Szczepionki będą tylko w aptece?

PODKARPACIE. Farmaceuci chcą żeby szczepionki były dostępne tylko w aptekach, ma to wyeliminować korupcję i zapewnić ich prawidłowe przechowywanie

Chodzi o szczepionki zalecane, ale w pełni płatne przez pacjenta. Dotyczy to szczepionek przeciwko grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby A i B, rotawirusom, pneumokokom, odkleszczowemu zapaleniu mózgu itp.

– Mieliśmy sygnały, że przedstawiciel firmy farmaceutycznej podjeżdżał pod przychodnię i szczepionki wyciągał z bagażnika. Jak w takim przypadku można mówić o utrzymaniu ich w odpowiedniej temperaturze? Gdzie potem trzymane były szczepionki też nikt w przychodni nie sprawdzał, w przeciwieństwie do apteki, która jest pod ścisłym nadzorem inspekcji farmaceutycznej – mówi Lidia Czyż, sekretarz Okręgowej Podkarpackiej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Według niej rozprowadzanie szczepionek przez apteki ureguluje rynek i sprawi, że będzie on przejrzysty. – Lekarze nie będą zmuszali pacjentów do szczepienia się wybranymi przez siebie szczepionkami w zależności od tego, z którymi firmami doszli do porozumienia – mówi Czyż. – Nie będą też mogli odmawiać szczepienia szczepionkami przyniesionymi przez pacjentów co do tej pory się zdarzało (oczywiście po dokładnym sprawdzeniu szczepionki pod względem daty ważności i jakości).

Rynek szczepionek jest wart dziesiątki milionów zł. Jego wyjście poza apteki to duża strata dla farmaceutów.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments