Sześciolatki do szkoły czy przedszkola?

Zdaniem psychologów 6-latki powinny uczęszczać do przedszkoli, a nie do szkół, bo wtedy zabierze się im dzieciństwo. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Rodzice mają jeszcze kilka dni na podjęcie decyzji, gdzie poślą swoje dzieci.

Rodzice sześciolatków muszą do 31 sierpnia podjąć decyzję, gdzie posłać swoje dzieci: do przedszkola czy do pierwszej klasy. Opiekunowie mają nie lada dylemat. Zadają sobie pytanie, czy ich podopieczni w szkole będą czuli się dobrze, czy będą bezpieczni, a jeśli zostaną w przedszkolu, to mogą stracić rok, tak ważny w rozwoju maluchów.

Rok temu te pytania zadawała sobie te pytania pani Katarzyna z Rzeszowa, mama dziś 7-letniego Pawła, który zaczyna naukę w pierwszej klasie. – To była najtrudniejsza decyzja, jednak zdecydowałam się nie zabierać synowi dzieciństwa – stwierdziła mama Pawła.

Zresztą większość jego kolegów również zaczyna szkołę dopiero teraz, od września. Bałam się, że mój syn będzie miał problem z zaaklimatyzowaniem się w szkole. Wolałam nie ryzykować.

Jakie są plusy pobytu 6-latka w szkole? Ten wiek to najintensywniejszy okres w rozwoju dziecka. Zostawienie go w przedszkolu może być równoznaczne ze wstrzymywaniem rozwoju. Nie ma znaczenia  kwestia finansowa, bo w przedszkolach płacimy za dodatkowe godziny czy zajęcia, a szkoły są bezpłatne. Po lekcjach dzieci mogą zostać w świetlicy pod opieką, zorganizowaną specjalnie dla nich.

Minusy dla 6-latka w szkole? Ze względu na przesunięcie obowiązku szkolnego, może być tak, że dziecko pójdzie do szkoły nie z grupą rówieśników, przez co może mieć problem z zaaklimatyzowaniem się. Nauczyciele mogą nie być przygotowani do pracy z rocznikami “mieszanymi”, gdzie praca jest trudniejsza. Dziecko może nie być emocjonalnie lub społecznie przygotowane do nauki w szkole.

Od września 2014 roku rodzice 6-latków nie będą mieli takich dylematów, bo do szkoły będą musiały być posyłane obowiązkowo.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marika
Marika
8 lat temu

Ważne w oparciu o jaki program będą nauczać i wychowywać nasz największy skarb – przyszłe pokolenie Polaków.

mo1der
mo1der
8 lat temu

Zabieranie dzieciństwa to głupota!! Badania pokazują, że z każdym kolejnym rokiem życia pogarszają się możliwości przyswajania nowej wiedzy i umiejętności. Rzeczywistym powodem braku zapisu 6-latków do szkoły jest wygoda rodziców. Będąc rodzicem 7-letniej córeczki, która w wieku 6 lat poszła do szkoły muszę napisać, że nie było ŻADNYCH różnic w nauce i zachowaniu w porównaniu ze starszymi dziećmi z klasy. I należy pamiętać, że poza szkołą dalej dziecko jest dzieckiem, może się bawić i mieć to „dzieciństwo”…..

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

Dobrze ,że nie które polskie matki myślą i nie oglądają się na głupoty kolejnych ministrów Edukacji Narodowych?.