Świadczenie może odzyskać kilka tysięcy osób

Od stycznia 2014 roku, żeby starać się o zasiłek pielęgnacyjny nie trzeba będzie zwolnić się z pracy. Zlikwidowane zostanie również kryterium dochodowe. Fot. Arch.
Od stycznia 2014 roku, żeby starać się o zasiłek pielęgnacyjny nie trzeba będzie zwolnić się z pracy. Zlikwidowane zostanie również kryterium dochodowe. Fot. Arch.

PODKARPACIE. Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych znowu będą przyznawane na innych zasadach. Przede wszystkim bez kryterium dochodowego.

Od lipca, z powodu zmian w zasadach przyznawania świadczenia, w całej Polsce zasiłek pielęgnacyjny straciło 100 tys. osób. Na Podkarpaciu ponad 6 tys. – Od lat opiekuję się niepełnosprawnym bratem, dwa lata temu na dobre zaniemogła moja mama. Brałam zasiłek i opiekowałam się najbliższymi. Co teraz mam z nimi zrobić? Skoro straciłam te parę złotych i ubezpieczenie, muszę iść szukać pracy, a ich chyba zawiozę do miejskiego ośrodka pomocy społecznej niech urzędniczki się nimi zajmą – mówiła w lipcu Krystyna z Rzeszowa.

Teraz pani Krystyna ma szanse odzyskać pieniądze. Po protestach setek tysięcy poszkodowanych osób i interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znowu zmienia zasady przyznawania świadczeń.

Odpadnie kryterium dochodowe i obowiązek zwolnienia się z pracy
Ministerstwo proponuje wprowadzenie jednego rodzaju świadczenia (świadczenia pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka. Świadczenie przyznawane będzie zarówno w przypadku rezygnacji przez opiekuna z pracy w związku ze sprawowaniem opieki, jak i w przypadku niepodejmowania przez niego zatrudnienia. Zniknie także kryterium dochodowe.

Projekt wprowadza ocenę zakresu potrzebnej opieki dla osoby niepełnosprawnej w oparciu o pięciostopniową skalę. Ocena dokonywana będzie przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Opinia w sprawie konieczności sprawowania opieki wydawana będzie na czas określony. W wyjątkowych przypadkach (ze względu na stan zdrowia) bezterminowo. Świadczenia pielęgnacyjne przyznawane będą nie dłużej niż na czas ważności tej opinii. Za osoby pobierające świadczenie tak jak obecnie opłacane będą składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne od kwoty otrzymywanego świadczenia.

Wysokość wsparcia ma być zróżnicowana
Najniższe (za uzyskanie pierwszego stopnia) wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 – wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), a najwyższe (za piąty stopień) odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2 tys. zł (w tym świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1465 zł).

Proces dochodzenia do maksymalnej wysokości wsparcia zostanie rozłożony na cztery lata – od 2014 r. do 2017 r. Maksymalna wysokość wsparcia w poszczególnych latach miałaby wynosić w 2014 r. ok. 1229 zł (w tym 900 zł wysokość świadczenia), w 2015 r. – 1560 zł (w tym 1150 zł świadczenia), w 2016 r. – 1775 zł (w tym 1300 zł świadczenia), od 2017 r. – 2 tys. zł (w tym 1465 zł świadczenia).

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mała
Mała
7 lat temu

Oby to weszło w życie jak najszybciej , bo wegetujemy:(

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak minister zauważył że to co wymyślił i miał zrealizować to jest do D…- jako kolejny gniot – i raptem przejrzał – oświeciły go protesty i interwencja Rzecznika – to cud ! minister dojrzał wegetujących niewolników i ich opiekunów- normalna sensacja – nie ?