Szkołę poprowadzi stowarzyszenie rodziców

Dzięki inicjatywie mieszkańców, którzy założyli Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sołonka “Solanka”, Szkoła Podstawowa w Sołonce nie zostanie zlikwidowana przez gminę. Od 1 września placówka zostanie przejęta przez to stowarzyszenie i będzie przemianowana na Niepubliczną Szkołę Podstawową. Fot. Paweł Bialic

SOŁONKA. Gmina planowała zlikwidować podstawówkę, ale rodzice wzięli sprawę w swoje ręce i placówka pozostanie.

Szkoła Podstawowa w Sołonce (gm. Lubenia) nie zostanie zlikwidowana. Władze gminy zamierzały ją zamknąć, ale tak się nie stanie, bo poprowadzi ją Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sołonka “Solanka”.

Od 1 września  dzieci z klas I do III z Sołonki nadal będą uczyć się w tej miejscowości. Jednak Filia Szkoły Podstawowej w Lubenii z siedzibą w Sołonce zmieni nazwę na Niepubliczną Szkołę Podstawową. Będzie to placówka na warunkach publicznych z ośrodkiem przedszkolnym. Obecnie do podstawówki uczęszcza 18 dzieci,  w tym 11 do klas I-III i 7 do przedszkola.

Władze gminy jeszcze w ubiegłym roku podjęły decyzję, że w ramach oszczędności szkoła w Sołonce musi być zlikwidowana, albo postawiła ultimatum, że jeżeli rodzice założą stowarzyszenie, to gmina użyczy im budynek na prowadzenie działalności oświatowej.

-  Gdy od 1 września przejmiemy szkołę, to będą się w niej uczyć 14 dzieci od I do IV klasy, sześć z zerówki i 12 z przedszkola – powiedziała Bożena Bator, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Sołonka “Solanka”. – W pierwszym roku będzie więc tam chodzić więcej uczniów niż teraz, gdy szkoła polega pod samorząd. Wójt gminy Lubenia Adam Warzybok obiecał nam wyposażyć klasy w nowe tablice i meble. Dzisiaj szkoła jest zaniedbana, ale planujemy to zmienić. Liczymy, że wójt dotrzyma słowa. Jesteśmy wdzięczni księdzu Marianowi Dorocha z parafii Straszydle za pomoc przy tworzeniu stowarzyszenia.

- Obecnie pracujemy nad potrzebnymi dokumentami, które musimy złożyć w kuratorium oświaty, by uzyskać pozytywną opinię kuratora, niezbędną do wpisu szkoły do ewidencji szkół jednostki samorządu terytorialnego – dodała Urszula Witek, wiceprezes stowarzyszenia. – W przyszłości chcemy żeby ta szkoła była sześcioklasowa.

Zgodnie z przepisami władze gminne przekażą pieniądze na szkołę prowadzoną przez stowarzyszenie. Rocznie na jednego ucznia będzie to kwota blisko 8 tys. zł, czyli w sumie prawie 144 tys. zł. Dodatkowe środki zarząd stowarzyszenia będzie mógł pozyskać od sponsorów. Dlatego przedstawiciele SWS “Solanka” szukają pomocy i pieniądze można przekazać na konto Banku Spółdzielczego w Lubeni nr 39 9161 0001 0001 0004 5203 2000 0010.

***

Godna pochwały inicjatywa. Gdyby nie rodzice, to gmina zlikwidowałaby szkołę w Sołonce i małe dzieci musiałby dojeżdżać do innej placówki, oddalonej o10 km.   

Mariusz Andres

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.