Studenci Politechniki zaprojektowali autonomiczny samolot

RZESZÓW. Model będzie zaprezentowany podczas zawodów na Florydzie.

Rzeszowski model bezzałogowego samolotu dźwigowego ma ok. 4 metrów rozpiętości i jest w stanie unieść czterdziestu „pasażerów”, reprezentowanych przez piłeczki tenisowe. Wykonany został przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, reprezentujących Koło Naukowe Euroavia Rzeszów. Ich model samolotu od 21 do 23 kwietnia prezentowany jest na prestiżowych zawodach SAE Aero Design w Lakeland na Florydzie.

Studenci z Politechniki projektują samoloty i drony, a ich projekty rywalizują z innymi na zawodach we wszystkich zakątkach świata. – Największym wyzwaniem było zaprojektować tę konstrukcję – począwszy od optymalizacji, która zajęła połowę czasu, a kończąc na obliczeniach, zgraniu ze sobą detali i wyzwaniach czysto konstrukcyjnych, tak aby samolot był lekki i wytrzymały – twierdzi Mateusz Rakieć z kola Euroavia Rzeszów.

Zgodnie z regulaminem, model musi być skonstruowany z naturalnych materiałów, głównie balsy i drewna modelarskiego. Przed samym startem studenci będą musieli dopracować jeszcze pewne detale, bowiem klimat na Florydzie różni się od warunków pogodowych w naszym kraju.

- Wiemy, że nasz samolot lata i robi to dobrze. Odrywa się na takim dystansie, jaki jest wymagany, a więc 60 metrów – dodał Mateusz.

To czwarty start Koła Naukowego Euroavia Rzeszów w zawodach SAE. W ub. roku, w marcu zajęli 2. miejsce za raport techniczny i 7. miejsce w klasyfikacji generalnej na 68 zespołów, a miesiąc później uplasowali się na 11. pozycji, rywalizując z 70 drużynami.