Superkaretka dla szpitala w Bieszczadach!

Tegoroczny Wielki Mecz odbył się w minioną sobotę 8 września na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie. Ma trybunach zasiadła spora bo blisko 40 osobowa reprezentacja ustrzyckiego szpitala, w tym dyrektor, lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Fot. Paweł Krupka

WARSZAWA, BIESZCZADY. Dzięki funduszom zebranym podczas wielkiego meczu charytatywnego TVN z Fundacją WOŚP szpital w Ustrzykach Dolnych dostanie nowoczesną karetkę wyposażoną w sprzęt najnowszej generacji. To będzie najnowocześniejszy ambulans w województwie podkarpackim.

„Wielki Mecz” od 15 lat organizowany jest przez Fundację TVN „Nie jesteś sam”. Przez lata dziennikarze popularnej stacji na murawie mierzyli się z zespołem polskich „Gwiazd”. Od trzech lat na boisku spotykają się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Celem jest zbiórka pieniędzy na zakup nowoczesnej karetki pogotowia dla jednego z polskich szpitali. W tym roku ambulans pojedzie do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych. 

Inicjatywa, aby karetka trafiła właśnie w Bieszczady, wyszła od dyrektor ustrzyckiego szpitala, Doroty Łukaszyk. – Zimą nasza karetka zaczęła szwankować, a zakup nowej to dla takiego małego szpitala jak nasz ogromny wydatek. Szukałam wsparcia na zewnątrz, w różnego rodzaju fundacjach, samorządach. W końcu wspólnie z przyjaciółmi napisaliśmy spontaniczny list do Fundacji WOŚP, taki od serca, z prośbą o wsparcie – wspomina dyrektor szpitala w Ustrzykach Dolnych. 

Po kilku tygodniach z Fundacji WOŚP przyszła pozytywna odpowiedź. – Dosłownie zaniemówiłam. Nie mogłam uwierzyć, że to właśnie my dostaniemy karetkę. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało nam się przekonać Fundację do wsparcia naszej placówki. Zimą warunki u nas w Bieszczadach są bardzo trudne. Dzięki nowej karetce wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt będziemy mogli jeszcze lepiej nieść pomoc i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu – dodaje Dorota Łukaszyk. 

Dyrektor zaznacza, że to nie pierwszy raz, kiedy Fundacja WOŚP wspiera szpital w sercu Bieszczadów. Placówka na przestrzeni ostatnich lat dostała od fundacji Jurka Owsiaka sporo nowoczesnego sprzętu na oddział pediatryczny, na którego zakup lecznicy nie byłoby samodzielnie stać. 

Do jednej bramki

W „Wielkim Meczu” lepsi okazali się zawodnicy stacji TVN. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2. W karnych z kolei lepsza była drużyna WOŚP. Ale jak podkreślał Jerzy Owsiak, szef Fundacji WOŚP po zakończonym spotkaniu, w tym meczu to nie wynik był ważny, liczył się cel. – Nie ma wygranych, nie ma przegranych. Dziękujemy wszystkim, którzy wysyłali SMS-y. Pamiętajcie – społeczeństwo obywatelskie to jest właśnie takie, które sobie nawzajem pomaga – powiedział Jerzy Owsiak. 

Dodał, że próśb o nową karetkę napłynęło do fundacji kilkanaście ze szpitali z całej Polski. – Wszystkie są dokładnie i wnikliwie analizowane  przez dział medyczny WOŚP. Po konsultacjach zdecydowaliśmy, że karetka najbardziej przyda się w Bieszczadach. To będzie specjalnie przygotowany ambulans na bieszczadzkie drogi z napędem na cztery koła, wyposażony w sprzęt najnowszej generacji – opowiada Jerzy Owsiak.

Karetka ma być gotowa na finał WOŚP, który odbędzie się 12 stycznia.

– Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego marzenia. Nasz szpital jest jednym z mniejszych w regionie, nie zawsze dysponujemy specjalistyczną aparaturą do ratowania życia lub zdrowia, dlatego ta karetka jest nam naprawdę potrzebna – wyjaśnia Łukasz Rejman, lekarz pracujący w ustrzyckim szpitalu. 

Z nowego ambulansu cieszą się też ratownicy medyczny. – To sprzęt bardzo wysokiej klasy. Zbliża się trudny okres jesieni i zimy i karetka na pewno bardzo nam pomoże – powiedział Paweł Tarciński, ratownik medyczny. 

W poprzednich latach, dzięki „Wielkim Meczom”, w których Fundacja WOŚP grała z TVN, zostały zakupione dwie karetki – specjalistyczna karetka dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” oraz karetka noworodkowa dla Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

Martyna Sokołowska

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
J...AnatoliMonia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anatoli
Gość
Anatoli

Ustrzycki Szpital otrzymal wczesniej aparat rtg,nowoczesny do wykonywania panoramicznych zdjec zuchwy ,ktory zakupiony byl ze srodkow publicznych!Niestety,uslugi swiadczone sa o d p l a t n I e – 65 zl za wykonanie zdjecia panoramicznego! Ani lekarz rodzinny,ani stomatolog nie dadza skierowania,aby uslugi takie wykonywane byly w ramach swiadczen NFOZ!Czy to jest sprawiedliwe,skoro placimy co miesiac skladki ubezpieczenia zdrowotnego,a Szpital zarabia na pacjentach!Tak samo dotyczy to badan na borelioze,dne moczanowa! Badania sa platne!!!!!!!!!!
D l a c z e g o ?

Monia
Gość
Monia

No proszę – od obcej tv i znienawidzonego Owsiaka nowoczesny sprzęt chętnie się przyjmuje ale w pisowskim bastionie partię Kaczyńskiego ręcamy i nogamy się wspiera. Oj Podkarpacie, Podkarpacie kiedy się wreszcie obudzisz??? Kiedy zmądrzejesz???

J...
Gość

No właśnie Jak Owsiak gra to wtedy się na Caritas zbiera to do Caritasu po karetkę.Gdyby nie Jurek O . To szpitale w Polsce by biedne były.Ustryki to mała miejscowość. Nikogo Nie ma z PiS bo mi zabraniają ale brać im nie zabraniaja,- to jest parodia i trzeba mieć tupet .O jaki Jurek zły i wogole ten chłop to ma złote serce