Sudoł zapłacił stanowiskiem za aferę podsłuchową

To co pan wyprawiasz jest żenujące – grzmiał w kierunku szefa Rady Stanisław Sudoł zanim po raz drugi stracił stołek przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Fot. Autor

RANIŻÓW. Skompromitowany szef Komisji Rewizyjnej odwołany… po raz drugi.

– Obciach i żenada – tak ostatnie wydarzenia wokół Komisji Rewizyjnej ocenia były już jej przewodniczący, Stanisław Sudoł. Stracił on swe stanowisko, gdyż większość raniżowskich radnych była zbulwersowana pracą jego komisji w sprawie rzekomych podsłuchów w Urzędzie Gminy. Na ostatniej sesji Rady skompromitowanego szefa komisji zastąpił największy adwersarz wójta Daniela Fili, radny Karol Ozga.

Afera podsłuchowa ma związek z urządzeniem przypominającym “pluskwę”, które znaleziono na szafie Referatu Podatkowego raniżowskiego urzędu. Sprzęt ten był tam przez pierwsze cztery miesiące tego roku. Jak się okazało “pluskwę” zakupił wójt Daniel Fila.

Kompromitacja Komisji Rewizyjnej
Sprawą zajęła się, działająca w ramach Rady Gminy, Komisja Rewizyjna. Od samego początku pomysł ten wywoływał kontrowersje. Radny Karol Ozga przypominał, że większość członków komisji, na czele z jej szefem Stanisławem Sudołem, to koledzy Fili. – Komisję tworzy 5 radnych, z których 3 są związani z wójtem m.in. ze względu na fakt startowania z tego samego komitetu. Dlatego opinia tej komisji nie będzie obiektywna – dowodził Ozga.

Jego obawy potwierdziła praktyka. Komisja niczego nie wyjaśniła. Przewodniczący Sudoł oświadczył, że nie można zbadać sprawy podsłuchów, póki do urzędu nie wróci sprzęt i oryginał faktury jego zakupu. Mało tego, pojawiła się sugestia, że to nie wójt, a osoby, które poinformowały o sprawie media, są winne całego zamieszania. “Zachowały się nagannie i powinny zostać wobec nich wyciągnięte konsekwencje” – czytamy w protokole z komisji.

Sudoł: – Kolejny obciach i wstyd dla Rady
Nic więc dziwnego, że zbulwersowało to większość radnych. Wynikiem tego było usuniecie Sudoła z funkcji szefa komisji. Sęk w tym, że nie odbyło się to w formie uchwały. W związku z tym, po konsultacji z prawnikami, Jan Rzeszutek, przewodniczący Rady Gminy, na ostatniej sesji zarządził powtórne głosowanie. – Nie wiem, czy ja śnię, czy może marzę. Bo doszło do tego, że zostałem odwołany nieprawnie – irytował się Sudoł.

– Dziś mamy do czynienia z kolejnym obciachem Rady pod pana przewodnictwem, to kolejny wstyd – grzmiał w kierunku Rzeszutka. – To co pan wyprawiasz jest żenujące. W końcu na jakichś podstawach prawnych trzeba się opierać. Ja mam już serdecznie dość tych odwołań, zawołań, przewołań – apelował Sudoł. W drugim głosowaniu za jego dymisją było 7 radnych, 5 było przeciw. Nowym szefem Komisji Rewizyjnej został radny Karol Ozga.

***
Stanisław Sudoł zapłacił stanowiskiem za lojalność wobec wójta Daniela Fili.  Bo to, że Komisja Rewizyjna nie wyjaśni sprawy podsłuchów, było wiadomo od początku. Zbyt dużo jest powiązań między wójtem a członkami komisji. Klucz do wymiany szefa komisji tkwi w czymś innym. Otóż Fila stracił poparcie wśród większości radnych. Dziś uderza to rykoszetem w Stanisława Sudoła, jutro uderzy w innego pretorianina wójta.  

Paweł Galek

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
izaAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Za rządów Jaruzelskiego sprawa była prosta. Komisarz wojskowy nasłany do Raniżowa załatwiłby sprawę.

Ambroży
Gość
Ambroży

Serial tasiemiec w stylu Dynastii w reżyserii Gauka?.