Światła świecą się krócej. Dlaczego?

Od kilku dni zielone światła dla pieszych na przejściach wokół ronda Dmowskiego świecą się jedynie ok. 10 sek. To zdecydowanie za krótko, żeby przejść na drugą stronę jezdni. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Piesi mają problem z przejściem przez zebry wokół ronda Dmowskiego. Powodem jest skrócenie palenia się zielonego światła.

– Palenie się zielonego światła na wszystkich przejściach dla pieszych na rondzie Dmowskiego został0 skrócone. Teraz świecą się tak krótko, że nikt normalny nie jest w stanie przejść przez obie ulice na jednym zielonym – mówi Kuba Nowak z Rzeszowa. – Nie wiem czym to jest spowodowane i komu miało to służyć? Bo na pewno nie pieszym. Efekt jest taki, że stoimy i marzniemy – dodaje.

Problem pojawił się kilka dni temu. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie skrócił czas świateł na przejściach dla pieszych przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego (wokół ronda Dmowskiego).

Do tej pory piesi bez większych problemów mogli przejść przez każde przejście za jednym razem. Chodzi o cztery przejścia: z Galerii Rzeszów w kierunku urzędu marszałkowskiego, z urzędu marszałkowskiego pod pomnik, spod pomnika w kierunku banku i z banku w stronę Galerii Rzeszów. Każde z nich oddzielne jest wysepką. Po skróceniu czasu świecenia się zielonego sygnału piesi są zmuszeni do zatrzymywania się na niej i czekania na kolejne światło.

Jak sprawdziliśmy, zielone światło świeci się jedynie ok. 10 sek. Jest to zdecydowanie za krótki czas. Niecierpliwi decydują się na przechodzenie na czerwonym świetle, co stwarza poważne zagrożenie.

O powody tych małych, ale doskwierających pieszym zmian próbowaliśmy zapytać władze miejskie. Niestety bezskutecznie.

Ewelina Nawrot

do “Światła świecą się krócej. Dlaczego?”

 1. seba

  NAJGŁUPSZE JEST TO ŻE STOJĄ I PIESI I AUTA!!!
  rozumiem, że skrócili czas zielonego dla pieszych i zwiększyli dla samochodów, a tu niespodzianka!
  PIESI STOJĄ bo jest czerwone i SAMOCHODY też stoją bo mają czerwone!
  WTF!?!?

 2. hej

  Aby rozładować korki na prawoskrętach, bo ludzie chodzą pielgrzymkami do galerii i skręcenie w prawo graniczy z cudem a przy okazji z powodu braku prawoskrętów blokuje się pasy na wprost i tworzą się korki, a teraz jest lepiej chyba że jakiś idiota wbiega na czerwonym.

 3. Zbyszek

  Do wszystkich zadowolonych ze zmiany!
  Proszę państwa, zmiana sygnalizacji jest krokiem wstecz w rozwoju tego terenu miasta. Nie dość, że opóźnia pokonanie ulicy, to na dodatek jest paranoiczna ze względu na bezpieczeństwo. Kierowcy i piesi czekają na czerwonym równocześnie! Gratuluję władzom miasta odkrywczego pomysłu. A w tempie, jakie wymusza obecne rozwiązanie, starsza i schorowana osoba (np. inwalida) nie jest w stanie pokonać nawet jednego pasa ruchu! Galeria Rzeszów i okrągła kładka dla pieszych są nowotworami na ciele miasta. A pewnie będzie jeszcze gorzej… :(

 4. Piotr

  Do tej pory piesi bez większych problemów mogli przejść przez każde przejście za jednym razem.
  To nie prawda.Nie można było połowy przejść pokonać za jednym razem i piesi mimo iż paliło się czerwone z premedytacją wchodzili na przejścia,dlatego właśnie skrócono jeszcze cykl aby zanim się zbliżą już świeciło czerwone.Wg mnie teraz jest dobrze.Ci szybcy postoją,ci wolniejsi do nich dojdą i wszyscy razem przez przejście przechodzą a nie gęsiego w odstępach dwu-trzy metrowych.BRAWO.

 5. ROMAN

  a dla czego władza nie weźmie przykładu z Brukseli ; często jest tak że piesi idą na czerwonym- gdy dla samochodów jest zielone / jak pieszy ma światło zielone to dla samochodów jest żółte pulsujące – / na rondzie wszyscy jadą i trąbią –
  – ale ruch odbywa się w wolniejszym tempie i praktycznie wypadków nie ma – natomiast drobniejsze stłuczki są.

