- Super Nowości - http://supernowosci24.pl -

Szpital kontra lekarze w sądzie?

Posted By Redaktor On 10 stycznia 2018 @ 06:31 In Rzeszów | 11 Comments

Klinika chirurgii ogólnej i onkologicznej wprowadziła bezwzględny zakaz odwiedzin pacjentów na oddziale. Nie przyjmują także nowych. Pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, wypisywani są do domu. Fot. Wit Hadło

Dyrekcja Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie rozważa wstąpienie przeciwko niektórym lekarzom na drogę prawną. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zaostrza się sytuacja na linii dyrekcja szpitala – lekarze.

Dyrekcja Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie rozważa wstąpienia na drogę prawną w stosunku do lekarzy, których nieobecność na dyżurach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w dniu 1 stycznia doprowadziła do tego, że lecznica nie tylko zmuszona została do zamknięcia drzwi gabinetu NIŚOZ przed pacjentami, ale trafiła na czołówki większości mediów w Polsce.

- Analizujemy, czy w związku z tym, że lekarze rezydenci nie zachowali miesięcznego okresu wypowiedzenia klauzuli opt-out wystąpimy na drogę prawną – powiedział Polskiej Agencji Prasowej zastępca dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego (KSW) nr 1 w Rzeszowie, Krzysztof Gutkowski.

Dyrekcja tłumaczy, że problemy zaczęły się pod koniec grudnia, gdy kilku lekarzy rezydentów odmówiło udzielania świadczeń w styczniu, argumentując ten fakt przystąpieniem do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej lekarzy rezydentów, przy czym żaden z lekarzy odmawiających świadczenia pracy nie złożył stosownego zawiadomienia o podjęciu takiej decyzji z miesięcznym wyprzedzeniem, do czego zobowiązywała ich umowa podpisana ze szpitalem. Żeby miesięcznie obsadzić ok. 1,3 tys. dyżurów lekarskich dyrekcja musi mieć przede wszystkim czas.

Konfrontacja nie jest dobrym rozwiązaniem dla żadnej ze stron
Sytuacją wydaje się zaskoczony Zdzisław Szramik, szef podkarpackich struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Wszystkie umowy klauzul opt-out, które były wypowiadane poprzez związek, na pewno składane były prawidłowo – mówi. – Uważam jednak, że jest to zwykła próba zastraszenia lekarzy. Nie sądzę, że ktokolwiek byłby na tyle nierozsądny, żeby robić coś wbrew prawu. My jako związek też mamy prawników i na pewno się tej sprawie przyjrzymy.

Szramik nie wyklucza, że sam zawiadomi prokuraturę, bo dochodzą go sygnały o brutalnych naciskach wywieranych na lekarzy, mających ich zmusić do pracy w zwiększonym wymiarze godzin. Tymczasem powinna to być dobrowolna zgoda. Jeżeli będę miał jednak potwierdzenie takich działań dyrekcji, jeżeli uzyskam pewność, że stosowany jest lobbing, to skieruję sprawę do prokuratury – mówi Szramik. I dodaje, że sygnały takie dostaje i z KSW nr 2, i nr 1. Mówi również, że kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która przeprowadziła kontrolę w szpitalu na jego interwencję potwierdziła wszystkie jego zarzuty w stosunku do pracodawcy.

- Niewolniczy system pracy polegający na zastraszaniu i zmuszaniu do pracy ponad siły, jaki jest stosowany szczególnie w stosunku do rezydentów, właśnie się skończył – mówi Szramik. – Jeżeli jeszcze dyrekcje szpitali zaczną zmuszać lekarzy do pracy na kilku oddziałach, żeby załatać braki kadrowe, to wszyscy złożą nie tylko wypowiedzenia klauzuli opt-out, ale wypowiedzenia z pracy. Oczywiście pacjenci nie muszą się martwić. Rząd zapewnia, że na nasze miejsce przyjadą lekarze ze Wschodu, najwyżej do ręki dostaną rozmówki ukraińsko-polskie – mówi kpiąco.

Anna Moraniec


Article printed from Super Nowości: http://supernowosci24.pl

URL to article: http://supernowosci24.pl/szpital-kontra-lekarze-w-sadzie/

Prawa autorskie © 2011 Super Nowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.