Świńska grypa na Podkarpaciu!

PODKARPACIE. U 11 osób chorych na grypę potwierdzono zakażenie wirusem AH1N1. Pięć, w tym czworo małych dzieci, trafiło do szpitala

Badania potwierdziły zakażenie wirusem AH1N1 u 11 osób. – Trzy osoby z powiatu przeworskiego, dwie z powiatu kolbuszowskiego i jedna z powiatu jarosławskiego leczonych było ambulatoryjnie. Do szpitala trafiło 2-letnie dziecko z powiatu dębickiego i mężczyzna z powiatu kolbuszowskiego – mówi Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Tak było do piątku. W sobotę do szpitala w Krośnie trafiła trójka małych dzieci w wieku trzech, półtora i pół roku. U nich też stwierdzono zakażenie wirusem świńskiej grypy. Dzieci są w stanie ogólnym dobrym. Maluch leżący w Szpitalu Powiatowym w Dębicy na oddziale dziecięcym także jest w stanie, który nie zagraża jego życiu. Na oddziale zakaźnym lecznicy znajduje się jeszcze kilka osób z objawami grypy, czy są to zakażenia wirusem AH1N1 wykażą badania. – Nie mamy stanów ciężkich – zapewnia Teresa Brzostek, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego i chorób wątroby ze SP w Dębicy. W obu placówkach wprowadzono obostrzenia dotyczące odwiedzin, lekarze radzą by ograniczyć je do minimum.

Jak ustrzec się przed chorobą?

W tegorocznym sezonie grypowym było o połowę mniej zachorowań niż w ubiegłym roku. Od 1 października do 7 stycznia zarejestrowano 13 654 osób. Były to zachorowania wywołane wirusem grypy sezonowej A i B.

– Najlepszą i najtańszą metodą jest szczepienie przeciw grypie. Szczepionka zarejestrowana w sezonie 2010/2011 zawiera 3 szczepy: A/California/7/2009 (H1N1), A/Perth/16/2009 (H3N2), B/Brisbane/60/2008 – mówi Szczepan Jędral, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments