System monitoringu w transporcie a prywatność kierowców

Systemy monitorujące samochody firmowe są powszechne w wielu przedsiębiorstwach zajmujących się transportem międzynarodowym, lecz coraz częściej są instalowane również w pojazdach poruszających się wyłącznie po kraju. Niektórzy kierowcy są przeciwni instalowaniu monitoringu z uwagi na obawy o swoją prywatność. Czy jest ona naruszana przez Get Vehicle Tracking?

Get Vehicle Tracking a Ustawa o ochronie danych osobowych

Pracodawcy są zobowiązani do ochrony danych osobowych swoich pracowników. Ich udostępnianie bez wiedzy pracownika oraz przetwarzanie w celach innych niż związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych jest zabronione. Dane pozyskiwane za pomocą Get Vehicle Tracking mogą być zatem użyte wyłącznie w celu lokalizacji samochodu, sprawdzenia jego prędkości bądź zużycia paliwa. Jeżeli filmowane jest wnętrze kabiny kierowcy, pracownik musi być o tym poinformowany. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do wskazania, w jakim celu filmowany jest kierowca, kto będzie administratorem danych oraz w jaki sposób będą przetwarzane. Taki obowiązek na pracodawcę nakłada rozporządzenie RODO.

Ochrona danych osobowych kierowców w przypadku stosowania monitoring GPS jest obowiązkiem pracodawcy, a podwładni powinni być poinformowani o instalacji systemu w użytkowanych przez nich samochodach. Jeśli kierowca nie otrzyma takiej informacji, może zgłosić skargę na pracodawcę. Dodatkowo informowanie kierowców o wprowadzeniu Get Vehicle Tracking jest dobrą praktyką, zwiększającą zaufanie obu stron i zachęcającą do długiej współpracy.

Tryb prywatny udogodnieniem dla pracowników

Nieco większe obawy wśród pracowników wzbudza stosowanie Get Vehicle Tracking w samochodach, które są użytkowane zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Dotyczy to między innymi taksówkarzy, którzy należą do korporacji taksówkarskich. Rozwiązaniem problemu jest dla nich możliwość ustawienia trybu prywatnego w systemie monitoringu. Tryb prywatny używany w czasie wolnym od pracy sprawia, że pracownik może wykorzystywać auto w dowolnym celu bez kontroli pracodawcy. Dzięki temu czuje się w pełni swobodnie, a pracodawca działa zgodnie z prawem, zapewniając kierowcy prywatność w czasie wolnym.

Tryb prywatny jest możliwy do włączenia w każdym czasie, dlatego mogą z niego korzystać nawet kierowcy, którzy przebywają za granicą w długich trasach. Tryb włączony w czasie postoju na parkingu daje kierowcom poczucie prywatności podczas odpoczynku i pozwala im efektywniej się zrelaksować.

Artykuł partnera