oceny studentów. Ankiety powinny być anonimowe, aby były szczere oraz przeprowadzane tak, żeby ani studenci ani wykładowcy nie znali ich terminu.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments