Szok! Mandaty o 100 proc. w górę!

PODKARPACIE, KRAJ. Nowe pomysły posłów z PO utrudnią tylko życie kierowcom i z ich pieniędzy podratują budżet państwa.

5 tysięcy za przekroczenie prędkości? Niewykluczone – posłowie pracują nad nowymi stawkami mandatów. Według projektu wszystkie stawki idą w górę o 100 procent. Do tego policja chciałaby samodzielnie – bez decyzji sądu – na trzy miesiące móc zabierać szarżującym kierowcom prawo jazdy.

Opracowane w sejmowym zespole ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zmiany w przepisach drogowych chcą chyba zniechęcić tylko kierowców do zasiadania za kierownicą. “Nowości” na szczęście nie zdążą wejść jeszcze w tym roku, ale możemy się tego spodziewać już w przyszłym. Co to dokładnie ma być?

100 proc. w górę
Podwyższenie mandatów o 100 proc. to zdaniem przewodniczącej parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego tylko waloryzacja. Posłowie tłumaczą się tym, że kiedy ustanawiano maksymalną wysokość mandatu karnego, czyli 500 zł  stanowiło to ok. 70 proc. średniego wynagrodzenia. Teraz jest to ok. 14 proc. Zapomniano jednak, że ponad połowa społeczeństwa nie zarabia średniej krajowej pensji.

Ponadto, posłowie chcą wprowadzenie konieczności zmiany opon (o czym już pisaliśmy) na zimowe. Był pomysł wyznaczenia konkretnego okresu (od 1 listopada do 31 marca), ale najprawdopodobniej kary za nieposiadanie będą egzekwowane wyłącznie w przypadku stłuczki lub wypadku.

Jeszcze naklejki i nowe tablice…
Nowe przepisy będą miały na celu ochronę pieszych, bowiem tylko zacznie zbliżać się do przejścia, kierowca będzie musiał się zatrzymać. Jednak może to spowodować czekanie nawet kilka minut na każdym przejściu.

Skończy się też tolerancja do przekroczenia dozwolonej prędkości o 10 km/h. Poza tym obowiązkiem stanie się posiadanie nalepki na szybie samochodu informującej o posiadaniu ubezpieczenia OC i aktualnego badania technicznego.

Jakby tego było mało, wprowadzone zostaną kary za nie wskazanie osoby kierującej pojazdem. Ich wartość wzrośnie dwukrotnie, jeżeli już trzy razy taką karę się dostało.
Zmiany uderzą też w motocyklistów, którzy będą musieli mieć tablice rejestracyjne zapewniające ich pękanie przy próbie deformacji. Ma to zapobiec zaginaniu ich w celu uniknięcia mandatu z fotoradaru.

Blanka Szlachcińska, Ewelina Nawrot

do “Szok! Mandaty o 100 proc. w górę!”

 1. ROMAN

  P. gienek masz rację – to teraz tak jest miejszość rządzi większością – i ładuje ; zakazy/ nakazy/ przepisy/ ustawy – nowelizacje/ wytyczne / dyrektywy/ zarządzenia/ okulniki /rozporządzenia
  - sami tego nie przestrzegają – nawet tego wszystkiego nie czytają tylko produkują w dalszym ciągu BUBLE prawne – ale im jest CACY
  - a wszystko ładuje w Nas – POBUTKA !

 2. fretka

  @K.Bimbała, Ruch Palikota jest za zezwoleniem na posiadanie marihuany, a nie amfetaminy, pod wpływem której była kierująca dwudziestolatka. Jest też przeciwko wsiadaniu za kółko pod wpływem zarówno marihuany jak i alkoholu. I przypomnę, że to pod wpływem alkoholu prowadzą kierowcy ,przez których spowodowana jest większośc wypadków. Rzadko zdarza się, że osoba pod wpływem marihuany decyduje się prowadzić samochód.

 3. K.Bimbała

  A co państwo zaproponowalibyście np. w takim znanym głośnym przypadku zabicia dwóch uczniów na pasach dla pieszych przez naćpaną narkotykami dwudziestolatkę kierującą samochodem – posłucham zwolenników palikociqarni??

  • aaaa

   Skazać na roboty społeczne do końca życia żeby nie siedziała w więzieniu za darmo, odszkodowania dla rodzin zmarłych oraz licytacja auta. Takie same kary dla pijaków w samochodach i miSZCZów chcących pokazać ile to ich „wóz” potrafi wyciągnąć. Kary mają być takie żeby drugi raz jeden matoł z drugim nigdy więcej nie wpadł na równie idiotyczny pomysł. Dla mnie jazda po spożyciu alkoholu albo innego gówna trawa i inne prochy to jak usiłowanie zabójstwa. Kary powinny być zdecydowanie wyższe. I żadne więzienia albo zawiasy tylko roboty społeczne. Może wtedy budżet państwa miałby pożytek z tych nierobów siedzących za kratami.

 4. ala

  Może trochę za wysokie, ale w przypadku nagminnego łamania przepisów mogą być wyższe. Za brak fotelika dałabym nawet 20 000 zł. Jest to dobrowolny wybór, nie sytuacja nieprzewidziana.

