Szkołę w Bziance przejmą siostry Nazaretanki

- Jeżeli do świąt Bożego Narodzenia zebranych zostanie zebranych co najmniej 60 deklaracji siostry podejmą się prowadzenia szkoły i od września 2012 roku dzieci nadal będą mogły uczyć się w swojej wsi - mówią Jerzy Zając, przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz prowadzenia Szkoły Podstawowej i Grażyna Gołąb, sołtys Bzianki. Fot. Wojciech Preisner

BZIANKA gm. ŚWILCZA. Rodzice są bliscy ocalenia sześcioklasowej placówki, potrzebna tylko zgoda radnych.

Takiej inicjatywie można przyklasnąć. Dzięki pomocy rodziców, Szkoła Podstawowa w Bziance nie zostanie zlikwidowana. Władze gminy zreorganizowały ją i zamiast sześciu klas pozostały tylko trzy, a z czasem groziło jej nawet zamknięcie. Wystarczył pomysł, aby szkołę przekazać siostrom nazaretankom, które będą prowadziły sześcioklasową szkołę.

Do podstawówki w Bziance chodziło tylko ponad 50 dzieci. Zdaniem Wojciecha Wdowika, wójta gminy Świlczy to za mało i samorząd nie był w stanie utrzymać szkoły. Dlatego uchwałą Rady Gminy zdecydowano, że zamiast klas I-VI będą tylko klasy I-III. Rodzice postanowili jednak, że na to nie pozwolą i założyli społeczny komitet, znaleźli też kogoś kto chciałby prowadzić taka placówkę.

– Szansą ocalenia 6-klasowej szkoły oraz jej dalszego rozwoju jest przejęcie prowadzenia placówki przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, słynaće w całej Polsce z renomy edukacyjnej – powiedział Jerzy Zając, przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz prowadzenia Szkoły Podstawowej w Bziance przez Siostry Nazaretanki. –  Siostry są z Krakowa, ale już zadeklarowały, że przeniosą się do Bzianki.

Przedstawicielom społecznego komitetu zależy żeby do szkoły chodziło od 70 do 90 dzieci. Również z poza gminy. Już zgłoszono dzieci z Rzeszowa i Nosówki (gm. Boguchwała).
Ważne jest więc, aby do 11 grudnia zainteresowani rodzice składali deklaracje wyrażające zgodę na zapis dziecko do tej placówki. Formularz deklaracji dostępny jest na stronach internetowych: www.bzianka.blog.onet.pl.

– Cieszę się, że rodzice przejęli inicjatywę i założyli społeczny komitet – powiedział Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – W klasach miałoby być po 15 uczniów i zamierzam przekazać subwencję oświatową na utrzymanie tej publicznej placówki prowadzonej przez siostry zakonne. Na jednego ucznia dam po 7600 zł.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacob
jacob
2 lat temu

czyli indoktrynacja

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

Jezeli wojt da 7600 zl na dziecko to z tego wynika ze miesieczne utrzymanie 1 dziecka w szkole bedzie kosztowac 760 zl (10 miesiecy).
Niezla cena w stosunku do zarobkow robotnika !
Ktorego robotnika stac na takie wydatki ?

wels5
wels5
9 lat temu

I obowiązkowe w tej szkole będzie 7 lekcji religii tygodniowo. Gratuluję.

Miki
Miki
9 lat temu
Reply to  wels5

Nie 7 lekcji przysposobienia do życia w rodzinie jełopie, antysemito i generalnie anty wszystko.

dobra rada
dobra rada
2 lat temu
Reply to  wels5

A ty wels5 chciał byś 3 godziny pedałowania dziennie i 4 godz. genderu ?
Poczekaj ,jak na następnych wyborach wygra partia Ryśka z Madery, albo choć ich przywiozą w bagażnikach do sejmu, to oni ci zrobią taką szkołę :-)))
Spokojnie chłopie :-)

jacob
jacob
2 lat temu
Reply to  dobra rada

w szkole co najwyżej religioznawstwo – stop indoktrynacji

Marek
Marek
9 lat temu

Za cztery lata i tak szkoła zostanie zlikwidowana a siostrzyczki już mają gotowe pomysły, komu wynająć lub sprzedać. Wszak za dwa lata zostaną obarczone tą własnością.

Wdowik
Wdowik
9 lat temu

panie wójcie, nie wstyd panu obiecal pan rozwój Bzianki w zamian za pozostanie w gminie Świlcza i nie przechodzenie do Rzeszowa, a co pan zrobil szkołe likwiduje, kanalizacji nie ma, droi w opłaknym stanie, chodnika brak itp, wiocha przy granicy miasta. Wstyd tak oklmywać ludzi WSTYD !!!!
Gratulacje dla pani Soltys za aktywne podejscie do tematu, z dziećmi nie powinno być problemu siostry nazaretanki to jakość kształcenia na najwyższym poziomie.

mania
mania
9 lat temu

a Rucha Palikota nie chce wam pomóc?

dobra rada
dobra rada
2 lat temu
Reply to  mania

Na „Rucha Palikota” musicie trochę poczekać ,aktualnie trwa wymiana baterii w gumowych penisach ,więc są w programowym bezruchu :-)))