Studenci protestują

RZESZÓW. Studenci WSIiZ dołączyli do ogólnopolskiego protestu

Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciwko nowelizacji Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, nad którą obecnie pracuje parlament. Powodem niezadowolenia studentów są zapisy dotyczące finansowania niepublicznych uczelni z budżetu państwa, a właściwie braku wsparcia rządowego dla studiów stacjonarnych w szkół wyższych. Studenci z całej Polski zbierają podpisy pod petycją do premiera pod hasłem „Wszyscy studenci powinni być równo traktowani”.

Protestujący studenci domagają się dofinansowania dla studiów stacjonarnych (dziennych) w niepublicznych szkłach wyższych. Domagają się respektowania przez rząd art. 70 Konstytucji i ustawą o szkolnictwie wyższym, który zapewnia powszechny i równy dostęp do zdobywania wiedzy także pod względem finansowym. Swoje żądania argumentują m.in. tym, że w uczelniach niepublicznych uczy się o wiele więcej młodzieży z biednych środowisk, która musi podwójnie płacić za swoją edukację. Z jednej strony poprzez czesne za własne studia, a w sposób pośredni poprzez podatki, z których finansowana jest nauka ich kolegów na uczelniach państwowych.

Przywołują też inny argument , że szkoły policealne także te płatne otrzymują dotację z budżetu wysokości 800 mln. zł rocznie. Tymczasem prywatnym szkołom wyższym wystarczyło by ok. 150 mln. zł dotacji, która w następnych latach wzrosła by do 500 mln. zł. Studenci w swoim proteście powołują się też na konstytucję i ustawę o Szkolnictwie Wyższym, które obligują rząd do udzielania wsparcia także szkołom niepublicznym aby zapewnić powszechny i równy dostęp do wykształcenia.

Komentarze:

– Czujemy się traktowani przez władze jako studenci drugiej kategorii. Nie tylko musimy płacić za nasze studia, ale także nasi rodzice poprzez płacenie podatków kształcą studentów uczelni publicznych – oburza się Alicja Pietrucha, studentka III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na WSIiZ.

– W pełni popieram protest, dlatego złożyłem pod nim podpis – dodaje Adrian Sowiński, również student III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments