Szkołę ogrzeją panele słoneczne

MIELEC. Największa szkoła w powiecie rezygnuje z dostaw ciepła MPEC

To przedsięwzięcie bez precedensu! W Zespole Szkół Technicznych trwa totalna przebudowa systemu ogrzewania przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii na niespotykaną dotąd skalę. Chodzi o pompy ciepła i solary. ZST, jako największa szkołą ponadgimnazjalna w powiecie mieleckim (pow. 14 tys. m kw.), za ogrzewanie płaci prawie 350 tys. zł rocznie. Po zakończeniu inwestycji ma to spaść nawet do… 70 tys. zł.

Przebudowa systemu ogrzewania jest kolejnym etapem wielkiego, proekologicznego projektu, Jego koszt to – bagatela – ok. 8 mln zł. Inwestorem jest mieleckie starostwo, które na ten cel pozyskało pieniądze zarówno ze źródeł unijnych, jak i krajowych.

Odwierty, solary i kogenerator

Pierwszą częścią była termorenowacja placówki, czyli docieplenie ścian i stropów, wymiana okien, drzwi i rynien. – Chodzi o uzbrajanie budynku, aby był bardziej hermetyczny – wyjaśnia Jan Myśliwiec, dyrektor ZST. – Ta część inwestycji jest zakończona. I już mogę teraz powiedzieć, że zrobiło się o wiele przyjemniej i cieplej. Jakie będą oz tego tytułu oszczędności? Mam nadzieję, że będą ogromne. Wszystko na to wskazuje.

Równolegle trwa realizacja przedsięwzięcia, które raz na zawsze odetnie szkołę od dostaw z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Bo teraz wytworzy ciepło sama z ziemi i słońca. Zapewnią to 93 odwierty o głębokości 100 m i 40 kolektorów słonecznych o łącznej pow. 120 m kw., które będą podgrzewały wodę i grunt, wspomagając pracę pomp.

– To będzie nowoczesny konglomerat urządzeń pozyskiwania i oszczędności ciepła. Będzie oni pobierane z ziemi i oddawane do pomp, które mają działanie podobne do lodówki. Ona na zewnątrz grzeje, a w środku chłodzi. Tu będzie odwrotnie – tłumaczy Jan Myśliwiec. – Powstaną także solary, czyli panele słoneczne. Będzie też kogenerator, który przez turbinę gazową ma produkować prąd elektryczny na potrzeby naszej szkoły – cieszy się.

Komentarz:

Jan Myśliwiec, dyrektor ZST Mielec:

– W naszej szkole zastosowany zostanie konglomerat nowoczesnych urządzeń i technik pozyskiwania i oszczędności ciepła. Są to: termorenowacja, pompy ciepła, panele słoneczne i kogenerator. Mam nadzieję, że dzięki temu oszczędności będą spore i budżet szkoły sporo na tym zyska.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments