Szansa na budowę silników nowych technologii

– Mamy szanse jeszcze bardziej rozszerzyć nasza działalność – powiedział Marek Darecki, prezes stowarzyszenia Dolny Lotniczej. – W 2017 roku nadciągnie tsunami produkcyjne. Nie chcemy już tylko produkować podzespoły do silników, ale zamierzamy otworzyć własne laboratoria i konstruować we własnym zakresie urządzenia lotnicze. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, JASIONKA. 10 lat Doliny Lotniczej. Na początku działało w niej 18 firm, teraz już 112.

Właściciele Doliny Lotniczej twierdzą, że w 2017 roku rozpoczną się dla branży lotniczej z Podkarpacia jeszcze lepsze czasy niż w ostatnich latach. Są szanse, że specjaliści ze 112 firm zrzeszonych w tzw. klastrze Doliny będą mogli produkować silniki ekologiczne, oszczędne, według nowych technologii do samolotów takich gigantów jak Boeing, Airbus i Bombardier.

We wtorek podczas walnego zgromadzenia zarząd stowarzyszenia Doliny Lotniczej podsumował ostanie 10 lat działalności. – W tym roku przekroczymy po raz pierwszy sprzedaż eksportową Doliny Lotniczej na 2 miliardy dolarów i 23 tysiące pracowników – poinformował Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej. – W najbliższych latach nadciągnie tsunami produkcyjne, ze szczytem w 2017 roku. Chcemy już teraz się do tego przygotować.

Dotąd Dolina Lotnicza oferowała niskie koszty produkcji i wysoko wykwalifikowanych pracowników, dlatego to właśnie jej oferty dotyczące wytwarzania podzespołów wybierał m.in. Boeing. Dlatego zarząd stowarzyszenia Doliny uważa, że ma duże szanse na wytwarzanie nowoczesnych silników. Jest tylko jeden problem. Czy uda się znaleźć 3 tysiące nowych wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym 600 inżynierów. Możliwe jest też podpisanie kontraktów w Chinach i Rosji, a to da gwarancję produkcji i zatrudnienia.

W 10. rocznicę powstania Doliny Lotniczej, do stowarzyszenia dołączyło 10 kolejnych firm. Obecnie jest już ich 112, w tym wiele rodzinnych. W ramach klastra, firmy ściśle współpracują ze szkołami technicznymi i uczelniami naszego regionu. W 2017 roku trzeba będzie utworzyć więcej wydziałów produkcyjnych oraz zwiększyć liczbę maszyn.

Mariusz Andres

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Damian.Smyk.ChełmJanandrzejMateusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Damian.Smyk.Chełm
Gość
Damian.Smyk.Chełm

Gdzie te sukcesy które były zapowiadane pięć lat temu panie Darecki ?

Jan
Gość
Jan

Marzenia nic nie kosztują panie Darecki. Propagandę sukcesu już w tym Kraju przerabiano.

andrzej
Gość
andrzej

UWAGA,UWAGA!!!! prezydent Rzeszowa będzie chciał propagandowo podłączyć się do czyjegoś sukcesu.Zresztą jak w większości przypadków.

Mateusz
Gość
Mateusz

Szkoda, że na papierze nie poprawili tych byków… mieszać Dolinę Strugu z Doliną Lotniczą to trzeba być specem…, albo pisać tekst na kolanie…