Szkolenie górskie żołnierzy. ZDJĘCIA

Fot. Archiwum 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

RZESZÓW, KRAJ. W dniach 14 – 21 luty w Tatrach odbyło się zaawansowane szkolenie górskie żołnierzy kompanii rozpoznawczej 21 batalionu dowodzenia z Rzeszowa.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Warunki było okropne był silny mróz, wiał wiatr oraz ciągle padał śnieg. – Można było zaobserwować reakcję organizmu na naprawdę ekstremalne warunki – mówi kapitan Tomasz Kudyba, dowódca kompanii rozpoznawczej.

Celem szkolenia było doskonalenie technik poruszania się w zimowych górskich warunkach, bytowania, wspinaczki oraz nauka oceniania zagrożenia lawinowego, a także prowadzenie akcji ratunkowej w przypadku zasypania przez lawinę. Doskonalono jazdę na nartach w głębokim kopnym śniegu, zarówno w zjeżdżaniu jak i podchodzeniu pod górę.

Realizowane były także takie ćwiczenia, jak bytowanie w górach w jamach śnieżnych oraz namiotach wyprawowych K-2, które umożliwiły sprawdzenie indywidualnych możliwości i analizę zachowania własnego organizmu narażonego na działanie niskich temperatur na dużych wysokościach. Ćwiczono nawigację i orientowanie się w terenie górskim, a także wspinaczkę lodową w lodospadach Siklawica i rejonie Doliny Pięciu Stawów, z górną i dolną asekuracją.

Przeprowadzono ponadto pozorowaną akcję lawinową wraz z elementami autoratownictwa z udzieleniem pierwszej pomocy i transportem poszkodowanego przy pomocy indywidualnego sprzętu narciarskiego i wspinaczkowego. Szkolenie przeprowadzone zostało przez zawodowych ratowników TOPR ze śmigłowcowej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej (SAR Team), w której pracują najbardziej doświadczeni instruktorzy ratownictwa górskiego.

ga, 21 bsp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

chyba szykują się do akcji w Nepalu- a czy byli szkoleni na wypadek kontaktu z Yetii- no bo w tedy to ani jama nic nie da – ani orientacja – pozostanie tylko chodu i to nie w dół tylko do góry nie ?