 6. www

  Ja tu czegoś nie kumam.??? Skoro został skrócony czas dla pieszych – to znaczy że został wydłużony czas dla samochodów w kierunku prostopadłym. A dalej – oznacza to że został wydłużony czas dla pieszych którzy przechodzą w kierunku prostopadłym do tych, którzy mają czas skrócony? Tak czy nie? Stwierdzenie „Piesi mają problem z przejściem przez zebry wokół ronda Dmowskiego ” nie do końca jest więc prawdziwe…

  • GoldFinger

   Skrócenie czasu dla pieszych nie musi oznaczać wydłużenia czasu innych kierunków. Skrócenie czasu może oznaczać upłynnienie ruchu dla pojazdów skręcających w prawo. Przed skróceniem czasu auta skręcające w prawo musiały przepuścić pieszych (idących prostopadle/równolegle do kierunku ruchu aut) i dopiero mogły wjechać na skrzyżowanie lub je opuścić

 7. rozum

  do Pietii – czyżby prezydent potrzebował adwokata?, przecież wiadomo było, że jak powstanie galeria bez zmiany układu komunikacyjnego i wybudowana prawie na jezdni, przez co obecny układ (komunikacyjny) będzie dziesiątki lat, to będą korki jeszcze większe niż były. Nie pomogło przebicie pod mostem bo w tym rejonie miasta taki obiekt nie miał racji bytu.

 8. Staruszka

  Bardzo dobrze zmienili te światła. i Nie wszyscy są młodzi i wysportowani. Ja chodzę powoli i biegać nie dam rady. Wcześniej to zawsze przechodziłam jedną jezdnię, ten trawniczek i musiałam czekać na następne zielone. Teraz przechodzę na zielonym. dreptam sobie spokojnie przez trawniczek i dochodzę do drugiej jezdni akurat na następne zielone. A ci biegacze tam i tak czekają. Po co się spieszyć?

 9. gość

  Zapraszam na skrzyżowanie Wyzwolenia z Okulickiego, tam się sprint codziennie odbywa!

 10. GOSĆ

  Panowie z Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie przedłużyć czas zielonego światła z skrętu w lewo z Powstańców do Tesco.

 11. kasprzak

  Chyba to nic strasznego – poczekać chwile. Od wielu lat tak samo jest na skrzyżowaniu Kopisto-Rejtana, czy przy skrzyżowaniu obok leklerka.

 12. Pietia

  naprawdę artykuł na poziomie…wystarczyło w Zarządzie Dróg zapytać dlaczego tak się stało choć nie potrzeba jakiegoś specjalnego wysiłku żeby to stwierdzić…wszyscy widzą że został wybudowany nowy budynek w centrum a dojazd do niego niestety już nie i dlatego na skrzyżowaniu tworzą się kolejki. Żeby zmniejszyć te kolejki został skrócony czas zielony dla pieszych i nic się nie stanie jak pieszy poczeka chwilkę na swoja kolejkę – tak jest wszędzie i jakoś nikogo to nie boli tym bardziej ze miejsca do oczekiwania jest dużo, sytuacja analogiczna jest na rondzie przy MSW i jakoś nikomu to nie przeszkadza a tutaj proszę wirtualny Pan Kuba Nowak (taki Jan Kowalski) powiedział ze za długo musi czekać…co oznacza „za długo” ? tego już pani redaktor nie napisała…wiem zaraz zaczną sie krzyki że kierowcy mają dach nad głową i moga poczekać – pewnie że moga tylko że w tej kolejce stoją również pojazdy komunikacji publiczej które jak wszyscy wiemy dowożą ludzi do pracy i też sie spieszą a rzeszów jako miasto innowacji stawia również na ekologię czyli m.in zmniejszenie kolejek pojazdów – cały ten artykuł to doszukiwanie sie kwadratury koła

  • M.

   Przecież pojazdom, w tym autobusom doworzących ludzi do pracy, czas stania na czerwonym świetle się nie skróci. Więc i ludzie stoją i samochody stoją… Jakie rozładowanie korków?

 13. poseł

  po to żeby rozładować korki które się zwiększyły w związku z otwarciem galerii.

 14. Doanna

  Bo to jest przejście dla „spieszych”a nie dla pieszych.

 15. indiana jones

  jak to dlaczego? trzeba podziwiać galerię rzeszów, a może wejść i coś kupić?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.