Szpital tonie w długach, a pomysłów na ratunek brak

O tym, że w sanockim szpitalu źle się dzieje opozycyjni radni mówili od dawna. – Wmawiano nam i opinii publicznej, że wszystko jest w porządku i żadnego zagrożenia nie ma. Dzisiaj musimy zmierzyć się z sytuacją, kiedy placówce grozi upadłość. Jeśli szybko nie zapadną konkretne decyzje może okazać się, że ponad 100-tysięczny powiat zostanie bez opieki szpitalnej – mówią.

SANOK. Jeśli zarząd powiatu szybko nie znajdzie rozwiązania, placówce grozi upadłość.

Przyszłość sanockiego szpitala stoi pod znakiem zapytania. Placówka ma 46 milionów długu, z czego te wymagalne to 36 mln. zł. Co miesiąc dług rośnie o kolejny milion. Sytuacja jest dramatyczna.

Tematowi przyszłości sanockiego szpitala poświęcona była sesja nadzwyczajna rady powiatu sanockiego, która odbyła się 4 lutego. W obradach oprócz zarządu i rady powiatu wzięli udział przedstawiciele kierownictwa sanockiego szpitala oraz związków zawodowych zrzeszone w placówce oraz włodarze miasta – burmistrz i jego dwaj zastępcy. 

Szpital w Sanoku jest w fatalnej sytuacji finansowej. Placówka straciła płynność finansową, nie nadąża też ze spłatą kolejnych zobowiązań. Pod koniec ubiegłego roku szpitalowi groziła likwidacja, ale zarząd powiatu przyjął plan naprawczy, który miał wyprowadzić lecznicę na prostą, tak się jednak nie stało.

Debata podczas sesji miała na celu wypracowanie rozwiązań, które pozwolą uratować tonącą w długach lecznicę. Trzygodzinna dyskusja nie wniosła jednak nic nowego do sprawy.

Dług co miesiąc rośnie o kolejny milion

Aktualną sytuację finansową sanockiego ZOZ-u przedstawiła Helena Łuszcz, główna księgowa SPZOZ w Sanoku.

– Ze wstępnego sprawozdania finansowego sporządzonego za 2019 rok wynika, że przychody placówki wynoszą ponad 82 mln zł, przy kosztach ponad 93 mln zł. Wynik finansowy kształtuje się na poziomie minus ponad 11 mln zł. Łączna kwota zobowiązań wymagalnych z tytułów kredytów i pożyczek wynosi około 36 mln zł – poinformowała Helena Łuszcz. Z wyliczeń przedstawionych przez księgową wynika, że co miesiąc dług szpitala rośnie o kolejny milion złotych, bo tyle miesięcznie brakuje w kasie szpitala, aby zbilansować wydatki.

Od września pracownicy sanockiego szpitala nie mają odprowadzanych składek na ZUS. Brakuje pieniędzy na pensje. Za luty szpital zapłacił, bo placówka wzięła kolejny kredyt w wysokości 3,8 miliona złotych na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Jak kierownictwo szpitala sytuację rozwiąże w marcu, tego na razie nie wiadomo. 

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Martyna Sokołowska

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
polGosiamieszkanka SanokapiotrekJan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pol
Gość
pol

Co tam szpital :) Ważne że kurski dostał 2mld złotych na prowadzenie tvpis ;)

Gosia
Gość
Gosia

Na Podkarpaciu mówią ze podobno baron PSL załatwiał dla kolegów z ,,podkarpackiej ośmiornicy,, kredyty toksyczne pod inwestycje handlowe a samorządy teraz najwięcej na tym stracą>ale nikt im nie kazał trzymać środków finansowych w PBS Sanok.Jedna była w radzie nadzorczej a zarazem była zatrudniona w spółce zależnej w Sanoku.

mieszkanka Sanoka
Gość
mieszkanka Sanoka

W Rzeszowie trzymają lekarzy i pielęgniarki za ryj i długów nie ma. A w Sanoku hulaj dusza premie dla lekarzy kto chętny.

Kredyty pozaciągane, długi a zobaczcie czym lekarze do pracy jadą!

Jan
Gość
Jan

Kto ostatnio zrezygnował z pracy w szpitalu w Rzeszowie

Łysy
Gość

Pamiętacie jak te nieroby i nieudaczniki wzięli się za sprowadzanie wraku ? do dziś nie możemy sprzedać jabłek do Rosji za to węgiel jedzie stamtąd wagon za wagonem

antyPIS
Gość
antyPIS

był sobie taki znany dyrektor, który potrafił szybko oddłużyć szpital… obecnie potrzebuje pracy. Dlaczego nie w Sanoku?

ted
Gość
ted

W SANOKU TO NAWET BANKI I SZPITALE UPADAJĄ …

ja brzoza
Gość
ja brzoza

Sami niekompetentni ludzie rządzą w tym Sanoku. Jak nie bank to szpital. Co z nimi nie tak?

Piotr
Gość

pisowców gdyby wysłać na Saharę, a tam przejęli by władzę nad Murzynami po zastosowaniu tzw systemu Donta – to piasku wkrótce by zabrakło

piotrek
Gość
piotrek

Tylko takie male miki w tym szpitalu rzadzi jeszcze stara gwardia wybrana przez PO w 2012

greg
Gość
greg

tak to jest jak stołki dostaje się z kapelusza