Sześć małych sądów do likwidacji

Fot. Paweł Bialic

PODKARPACIE. W niektórych miastach zamiast sądów rejonowych będą wydziały zamiejscowe.

W naszym regionie zlikwidowane zostaną małe sądy rejonowe, w których jest mniej niż 14 etatów sędziowskich. Zamiast sądów w Przeworsku, Leżajsku, Brzozowie, Strzyżowie, Kolbuszowej i Nisku powstaną wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych.

W styczniu 2012 roku Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, spotka się z samorządowcami z tych ośrodków, gdzie zmiany mogą budzić największe kontrowersje.
Projekt zamiany 115 sądów w kraju na wydziały zamiejscowe został już przekazany prezesom sądów. – Chcemy skończyć z sytuacjami, że w małym sądzie kilku sędziów zachoruje lub pójdzie na urlop i sąd ma ograniczoną zdolność orzeczniczą. To jest niedopuszczalne – wyjaśnia Jarosław Gowin.

– W projekcie brakuje podstawowego kryterium, jakim jest liczba wpływających do sądu spraw, skuteczność i szybkość w ich rozpoznawaniu oraz odległości, jakie strony są zmuszone pokonywać w celu uzyskania orzeczenia – stwierdził Rafał Puchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia.
and

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments