Szopki-symbol Świąt Bożego Narodzenia

- Najpierw był to konkurs szkolny, potem miejski, a teraz swym zasięgiem objął województwo - mówi Stanisława Bajorska

Już po raz osiemnasty rozpoczął się Wojewódzki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Do konkursu mogą zgłaszać się uczniowie wszystkich typów szkół oraz dzieci i młodzież skupiona przy domach kultury i innych placówkach województwa. Zgłoszenia należy wysyłać do 31 grudnia 2010 roku. Rozstrzygnięcie konkursu 10 stycznia 2011 roku

Z pomysłodawczynią i organizatorem konkursu, dyrektorką Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie Stanisławą Bajorską rozmawiała Joanną Prejzner

– Rozpoczęła się XVIII Edycja Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych 2011. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego konkursu?

– Głównym inspiratorem był ksiądz biskup Kazimierz Górny. To był rok 1992, kiedy powstała diecezja rzeszowska. Poczuliśmy się pewniej i chcieliśmy coś zrobić. Szukałam pomysłu, żeby jakoś zaistnieć, a ponieważ byłam wtedy nauczycielką techniki chciałam, żeby to było związane z tym, co robię. Na swoich zajęciach zachęciłam uczniów do wykonania szopek bożonarodzeniowych, które pokazaliśmy na wywiadówce rodzicom. Bardzo się wszystkim spodobały. I tak powstał ten konkurs. Co roku przybywało chętnych do wzięcia w nim udziału. Najpierw był to konkurs szkolny, potem miejski, a teraz swym zasięgiem objął województwo.

– Jaki jest cel i przekaz konkursu?

– Chciałam pokazać, że w każdej dziedzinie można znaleźć to, co będzie kształtowało wartości najważniejsze dla ludzi, dla dzieci. Celem tego konkursu jest własnie przywrócenie tradycji i obyczajowości, które łączą się ze świętami Bożego Narodzenia. Tworzy to u młodzieży wizjię swojej przyszłej rodziny. Bo przecież budując tę wzorcową rodzinę z Betlejem, która może być dla nich wzorem, myślą też na pewno o swojej.

– Kto może wziąć udział w konkursie?

– Konkurs jest skierowany do uczniów wszystkich typów szkół oraz dzieci i młodzieży skupionej przy domach kultury i innych placówkach województwa. Ale jest takie założenie, żeby to była praca rodzinna. Czyli mogą pomagać rodzice, dziadkowie. I tak się rzeczywiście dzieje. Przywożą do nas szopki cale rodziny. Bywa, że ografują się przy niej. Bardzo to wszystko przeżywają.

– Z jakich materiałów uczestnicy konkursu wykonują szopki?

Inspiracji jest wiele. Uczestnicy używają różnorakich materiałów począwszy od runa leśnego, szyszek, mchu, igliwia, kory poprzez watę, cekiny, ciasto solne, szkło, dynie, papier. Na przykład z Łańcuta przywożono haftowaną szopkę. Tam nawet chłopcy haftują. Były też pieczone z ciasta, z piernika, z marcepanu, z czekolady.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments