Światła świecą się krócej. Dlaczego?

Od kilku dni zielone światła dla pieszych na przejściach wokół ronda Dmowskiego świecą się jedynie ok. 10 sek. To zdecydowanie za krótko, żeby przejść na drugą stronę jezdni. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Piesi mają problem z przejściem przez zebry wokół ronda Dmowskiego. Powodem jest skrócenie palenia się zielonego światła.

– Palenie się zielonego światła na wszystkich przejściach dla pieszych na rondzie Dmowskiego został0 skrócone. Teraz świecą się tak krótko, że nikt normalny nie jest w stanie przejść przez obie ulice na jednym zielonym – mówi Kuba Nowak z Rzeszowa. – Nie wiem czym to jest spowodowane i komu miało to służyć? Bo na pewno nie pieszym. Efekt jest taki, że stoimy i marzniemy – dodaje.

Problem pojawił się kilka dni temu. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie skrócił czas świateł na przejściach dla pieszych przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego (wokół ronda Dmowskiego).

Do tej pory piesi bez większych problemów mogli przejść przez każde przejście za jednym razem. Chodzi o cztery przejścia: z Galerii Rzeszów w kierunku urzędu marszałkowskiego, z urzędu marszałkowskiego pod pomnik, spod pomnika w kierunku banku i z banku w stronę Galerii Rzeszów. Każde z nich oddzielne jest wysepką. Po skróceniu czasu świecenia się zielonego sygnału piesi są zmuszeni do zatrzymywania się na niej i czekania na kolejne światło.

Jak sprawdziliśmy, zielone światło świeci się jedynie ok. 10 sek. Jest to zdecydowanie za krótki czas. Niecierpliwi decydują się na przechodzenie na czerwonym świetle, co stwarza poważne zagrożenie.

O powody tych małych, ale doskwierających pieszym zmian próbowaliśmy zapytać władze miejskie. Niestety bezskutecznie.

Ewelina Nawrot

18
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
GoldFingersebaM.hejZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
seba
Gość
seba

NAJGŁUPSZE JEST TO ŻE STOJĄ I PIESI I AUTA!!!
rozumiem, że skrócili czas zielonego dla pieszych i zwiększyli dla samochodów, a tu niespodzianka!
PIESI STOJĄ bo jest czerwone i SAMOCHODY też stoją bo mają czerwone!
WTF!?!?

hej
Gość
hej

Aby rozładować korki na prawoskrętach, bo ludzie chodzą pielgrzymkami do galerii i skręcenie w prawo graniczy z cudem a przy okazji z powodu braku prawoskrętów blokuje się pasy na wprost i tworzą się korki, a teraz jest lepiej chyba że jakiś idiota wbiega na czerwonym.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Do wszystkich zadowolonych ze zmiany!
Proszę państwa, zmiana sygnalizacji jest krokiem wstecz w rozwoju tego terenu miasta. Nie dość, że opóźnia pokonanie ulicy, to na dodatek jest paranoiczna ze względu na bezpieczeństwo. Kierowcy i piesi czekają na czerwonym równocześnie! Gratuluję władzom miasta odkrywczego pomysłu. A w tempie, jakie wymusza obecne rozwiązanie, starsza i schorowana osoba (np. inwalida) nie jest w stanie pokonać nawet jednego pasa ruchu! Galeria Rzeszów i okrągła kładka dla pieszych są nowotworami na ciele miasta. A pewnie będzie jeszcze gorzej… :(

Piotr
Gość
Piotr

Do tej pory piesi bez większych problemów mogli przejść przez każde przejście za jednym razem.
To nie prawda.Nie można było połowy przejść pokonać za jednym razem i piesi mimo iż paliło się czerwone z premedytacją wchodzili na przejścia,dlatego właśnie skrócono jeszcze cykl aby zanim się zbliżą już świeciło czerwone.Wg mnie teraz jest dobrze.Ci szybcy postoją,ci wolniejsi do nich dojdą i wszyscy razem przez przejście przechodzą a nie gęsiego w odstępach dwu-trzy metrowych.BRAWO.

