Świat pożegnał lady Thatcher

Spowitą brytyjską flagą trumnę z ciałem Margaret Thatcher znoszą żołnierze z katedry Św. Pawła. Fot. PAP

LONDYN. Zamilkł zegar Big Ben, a z Tower oddano honorowe salwy armatnie.

– Przybyliśmy do tej katedry, aby dziękować Bogu za życie i dzieło Margaret Thatcher i polecać Mu jej duszę – powiedział rozpoczynając środowe nabożeństwo żałobne dziekan katedry św. Pawła, David Ison.

Karawan ze spowitą brytyjską flagą trumną lady Thatcher wyruszył rano spod Pałacu Westminsterskiego trasą prowadzącą przez Whitehall, Plac Trafalgaru i Strand, dotarł do kościoła RAF-u St Clement Danes, gdzie po krótkiej modlitwie trumnę przełożono na lawetę.

Następnie rozpoczęła się ceremonialna procesja z orkiestrą wojskową w tempie 70 kroków na minutę ulicami City do katedry. Grano marsze żałobne Beethovena, Mendelssohna i Chopina. Zamilkł zegar Big Ben, a z Tower oddano honorowe salwy armatnie.

Kierować się własnym zdaniem
Podczas uroczystości przyjaciel zmarłej, biskup Londynu Richard Chartres, powiedział w kazaniu, że była premier stała się symboliczną postacią, wzbudzającą wiele kontrowersji. – Uczyła nas, aby zawsze kierować się własnym zdaniem i nie podążać łatwiejszą drogą śladem tłumu – powiedział biskup dodając, że była premier poświęcała uwagę także osobom mało ważnym w oczach świata. Dodał, że wpływ na działalność polityczną Margaret Thatcher wywarła wyznawana przez nią wiara. Na zakończenie kazania biskup zacytował Thomasa Stearnsa Elliota: „Koniec to miejsce, w którym zaczynamy”.

Wersety z listu świętego Pawła do Efezjan i z Ewangelii świętego Jana odczytała wnuczka zmarłej, Amanda, i premier David Cameron. Oba cytaty wybrała sama Margaret Thatcher.

W nabożeństwie w katedrze świętego Pawła wzięła udział królowa Elżbieta II. To pierwszy taki przypadek od czasu pogrzebu Winstona Churchilla w 1965 roku.

VIP-y z całego świata
Żelazną Damę pożegnało w Londynie m.in. dwóch szefów państw, 11 premierów, 17 ministrów spraw zagranicznych, a także brytyjscy ministrowie i wiceministrowie oraz ok. 30 członków rządów kierowanych przez Thatcher. Z Polski udział w uroczystościach wzięli: premier Donald Tusk, szef dyplomacji Radosław Sikorski, wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski oraz były prezydent Lecha Wałęsa. Ogółem w uroczystości uczestniczyło około 2300 oficjalnych gości.

Ciało Margaret Thatcher zostanie skremowane. Była premier spocznie na cmentarzu w Chelsea, obok swojego męża Dennisa.

Margaret Thatcher zmarła 8 kwietnia w wieku 87 lat. Na czele rządu brytyjskiego stała w latach 1979-1990.

TVP Info/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o