Światowy Dzień Krwiodawstwa

Fot. sxc.hu

PODKARPACIE. Dziś (14 bm.) obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa. Honorowym krwiodawcą  może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat.

Krew jest bezcennym lekiem i choć medycyna bardzo się rozwinęła, to krwi niczym nie da się zastąpić. Nie jest prawdą, jak niektórzy twierdzą, że oddawanie krwi powoduje nadciśnienie. Nie jest też prawdą, że jeśli ktoś raz odda krew to zmuszony jest regularnie ją oddawać z powodów medycznych. Chodzi o to, że to raczej psychologiczne odczucie i w ten sposób ratuje się ludzkie życie.

Okazuje się, że w Regionalnym CentrumKrwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zaczyna brakować krwi o grupach B RH minus i 0 RH minus. Osoby z takimi grupami mogą zgłaszać się w Rzeszowie i do 9 oddziałów terenowych na Podkarpaciu.

and

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek
9 lat temu

Wszystko pięknie, ale w Rzeszowie krwiodawstwo (w moim odczuciu) jest falowe. Po podobnych apelach jak powyższy zgłasza się dużo osób i robi się „nadprodukcja” krwi. Niestety krew może być przechowywana około 40 dni i jeśli nie zużyje się jej to ląduje w koszu… Z tego powodu krwiodawcy, którzy przyjdą do Centrum po medialnej akcji odsyłani są „z kwitkiem”, bo Centrum ma dużo krwi i więcej nie potrzebuje. Niestety nie każdy może jeszcze tego dnia wrócić do pracy, a gdyby oddał krew miałby ustawowe zwolnienie tego dnia. pozostaje wziąć „urlop na żądanie”. Dwie, trzy takie sytuacje i człowiek ma dość krwiodawstwa!… Czytaj więcej »