Szkoły społecznej na razie nie będzie

Dopiero w przyszłym roku możliwe będzie otwarcie szkoły społecznej w budynku zlikwidowanej podstawówki w Błędowej Tyczyńskiej.

BŁĘDOWA TYCZYŃSKA. Dzieci będą dowożone do innych placówek na terenie gminy Chmielnik.

W tym roku w Błędowej Tyczyńskiej nie będzie mogła funkcjonować szkoła społeczna, która miałaby powstać w miejsce zlikwidowanej Szkoły Podstawowej. Rodzice twierdzą, że  Krzysztof Grad, wójt gminy Chmielnik, robi wszystko żeby taka placówka nie powstała. Włodarz gminy jednak temu zaprzecza, bo według ustawy o systemie oświaty, żeby w szkole społecznej mogły się uczyć dzieci, trzeba ją zgłosić do rejestracji rok wcześniej.

Gdy w kwietniu Rada Gminy podjęła uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Błędowej Tyczyńskiej, rodzice zarzucili władzom gminy, że nie liczą się z dobrem dzieci, a jedynie kładą nacisk na ekonomię. Wójt Krzysztof Grad tłumaczył, że w szkole uczy się tylko 42 uczniów i nie opłaca się jej utrzymywać. Jedynym więc wyjściem było utworzenie przez rodziców szkoły społecznej. To jednak okazało się problemem.

- Dowiedzieliśmy się, ze budynek szkoły jest własnością gminy i nie zostanie ona udostępniona rodzicom w przypadku powstania szkoły społecznej – mówi Janina Ciura, mama uczniów, które chodziły do podstawówki w Błędowej Tyczyńskiej. – Podobno obcięta byłaby subwencja oświatowa dla takiej placówki społecznej. 10 lipca zebraliśmy 820 podpisów pod prośbą do wójta, aby udostępnił mieszkańcom Błędowej szkolny budynek.

Wójt Grad przekonuje, że musi trzymać się przepisów prawnych. Wynika z nich, że już rok wcześniej (czyli do 30 września 2010 roku) rodzice powinni zgłosić do Urzędu Gminy rejestrację szkoły społecznej. W październiku bowiem uchwalany był budżet gminy na 2011 rok i konieczne było zgłoszenie takiej sprawy rok wcześniej. Rodzice twierdzą, że nie mogli tego zrobić, bo dopiero w kwietniu 2011 roku podjęto decyzję o likwidacji SP w Błędowej.

- Już od 2010 roku przymierzaliśmy się do likwidacji podstawówki – wyjaśnia wójt. – Odbyły się 4 sesje Rady Gminy na ten temat. Rodzice mogli już rok temu wystąpić o rejestrację szkoły społecznej. Przyszli do mnie w tej sprawie dopiero 27 czerwca. To za późno, żeby już od września mogły do niej chodzić dzieci. Będzie to możliwe dopiero za rok, od września 2012 roku. Za rok przekażę subwencję oświatową na szkołę społeczną, bo obligują mnie do tego przepisy.

Co będzie więc z dziećmi z Błędowej? Wójt zadeklarował, że uczniowie będą dowożeni do SP nr 3 w Chmielniku lub do Zabratówki. Rodzice są temu jednak przeciwni.

Mariusz Andres

do “Szkoły społecznej na razie nie będzie”

  1. drill

    uchwałą rady gminy można przekazać powstałemu stowarzyszeniu dotację w wysokości subwencji oświatowej na funkcjonowanie szkoły do końca roku 2011 a od stycznia 2012 po wcześniejszym zgłoszeniu placówki tj. do 30 września 2011 już można otrzymywać od gminy subwenję.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.