ROMAN
Gość
ROMAN

a dla czego władza nie weźmie przykładu z Brukseli ; często jest tak że piesi idą na czerwonym- gdy dla samochodów jest zielone / jak pieszy ma światło zielone to dla samochodów jest żółte pulsujące – / na rondzie wszyscy jadą i trąbią –
– ale ruch odbywa się w wolniejszym tempie i praktycznie wypadków nie ma – natomiast drobniejsze stłuczki są.

gość
Gość
gość

To jest kpina, żeby stać 8 min, aby przejść w stronę galerii, a następnie na Cieplińskiego!

www
Gość
www

Ja tu czegoś nie kumam.??? Skoro został skrócony czas dla pieszych – to znaczy że został wydłużony czas dla samochodów w kierunku prostopadłym. A dalej – oznacza to że został wydłużony czas dla pieszych którzy przechodzą w kierunku prostopadłym do tych, którzy mają czas skrócony? Tak czy nie? Stwierdzenie „Piesi mają problem z przejściem przez zebry wokół ronda Dmowskiego ” nie do końca jest więc prawdziwe…

GoldFinger
Gość
GoldFinger

Skrócenie czasu dla pieszych nie musi oznaczać wydłużenia czasu innych kierunków. Skrócenie czasu może oznaczać upłynnienie ruchu dla pojazdów skręcających w prawo. Przed skróceniem czasu auta skręcające w prawo musiały przepuścić pieszych (idących prostopadle/równolegle do kierunku ruchu aut) i dopiero mogły wjechać na skrzyżowanie lub je opuścić

rozum
Gość
rozum

do Pietii – czyżby prezydent potrzebował adwokata?, przecież wiadomo było, że jak powstanie galeria bez zmiany układu komunikacyjnego i wybudowana prawie na jezdni, przez co obecny układ (komunikacyjny) będzie dziesiątki lat, to będą korki jeszcze większe niż były. Nie pomogło przebicie pod mostem bo w tym rejonie miasta taki obiekt nie miał racji bytu.

Staruszka
Gość
Staruszka

Bardzo dobrze zmienili te światła. i Nie wszyscy są młodzi i wysportowani. Ja chodzę powoli i biegać nie dam rady. Wcześniej to zawsze przechodziłam jedną jezdnię, ten trawniczek i musiałam czekać na następne zielone. Teraz przechodzę na zielonym. dreptam sobie spokojnie przez trawniczek i dochodzę do drugiej jezdni akurat na następne zielone. A ci biegacze tam i tak czekają. Po co się spieszyć?

gość
Gość
gość

Zapraszam na skrzyżowanie Wyzwolenia z Okulickiego, tam się sprint codziennie odbywa!

GOSĆ
Gość
GOSĆ

Panowie z Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie przedłużyć czas zielonego światła z skrętu w lewo z Powstańców do Tesco.

kasprzak
Gość
kasprzak

Chyba to nic strasznego – poczekać chwile. Od wielu lat tak samo jest na skrzyżowaniu Kopisto-Rejtana, czy przy skrzyżowaniu obok leklerka.

Pietia
Gość
Pietia

naprawdę artykuł na poziomie…wystarczyło w Zarządzie Dróg zapytać dlaczego tak się stało choć nie potrzeba jakiegoś specjalnego wysiłku żeby to stwierdzić…wszyscy widzą że został wybudowany nowy budynek w centrum a dojazd do niego niestety już nie i dlatego na skrzyżowaniu tworzą się kolejki. Żeby zmniejszyć te kolejki został skrócony czas zielony dla pieszych i nic się nie stanie jak pieszy poczeka chwilkę na swoja kolejkę – tak jest wszędzie i jakoś nikogo to nie boli tym bardziej ze miejsca do oczekiwania jest dużo, sytuacja analogiczna jest na rondzie przy MSW i jakoś nikomu to nie przeszkadza a tutaj proszę wirtualny… Czytaj więcej »

M.
Gość
M.

Przecież pojazdom, w tym autobusom doworzących ludzi do pracy, czas stania na czerwonym świetle się nie skróci. Więc i ludzie stoją i samochody stoją… Jakie rozładowanie korków?

poseł
Gość
poseł

po to żeby rozładować korki które się zwiększyły w związku z otwarciem galerii.

Doanna
Gość
Doanna

Bo to jest przejście dla „spieszych”a nie dla pieszych.

indiana jones
Gość
indiana jones

jak to dlaczego? trzeba podziwiać galerię rzeszów, a może wejść i coś kupić?