Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

W Polsce w Boże Ciało ulicami parafii podąża uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Na zdjęciu procesja w Markowej.

KRAJ, PODKARPACIE. Jutro (23 czerwca) Kościół Katolicki świętuje uroczystość Bożego Ciała. To jedno z najważniejszych w Kościele świąt obchodzone jest ku czci Najświętszego Sakramentu.

Ma charakter radosny i dziękczynny za realną obecność wśród nas eucharystycznego Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Wierni w to święto wspominają wydarzenia Wielkiego Czwartku. Jednak święto to ma inny charakter, niż wydarzenia Wielkiego Tygodnia, gdyż bardziej niż na rozpamiętywaniu męki i śmierci akcentowane jest dziękczynienie i radość z powodu wydarzeń Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w pierwszy czwartek, następujący po uroczystości Trójcy Świętej. Jest to więc święto ruchome, wypadające 60 dni po Wielkiej Nocy.
Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon w 1209 r. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liege w Belgii. W 1252 r. została ona rozszerzona na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Niestety, ze względu na jego śmierć, bulla papieska nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w roku 1317.

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 r. zaś na synodzie w Gnieźnie uczyniono tę uroczystość powszechną i zaczęto ją obchodzić we wszystkich kościołach w państwie. W naszym kraju obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane lub odśpiewywanie są fragmenty czterech Ewangelii tematycznie związane z Eucharystią.

kap

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments