Sypią mandatami i dostają za to nagrody

Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Po zmianie komendanta Straż Miejska wlepiła ponad 7 razy więcej mandatów niż rok wcześniej.

W 2010 roku tarnobrzeska Straż Miejska pod wodzą komendanta Marka Bukały wypisała 161 mandatów. W roku 2011, gdy stery w Straży przejął komendant Robert Kędziora strażnicy wlepili aż 1170 mandatów. Różnica ogromna, ale czy stan bezpieczeństwa w mieście znacząco się poprawił?

W środę, w tarnobrzeskim magistracie Straż Miejska podsumowała miniony rok. Statystyki przedstawione przez komendanta Roberta Kędziorę znacząco różniły się od tych, którymi jeszcze rok temu mógł pochwalić się były komendant.

– Tylko w ubiegłym roku podjęliśmy 6844 interwencje – mówił Robert Kędziora, dla porównania rok wcześniej było ich jedynie około 2,5 tysiąca. Możemy się także pochwalić dużo większą liczbą mandatów, które zostały nałożone na osoby łamiące przepisy. W 2011 roku Straż Miejska wypisała aż 1170 mandatów, rok wcześniej było jedynie 161.

Czym tłumaczyć taką zmianę pracy SM? I wcześniej i teraz strażnicy reagują na każdy sygnał od mieszkańców, w roku 2010 częściej jednak kończyło się na upomnieniach, teraz strażnicy stali się mniej pobłażliwi i jeśli tylko są powody, by nałożyć mandat, nie krępują się to zrobić.

– Nasza praca skupiała się na dbaniu o ład i porządek w mieście, a także na działaniach profilaktycznych. 50 osób odwieźliśmy do policyjnej izby zatrzymań celem wytrzeźwienia, 14 razy udzielaliśmy pierwszej pomocy. Kontrolowaliśmy miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne, a także sprawdzaliśmy placówki handlowe, w tym obcokrajowców, którzy zajmują się handlem na miejskim targowisku – wylicza Kędziora.

Strażnicy w 2011 roku wylegitymowali 961 osób, skontrolowali 564 placówki pod kątem porządku i usuwania odpadów, podłączenia do kanalizacji.

Obecnie na tarnobrzeską Straż Miejską składa się 12 osób, w tym 2 kobiety. Największe trudności strażnicy mają z niesfornymi właścicielami psów i osobami pijącymi alkohol i zakłócającymi porządek. Ta zwiększona ilość mandatów dotyczy właśnie tych dwóch ostatnich grup.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments