Szkoły chcą zamykać!

JAROSŁAW. PAWŁOSIÓW. Uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie i ich rodzice poszli do starostwa, żeby zaprotestować przeciw likwidacji szkoły.

– „Nie zamykajcie nam szkoły” i „ZSOiL to nasza przyszłość i cel” – takie transparenty przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie na protest, jaki zorganizowali, by zapobiec likwidacji swej szkoły. Przyjechali do jaroslawskiego Starostwa Powiatowego liczną grupą, nie zawiedli też rodzice, a nawet dziadkowie uczniów. – Nie damy zamknąć naszej szkoły – deklarowali. Jerzy Batycki, starosta jarosławski podkreślił, że taki sposób na ratowanie szkoły, jak pikieta nie podoba mu się, ale przede wszystkim, planów zamykania pawłosiowskiej szkoły nie ma. W każdym razie na razie.

Przyjechaliśmy, bo nie chcemy, żeby odebrano nam naszą szkołę – mówili wczoraj (1 lutego) młodzi ludzie stojący od godz. 9.30 pod starostwem w Jarosławiu. – Szkoły nie damy! My się chcemy uczyć! – dodawali gromko. – Niech pan starosta i zarząd nas zrozumieją, my chcemy tylko naszej kochanej szkoły – dodawali. Poza kolorowymi transparentami na brystolu mieli także list do starosty z podpisami ponad 170 uczniów. Im bliżej było godz. 10, tym tłum pod starostwem gęstniał. Pojawiali się kolejni uczniowie, dołączali rodzice i dziadkowie. – Co to się porobiło ludzie, że szkoły chcą zamykać – ubolewała jedna z matek. – Żeby w XXI wieku dzieci się prosiły, żeby mogły do swej szkoły chodzić? Toż to jakiś horror – dodała. Do protestujących wyszedł wicestarosta, Józef Szkoła zapraszając ich wszystkich do świetlicy, gdzie po naradzie w swoim gronie, czekali m.in.: starosta Batycki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Ziemi Przemyskiej, Andrzej Buczek, przedstawiciel związku w szkole, przewodniczący rady powiatu, Leszek Szczybyło, członkini zarządu powiatu, Zofia Karwańska, odpowiedzialna za oświatę, a także dyrektor pawłosiowskiego ZSOiL, Tomasz Lichtarski.

Starosta: – Rozmowy są lepsze niż pikiety

Pikiety i protesty nie są dobrym rozwiązaniem – zauważył na wstępie starosta, Jerzy Batycki. – Niedobrze jest także, że dziś tylu uczniów jest tutaj, zamiast na lekcjach – dodał sugerując, że uczniowie zostali specjalnie przywiezieni do Jarosławia na pikietę. – Mamy 18 lat, mamy prawo bronić swej szkoły, zwolniliśmy się z lekcji – odpowiadali z tłumu uczniowie.- Uważam, że rozmowy są lepsze od pikiet – zauważył starosta. -Skąd narodził się pomysł, że wasza szkoła będzie likwidowana?- pytał. – To są „chodnikowe plotki”! – dodał Batycki. Dlaczego więc doszło do spotkania działaczami „Solidarności” i dyrektorem szkoły, skoro podobno starostwo nic nie wiedziało o planowanej pikiecie? -Przyglądamy się powiatowym szkołom – przyznał starosta. – Subwencje są, jakie są, brakuje pieniędzy, szukamy ich, ale nikt nie mówi o zamknięciu waszej szkoły – podkreślił Jerzy Batycki. – Nie wykonamy żadnych poważnych zmian bez konsultacji ze związkami zawodowymi, radą pedagogiczną i radą rodziców – zastrzegł. – A opowieści o tym, że rzekomo mamy zamiar sprzedać szkolne tereny i budynek to plotki – stwierdził stanowczo. – Jakiekolwiek nie zaszłyby zmiany, nie ma mowy o sprzedaży i zapewniam, że ten budynek będzie mieścił placówkę oświaty.

Rodzice: – Szkoła jest dla dzieci, jak drugi dom

– Ta szkoła jest dla naszych dzieci, jak drugi dom – powiedział Tadeusz Jędruch, przewodniczący rady rodziców w ZSOiL w Pawłosiowie. – Trafiły tam z różnych miejscowości, środowisk – dodał. – Często postrzegani, jako ci, którym nauka w gimnazjum nie szła najlepiej. I co? Proszę zobaczyć, jak się dobrze uczą, jaka jest atmosfera, jak lubią szkołę i szanują się wzajemnie – zachęcał . – A placówką oświaty, niech pan starosta oczu nie mydli. Zlikwidujecie szkolę i zrobicie tam halę do fikania koziołków – denerwował się inny rodzic. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zapewnieniem starosty Batyckiego, że szkoła z pewnością nie zostanie zlikwidowana w tym roku szkolnym. – Nie oddamy szkoły, tak czy tak – zadeklarowali uczniowie po spotkaniu.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments