Szkoła nauczy jak żyć z astmą

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, uczestnicy mogą jednak zadawać pytania by rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące choroby. Dziękowali Super Nowościom bo to od nas dowiedzieli się o szkole astmy. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Nawet pomidor zjedzony w okresie pylenia brzozy może gwałtownie zaostrzyć objawy astmy u chorego

Program jest skierowany do pacjentów chorych na astmę, w tym kobiet w ciąży lub planujących potomstwo, oraz ich opiekunów. Obejmuje cykl szkoleń na temat choroby, jej diagnozowania, czy czynników zaostrzających objawy prowadzonych w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie. Majowe odbyło się we wtorek. Na wrześniowe i listopadowe można jeszcze się zapisać.

- Astma jest przewlekłą choroba zapalną dolnych dróg oddechowych, która przebiega z napadowym, zmiennym zwężeniem oskrzeli, prowokowanym przez swoiste i nieswoiste czynniki. Pojawia się w różnym wieku, zwykle jednak rozpoczyna się w dzieciństwie i trwa do końca życia, z okresami zaostrzeń i remisji – mówi dr Dorota Nierojewska, specjalista chorób płuc, specjalista alergolog ze SZGChP w Rzeszowie.

Częste, a mało znane reakcje krzyżowe
Atak astmy, najczęściej następuje po zetknięciu się z alergenem (nawet po kilku minutach) np. pyłkami roślin, roztoczami, sierścią zwierząt czy niektórymi pokarmami, np. mlekiem. Często zaostrzenia prowokowane są podczas reakcji krzyżowych. Osoba, która jest uczulona na pylenie brzozy dostaje ataku astmy po zjedzeniu pomidora czy marchewki, a na sierść kota po zjedzeniu kotleta. Z kolei atak tzw. astmy oskrzelowej niealergicznej może być wywołany niemal przez wszystko: intensywny zapach, gwałtowną zmianę temperatury, dym papierosowy, infekcję czy emocje, choćby głośny śmiech (te czynniki mogą też wywołać astmę alergiczną). Choroba może też być spowodowana czynnikami środowiskowymi miejsca pracy, nadwrażliwością na aspirynę i inne niesterydowe leki przeciwzapalne, albo wysiłkiem.

Zainteresowani szkoleniami mogą zgłosić swój akces na adres szpital@szgichp.pl (imię, nazwisko, tel. kont., wybraną datę spotkania) lub pod numerem 17 86 11 421 wewn. 330 u Renaty Niwińskiej. Program w całości sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Komentarz: Renata Iwińska, specjalista pulmonologii i alergologii z ZSGiCHP

- Organizując szkolenia dołączyliśmy do innych szpitali w Polsce podobnie jak my leczących chorych kompleksowo. Zainteresowanie tematyką jest bardzo duże. Przecież to najczęstsza choroba przewlekła u osób do 40 roku życia, trzeba więc nauczyć się z nią żyć.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.