 5. młody kierowca

  ci co jeźdżą PRZEPISOWO nie maja się czego bać! a PIARTÓW DROGOWYCH trzeba TĘPIĆ! jak sama świadomośc tego, że moga kogos zabic nie pomaga to walic im mandaty z kosmosu a jak nie płaca to konfiskować samochody lub inny majątek! mamy jeden z najwyższych wskaźników wypadkow na drogach i może to JEDYNYE SPOSÓB ABY BYŁO BEZPIECZNIEJ! POWTARZAM: ci co jeźdżą PRZEPISOWO nie maja się czego bać!!!

 6. kava

  Ja bym postawił policjantów pod urzędem wojewódzkim po przez ul.Piłsudskiego całe stada ludzi przebiegają.
  Powinni sypać mandatami po 100zł to zaraz by się budżet poprawił a nie ścigać kierowców w nieoznakowanych radiowozach.

 7. GoldFinger

  Obecne stawki mandatów zostały wprowadzone ponad 15 lat temu. Stawki te stanowiły ponad 80% najniższego wynagrodzenia. Obecnie najwyższa stawka mandatu to 1/3 najniższego wynagrodzenia. Jest to olbrzymia dewaluacja kary.
  Czy obecne mandaty sprawiają efekt odstraszający/karzący? Mandaty, aby dorównać do średniej europejskiej, TAKŻE W ODNIESIENIU DO ZAROBKÓW, powinny być o jedno zero większe!

 8. kierowca chlodni

  Niektore pozycje sa bzdurne w podnoszeniu kary jak w wypadku swiatel w dzien czy w tunelu. Jest wystarczajaco wysoka.
  Innym podwyzszkom nawet bardzo przyklaskuje jak w wypadku przekraczania predkosci czy wyprzedzaniu na przejsciach dla pieszych lub zagrazaniu pieszym podczas przechodzenia przez oznakowane przejscie.
  A co z kara za jazde powyzej dozwolonej predkosci PONAD 40 km/h ?
  Czy juz za to nie ma kary ?

 9. aaaa

  I bardzo dobrze, skoro ktoś nie potrafi poruszać się po drogach to niech przestanie jeździć. Gdyby mandaty były takie jak na zachodzie i karanie za przekroczenie prędkości od 5km/h to bydło nauczyłoby się jeździć. Jakoś w innych krajach nie ma wielkiego oburzenia tylko tutaj gdzie każdemu się wydaje, że mu wszystko wolno. Za przekroczenie prędkości o 50 powinni zabierać prawko i stawiać przed sąd.

 10. ROMAN

  jeśli wszyscy będą przestrzegać przepisów no to co będzie – ano to że nie będzie kasy dla warszawki – no proponuję spróbować – przes tydzień przestrzegamy przepisy- czy będzie Larum czy Nie ?

 11. stary

  Widac ze paranoja w warszawce sie poglebia. moze od razu niech medrcy z ulicy wiesniackiej przeglosuja obcinanie reki lub nogi zamiast mandatow. patrzac obiektywnie to jestem za karaniem pijanych swirow co lataja po drogach a nie jezdza. ale nie mozna łupic wszystkich. i zeby bylo sprawiedliwie to za pieprzenie glupot w sejmie i wprowadzanie w zycie durnych pomyslow tez powinny byc mandaty. wysokosc ustalaliby wyborcy. na poczatek proponuje 10 tys. zł. a moze to za mało?

 12. andrzej

  teraz w IIIPOstkomunie PełOwców gdzie kolesiostwo kwitnie i ich gaże sięgają 100000 tyś z naszych kieszeni to ich średnia nawet przewyższa średnią krajową w tuska tz. tanim państwie,najwyższy czas rozpędzić tą chołotę

  • K.Bimbała

   Przecież taki czołowy POparaniec ma stawkę 110000 zł miesięcznie – dla niego więc pestką będzie zapłacić najwyższy mandat nałożony nawet przez gen . d/s radarów !!

 13. czytelniczka

  Stać na samochód stać i na mandat,i może wreszcie „państwo za kierownicą”nauczy się przepisow i nie będzie zgrywać hojraka,bo zal patrzeć.Widzę jak codziennie samochody stają np.na zakazie,a potem „ja tylko na chwilę”.Najniższy mandat powinien kosztować 1000 zł,a najwyższy 20000,I tak będą jelenie co będą płacić.

  • Wania

   Dziś auto to nie luksus ale konieczność. Kosztuje właściciela krocie – paliwo, ubezpieczenia, części zamienne, przeglądy techniczne, naprawy blacharskie, i NERWY na każdym kroku… Myślę że zdrowo pani przesadza w każdym zdaniu.

 14. wiesiek

  Posłowie mają służbowe samochody kierowców zezwolenia na szybką jazdę społeczeństwu jest to zbyteczne. Poza tym żaden sejm rząd w naszym kraju nie uchwalił jeszcze ustawy zgodnej z wolą zapotrzebowaniem społeczeństwa. Społeczeństwo jest do karania jak dziś Tusk przegra wotum zaufania możemy się spodziewać mandatów podwyższanych ponad 100% ito szybko zagłosują

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.