Szpital bez ubezpieczenia, pacjent na lodzie

Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe, roszczenia pacjenta szpital będzie musiał pokryć sam.

Szpitale nie będą miały obowiązku wykupywania dodatkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, bo resort zdrowia podjął starania o nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Decyzja wynikła stąd, że PZU zaproponowało szpitalom stawki które przekraczały możliwości finansowe lecznic, i część z nich zrezygnowała z ubezpieczeń, co przy obecnym stanie prawnym jest podstawą do wykreślenia ich z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

Ministerstwo zdrowia chce więc by to dyrektorzy placówek decydowali czy chcą sami ponosić konsekwencje ewentualnych roszczeń czy złożą to na kark ubezpieczyciela.

Łatwiej o odszkodowanie
Obowiązkowe ubezpieczenia z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych związane były z ustanowieniem komisji orzekających przy wojewodach, które mają rozdzielać na koszt ubezpieczycieli rekompensaty dla pacjentów (100 tys. zł zadośćuczynienia w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta i do 3 tys. zł renty oraz 300 tys. zł w przypadku śmierci chorego). Od komisji, w okresie do 4 miesięcy, pacjent powinien uzyskać jednoznaczną decyzję o wypłacie odszkodowania. PZU jako jedyny w regionie ubezpieczyciel-monopolista szacuje, że udział ubezpieczeń w kosztach szpitali może wzrosnąć nawet do 5 procent z obecnych 1-2 proc.

Ubezpieczyć szpital czy leczyć pacjentów…

Za samo ubezpieczenie szpitala PZU w tym roku zażądało bajońskich sum, od kilkuset do prawie dwóch milionów zł. – Koszt naszego ubezpieczenia wzrósł w tym roku znacznie, do blisko 1 mln 800 tys. zł – mówi Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. – Prowadzimy jednak z PZU rozmowy i jeżeli dodatkowe ubezpieczenie nie będzie obowiązkowe to się z niego wycofamy.

Część szpitali powiatowych do tej pory w ogóle nie wykupiło ubezpieczenia, co jest podstawą do wykreślenia ich z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Dlatego resort zdrowia podjął decyzję o nowelizacji ustawy. Co jednak będzie w sytuacji gdy dojdzie do zdarzenia w nieubezpieczonym szpitalu? – Komisja wojewódzka uzna roszczenie pacjenta i nakaże szpitalowi wypłacić odszkodowanie. Palcówka nie zgodzi się z wysokością sumy odszkodowania bo jej na nią nie stać i odwoła się do sądu. To zniweczy założenie szybkich odszkodowań, bo pacjent nadal będzie czekał na rozstrzygnięcie latami – mówi dyrektor.

Anna Moraniec

do “Szpital bez ubezpieczenia, pacjent na lodzie”

  1. ROMAN

    to teraz będzie tak – operacja się udała a pacjęt zdechł- i wszystko cacy – jednego niewolnika mniej

  2. wiesiek

    PZU ZUS słynne firmy. UBEZPIECZENIE mają w nazwach swoich. To są jedyne firmy w świecie które społeczeństwo ma z urzędu wspierać finansowo a oni ustanawiają prawo że społeczeństwo zasila ich be jakiegokolwiek celu

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.