Szkołę w Bziance przejmą siostry Nazaretanki

- Jeżeli do świąt Bożego Narodzenia zebranych zostanie zebranych co najmniej 60 deklaracji siostry podejmą się prowadzenia szkoły i od września 2012 roku dzieci nadal będą mogły uczyć się w swojej wsi - mówią Jerzy Zając, przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz prowadzenia Szkoły Podstawowej i Grażyna Gołąb, sołtys Bzianki. Fot. Wojciech Preisner

BZIANKA gm. ŚWILCZA. Rodzice są bliscy ocalenia sześcioklasowej placówki, potrzebna tylko zgoda radnych.

Takiej inicjatywie można przyklasnąć. Dzięki pomocy rodziców, Szkoła Podstawowa w Bziance nie zostanie zlikwidowana. Władze gminy zreorganizowały ją i zamiast sześciu klas pozostały tylko trzy, a z czasem groziło jej nawet zamknięcie. Wystarczył pomysł, aby szkołę przekazać siostrom nazaretankom, które będą prowadziły sześcioklasową szkołę.

Do podstawówki w Bziance chodziło tylko ponad 50 dzieci. Zdaniem Wojciecha Wdowika, wójta gminy Świlczy to za mało i samorząd nie był w stanie utrzymać szkoły. Dlatego uchwałą Rady Gminy zdecydowano, że zamiast klas I-VI będą tylko klasy I-III. Rodzice postanowili jednak, że na to nie pozwolą i założyli społeczny komitet, znaleźli też kogoś kto chciałby prowadzić taka placówkę.

- Szansą ocalenia 6-klasowej szkoły oraz jej dalszego rozwoju jest przejęcie prowadzenia placówki przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, słynaće w całej Polsce z renomy edukacyjnej – powiedział Jerzy Zając, przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz prowadzenia Szkoły Podstawowej w Bziance przez Siostry Nazaretanki. -  Siostry są z Krakowa, ale już zadeklarowały, że przeniosą się do Bzianki.

Przedstawicielom społecznego komitetu zależy żeby do szkoły chodziło od 70 do 90 dzieci. Również z poza gminy. Już zgłoszono dzieci z Rzeszowa i Nosówki (gm. Boguchwała).
Ważne jest więc, aby do 11 grudnia zainteresowani rodzice składali deklaracje wyrażające zgodę na zapis dziecko do tej placówki. Formularz deklaracji dostępny jest na stronach internetowych: www.bzianka.blog.onet.pl.

- Cieszę się, że rodzice przejęli inicjatywę i założyli społeczny komitet – powiedział Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – W klasach miałoby być po 15 uczniów i zamierzam przekazać subwencję oświatową na utrzymanie tej publicznej placówki prowadzonej przez siostry zakonne. Na jednego ucznia dam po 7600 zł.

Mariusz Andres

do “Szkołę w Bziance przejmą siostry Nazaretanki”

 1. rzeszowiak

  Jezeli wojt da 7600 zl na dziecko to z tego wynika ze miesieczne utrzymanie 1 dziecka w szkole bedzie kosztowac 760 zl (10 miesiecy).
  Niezla cena w stosunku do zarobkow robotnika !
  Ktorego robotnika stac na takie wydatki ?

 2. wels5

  I obowiązkowe w tej szkole będzie 7 lekcji religii tygodniowo. Gratuluję.

 3. Marek

  Za cztery lata i tak szkoła zostanie zlikwidowana a siostrzyczki już mają gotowe pomysły, komu wynająć lub sprzedać. Wszak za dwa lata zostaną obarczone tą własnością.

 4. Wdowik

  panie wójcie, nie wstyd panu obiecal pan rozwój Bzianki w zamian za pozostanie w gminie Świlcza i nie przechodzenie do Rzeszowa, a co pan zrobil szkołe likwiduje, kanalizacji nie ma, droi w opłaknym stanie, chodnika brak itp, wiocha przy granicy miasta. Wstyd tak oklmywać ludzi WSTYD !!!!
  Gratulacje dla pani Soltys za aktywne podejscie do tematu, z dziećmi nie powinno być problemu siostry nazaretanki to jakość kształcenia na najwyższym poziomie.

 5. mania

  a Rucha Palikota nie chce wam pomóc?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.