Świętych Piotra i Pawła

Rzeźba św. Piotra. Fot. www.sxc.hu

PODKARPACIE. 29 czerwca obchodzimy uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Kościół katolicki wspomina ich w jednym dniu, akcentując to, że obaj współzakładali gminę chrześcijańską w Rzymie, obaj w wiecznym mieście oddali dla Chrystusa swoje życie.

W Rzymie są także ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na wspólnym wspominaniu obu świętych opinia, choć obecnie uznawana za błędną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w tym samym dniu i roku.
Już w 258 roku obchodzono święto obu Apostołów właśnie 29 czerwca, co wskazywałoby na ogólne przekonanie, że był to dzień śmierci Piotra i Pawła. Zgodne było to z dawnym zwyczajem obchodzenia świąt liturgicznych w dniu śmierci męczenników.

Św. Piotr
Święty Piotr Apostoł, a przed zmianą imienia przez Pana Jezusa, Szymon pochodził z Betsaidy, miejscowości położonej nad Jeziorem Genezaret (Galilejskim). Gdy stał się jednym z uczniów Chrystusa był już mężczyzną żonatym i mieszkał w Kafarnaum. Miał przywilej towarzyszyć swojemu mistrzowi w wielu ważnych wydarzeniach. Przed wniebowstąpieniem, Pan Jezus dał mu najwyższą władzę w Kościele. Powierzył mu pasterzowanie nad Jego wyznawcami i pozostałymi Apostołami. Każdego kolejnego papieża uważa się więc za następcę św. Piotra.

Święty Piotr pozostawił po sobie dwa listy, które należą do ksiąg Nowego Testamentu. Według podania św. Piotr poniósł śmierć podobną do śmierci Chrystusowej – ukrzyżowano go na Wzgórzu Watykańskim głową w dół. Cesarz Konstantyn Wielki wystawił ku czci tego świętego i nad jego grobem bazylikę. To obecna Bazylika Św. Piotra w Watykanie, gdzie  faktycznie odkryto szczątki ze sporym prawdopodobieństwem należące do św. Piotra.

Św. Piotr, pierwszy papież, jest patronem m.in. diecezji w Rzymie, Berlinie, Lozannie; miast: Awinionu, Biecza, Duszników Zdroju, Frankfurtu nad Menem, Genewy, Hamburga, Nantes, Poznania, Rygi, Rzymu, Trzebnicy. Patronuje także blacharzom, budowniczym mostów, kowalom, kamieniarzom, marynarzom, rybakom i zegarmistrzom. W ikonografii ukazywany jest jako biskup lub papież w pontyfikalnych szatach. Od IV w. ustalił się typ ikonograficzny św. Piotra. To: szerokie rysy twarzy, łysina lub lok nad czołem, krótka, gęsta broda. Atrybutami Księcia Apostołów są: anioł, kajdany, dwa klucze symbolizujące klucze Królestwa Bożego, kogut, odwrócony krzyż, księga, łódź, zwój, pastorał, ryba, sieci i skała, które odnoszą się do wydarzeń w jego życiu oraz tiara w rękach.

Apostoł Paweł
Święty Paweł, a wcześniej Szaweł, bo takie imię nosił przed swoim nawróceniem urodził się jako obywatel rzymski w Tarsie (Azja Mniejsza) ok. 8 roku po narodzeniu Chrystusa. Rodzina Szawła należała do faryzeuszów – najgorliwszych patriotów i wykonawców prawa mojżeszowego. Po ukończeniu miejscowych szkół, Apostoł udał się do Palestyny, aby w Jerozolimie pogłębiać swoją wiedzę. Nie znał Jezusa, ale wiedział o chrześcijanach nienawidząc ich jako według siebie odstępców od wiary.

Jego nawrócenie dokonało się pod Damaszkiem, gdzie spotkał Chrystusa. Po nawróceniu rozpoczął nowe życie: zaczął głosić niestrudzenie Jezusa Chrystusa, czym ściągnął na siebie nieustanne prześladowanie przez Żydów.  Ok. 67 roku poniósł on męczeńską śmierć. Według starożytnego podania zginał od miecza. Nie jest znany dzień jego śmierci. Za to dobrze zachowano w pamięci miejsce jego męczeństwa, to Aquae Salviae za Bramą Ostyjską w Rzymie. W 284 roku za czasów prześladowania zapoczątkowanego przez cesarza Waleriana, przeniesiono relikwie tego Apostoła do Katakumb przy drodze Apijskiej. Po edykcie cesarza Konstantyna Wielkiego z 313 r. ciało św. Pawła przeniesiono na miejsce jego męczeństwa, gdzie cesarz wystawił ku jego czci bazylikę pod wezwaniem tego świętego.

Pawła uważa się za autora 13 listów włączonych do ksiąg Nowego Testamentu. Jest on patronem wielu zgromadzeń zakonnych, Awinionu, Berlina, Biecza, Frankfurtu nad Menem, Poznania, Rygi, Rzymu, Saragossy, a także marynarzy, powroźników i tkaczy.

W ikonografii przedstawia się go w powłóczystej tunice oraz płaszczu z atrybutami w postaci: baranka, konia, kości słoniowej oraz miecza.

kap

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments