Szczepienie chroni przed wirusem

Fot. Archiwum

Kleszczowe zapalenie mózgu może mieć śmiertelny przebieg.

Wczesna wiosna to najlepszy czas żeby zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), które jest groźną chorobą wirusową ośrodkowego układu nerwowego. Chorobę wywołuje wirus Flavi, który dostaje się do organizmu podczas ukąszenia przez zakażonego nim kleszcza lub po spożyciu mleka i jego przetworów pochodzących od zakażonego zwierzęcia. Atakuje mózg lub rdzeń kręgowy, wywołując zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Pasożyty, które lubią ciepło i wilgoć bytują w poszyciu lasów, w wysokiej trawie na łąkach, a ostatnio także w ogrodach, na działkach, a nawet w parkach miejskich. Rozpoznają nas po zapachu, ciepłocie ciała i wydychanym dwutlenku węgla. U swego potencjalnego żywiciela poszukują miejsca pokrytego cienką skórą, wilgotnego oraz dobrze ukrwionego. Najchętniej umiejscawiają się pod kolanami, w pachwinach, pod ramionami, u nasady włosów. Podczas wkłuwania się pasożyt wydziela wraz ze śliną środek znieczulający, dlatego zwykle nie czujemy ukłucia.

Zaczyna się jak grypa, może skończyć się śmiercią

KZM zwykle przebiega dwufazowo. Początkowe objawy choroby przypominają infekcję grypową lub żołądkową. Pojawia się gorączka, osłabienie, czasami wymioty i wysypka. Ponieważ wirus przenika do ośrodkowego układu nerwowego, u części chorych może wystąpić druga, neurologiczna faza choroby, która wskutek zaburzeń oddychania lub zaburzeń układu krążenia. Niebezpieczne dla zdrowia powikłania, wśród których najczęściej występują zaburzenia świadomości, porażenia nerwów obwodowych, niedowłady, trwałe uszkodzenia słuchu oraz zaburzenia funkcjonowania móżdżku mogą trwać nawet do końca życia.

Chroni tylko szczepionka

KZM można zdiagnozować na podstawie badań laboratoryjnych krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. Chorobę leczy się jedynie objawowo, gorączkę, ból głowy lub ewentualne napady padaczkowe, bo medycyna nie dysponuje lekiem, który zwalczałby lub hamował rozmnażanie się wirusa. W drugiej fazie choroby niezbędna jest hospitalizacja, która może trwać od tygodnia do roku. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie.

Schemat szczepienia podstawowego obejmuje 3 dawki. Druga dawka powinna być podana po 1-3 miesięcy od pierwszej, a jeśli konieczne jest szybkie uodpornienie to po 14 dniach. Trzecia dawka po 5-12 miesiącach od drugiej. Dawki przypominające podaje się od 3 do 5 lat.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.