Światowy Dzień Krwiodawstwa

Fot. sxc.hu

PODKARPACIE. Dziś (14 bm.) obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa. Honorowym krwiodawcą  może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat.

Krew jest bezcennym lekiem i choć medycyna bardzo się rozwinęła, to krwi niczym nie da się zastąpić. Nie jest prawdą, jak niektórzy twierdzą, że oddawanie krwi powoduje nadciśnienie. Nie jest też prawdą, że jeśli ktoś raz odda krew to zmuszony jest regularnie ją oddawać z powodów medycznych. Chodzi o to, że to raczej psychologiczne odczucie i w ten sposób ratuje się ludzkie życie.

Okazuje się, że w Regionalnym CentrumKrwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zaczyna brakować krwi o grupach B RH minus i 0 RH minus. Osoby z takimi grupami mogą zgłaszać się w Rzeszowie i do 9 oddziałów terenowych na Podkarpaciu.

and

do “Światowy Dzień Krwiodawstwa”

  1. Bartek

    Wszystko pięknie, ale w Rzeszowie krwiodawstwo (w moim odczuciu) jest falowe. Po podobnych apelach jak powyższy zgłasza się dużo osób i robi się „nadprodukcja” krwi. Niestety krew może być przechowywana około 40 dni i jeśli nie zużyje się jej to ląduje w koszu… Z tego powodu krwiodawcy, którzy przyjdą do Centrum po medialnej akcji odsyłani są „z kwitkiem”, bo Centrum ma dużo krwi i więcej nie potrzebuje. Niestety nie każdy może jeszcze tego dnia wrócić do pracy, a gdyby oddał krew miałby ustawowe zwolnienie tego dnia. pozostaje wziąć „urlop na żądanie”. Dwie, trzy takie sytuacje i człowiek ma dość krwiodawstwa! Więcej sam nie przyjdzie oddać i Centrum wysyła rozpaczliwe apele, bo krwi brakuje…
    Przecież Centrum krwiodawstwa dysponuje naszymi (dawców) danymi i może np. telefonicznie wzywać do oddania „za kolejnością” te grupy, których im brakuje!
    Obecna organizacja zniechęca nawet największych idealistów i nie dziwne, że co chwila brakuje krwi…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.