System eWUŚ nie widzi absolwentów

Tytus z Rzeszowa (25 lat), który uczy się w Krakowie, już kilka razy miał problem z udokumentowaniem swoich praw do bezpłatnego leczenia. Ma zamiar uczyć się dłużej niż do 26. roku życia, więc cieszy go zapewnienie NFZ, że do ubezpieczenia może zgłosić go uczelnia. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Uczniowie i studenci po zakończonej edukacji, mimo że mają jeszcze prawo do bezpłatnej opieki medycznej, w systemie świecą na czerwono.

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i studiów zachowują prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przez 6 miesięcy w przypadku uczniów i 4 miesięcy w przypadku studentów – mówi Elżbieta Małecka z Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w POW NFZ w Rzeszowie. – System jednak tego nie wie, dlatego w przypadku, gdy eWUŚ wyświetli ich na czerwono wystarczy, że napiszą na druku oświadczenia “jestem uprawniony do świadczeń z art. 67 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej”.

Młodzi ludzie mają jeszcze inny problem. Jeżeli podejmą pracę na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, tracą prawo do ubezpieczenia z tytułu bycia członkiem rodziny. Po zakończeniu umowy rodzic (lub uczelnia, jeżeli się nadal uczy) musi go zgłosić jeszcze raz. Jeśli tego nie zrobią, w eWUŚ zapali się znowu czerwona lampka. Nawet jeśli umowa opiewała tylko na tydzień!

– Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia jest obowiązkiem rodzica. Jeżeli np. zmienia pracę, to pracodawca do ubezpieczenia zgłasza tylko jego, członkowie rodziny są zgłaszani w tzw. załączniku i to pracownik musi o to sam zawnioskować – mówi Elżbieta Małecka.

Dorosłość nie oznacza braku ubezpieczenia  
– Wkrótce kończę 26 lat, ale nadal się uczę i planuję zakończyć edukację dopiero w jesieni przyszłego roku. Z tego co wiem, rodzic może mnie ubezpieczać jako członka rodziny tylko do ukończenia 26 lat. Co dalej? Czy będę nieubezpieczony? – pyta Piotr  z Rzeszowa.

– Następnego dnia po ukończeniu 26 lat osoba staje się z automatu osobą nieubezpieczoną, ale wystarczy złożyć wniosek o ubezpieczenie w dziekanacie uczelni i sprawa jest rozwiązana – mówi Ewa Małecka. – Nieprawdą też jest, że każda osoba po osiągnięciu 18. roku życia jest wyrzucana z systemu. Po osiągnięciu pełnoletności na czerwono zaświecą się tylko osoby dotychczas niezgłoszone do ubezpieczenia, bo rodzice nie pomyśleli o tym. A co z dziećmi, których rodzice lub dziadkowie (to oni mogą zgłaszać nieletnich lub uczących się dorosłych do 26 lat jako członków rodzin) sami nie są ubezpieczeni? – Dziecko do 7. roku życia do ubezpieczenia powinien zgłosić miejski czy gminny ośrodek pomocy społecznej (na wniosek kogokolwiek), dziecko w wieku szkolnym do ubezpieczenia powinna zgłosić szkoła czy inna placówka wychowawcza – mówi Małecka.

Anna Moraniec

 

 

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
blokersAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blokers
Gość
blokers

czy oprocz agencji towarzyskich są w polsce dziedziny ktore dzialają prawidłowo?

Anna
Gość
Anna

Coś nie do końca sprecyzowane. Z tego co wiem studentów zatrudnianych na umowę zlecenie niema obowiązku zgłaszania i opłacania składek ZUS – społecznych i zdrowotnej. Odprowadza się tylko podatek.