Szpitale powiatowe zbankrutują?

– Żeby wyjść z długów szpitala w Sędziszowie Młp. zamierzamy zmniejszyć koszty funkcjonowania izby przyjęć i pogotowia ratunkowego. Planujemy też zwiększyć przychody szpitala dzięki szerszej działalności medycznej – twierdzi Stanisław Ziemiński, starosta ropczycko-sędziszowski. - Przekształcenie w spółkę jest równoznaczne ze zwolnieniami lekarzy i pielęgniarek. A na to zgody nie ma. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Starostowie z regionu nie chcą przekształcać placówek w spółki prawa handlowego.

Mieszkańcy powiatów na Podkarpaciu nie będą się mieli gdzie leczyć. Szpitale powiatowe przynoszą bowiem straty finansowe. Niektóre, te bardziej zadłużone, mogą upaść. Starostowie nie mają pieniędzy na pokrycie tych strat.

Wprawdzie jest na to sposób – wystarczy przekształcić szpital w spółkę – ale samorządowcy z naszego regionu są temu przeciwni. W przyszłym roku starostwie będą musieli pokryć ujemny wynik za 2012 rok. Alternatywą byłoby przekształcenie szpitala w spółkę medyczną lub jego likwidacja. Obecnie zobowiązania placówek przerastają możliwości finansowe wielu samorządów.

– Nie jestem entuzjastą przekształcenia naszego Szpitala Powiatowego w Sędziszowie Młp. w spółkę  prawa handlowego – mówi Stanisław Ziemiński, starosta ropczycko-sędziszowski. – Ropczycki ZOZ wraz z częścią składową, jaką jest szpital, w ubiegłym roku przyniósł blisko milion złotych strat. W budżecie powiatu nie mamy pieniędzy na ich pokrycie.

Na minusie jest również finansowany przez powiat Szpital Specjalistyczny Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie. – Mamy straty, bo nie zapłacono za nadwykonania usług medycznych – poinformował Zygmunt Błaż, starosta brzozowski. – Jestem przeciwny przekształceniu szpitala w spółkę.
W Polsce jest już 71 samorządowych niepublicznych szpitali. W 2009 roku jako pierwszy na Podkarpaciu przekształcono łańcucki szpital w ramach ZOZ w spółkę prawa handlowego i powstało Centrum Medyczne w Łańcucie.

***
Przykład z Łańcuta, gdzie  przekształcono szpital powiatowy w spółkę, nie skłonił  innych starostów do zmian. Szpitale powiatowe są zadłużone, ale samorządowcy nie bardzo wiedzą, jak wyjść z kryzysu. Sami nie mają też pieniędzy i nie będą ich mieć. Jak zwykle najbardziej cierpiał będzie pacjent.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szczepan Brzęczyszczykiewicz
Szczepan Brzęczyszczykiewicz
8 lat temu

Szpital przyniósł milion złotych strat?
Panie doktorze-dyrektorze!
Pan nie wie, po co istnieją szpitale.
Milion złotych przekazano na ratowanie zdrowia i życia obywateli!
Szpitale nie mogą zarabiać.
Coś się komuś z czymś pomyliło.

Klemensia
Klemensia
8 lat temu

I przejedziemy się na tym jak Zabłocki na mydle. Już szpital MSWiA jest na skraju zamknięcia i upadłości a kiedyś to był szpital i personel marzeń, każdy pacjent chciał się tam leczyć.
Przykre ale sprzedadzą nas – pacjentów, jak garść piasku :(
A może by tak się wziąć za NFZ tylko trzeba by nieudolnie rządzących POlaczków odsunąć od władzy?!!!

nota
nota
8 lat temu

Wg ustawy o działalności leczniczej Pani KOPACZ z PO samorządy nie będą miały, powtarzam nie będą miały alternatywy albo pokrywają dług albo przekształcają w spółkę!