Szpitale sprzedają oddziały wraz z wyposażeniem i personelem!

Rzeszowski oddział kardiologii wykonuje pełną specjalistyczną diagnostykę serca, od lipca jako jedyna placówka na Podkarpaciu nawet rezonans serca.

KRAJ, PODKARPACIE. Kupią oddział, czy kupią też szpital?

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie wystawił na sprzedaż (cena wywoławcza – 4 mln zł) oddział kardiologii. Lecznica zapewnia też sprzęt oraz kilku lekarzy i kilkanaście pielęgniarek. – To jakiś dramatyczny ruch (pierwsza taka oferta w kraju) mający niby ratować placówkę, w moim odczuciu to jednak równia pochyła, prosta droga do upadłości szpitala – mówi Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Jak tłumaczy dyrekcja placówki w Chorzowie lecznica pieniądze z kardiologii zamierza zainwestować w remonty innych oddziałów i zakup sprzętu. Roczny czynsz będzie kosztował prawie 1 mln zł. Kontrakt NFZ na 2011 r. dla procedur kardiologicznych wynosił w szpitalu blisko 10 mln zł.

Sprzedają to co ktoś chce kupić

- Oddział kardiologii to najsmaczniejszy kąsek, procedury są dobrze wyceniane, a potrzeby tak duże, że co roku musimy ograniczać jego działalność, bo przekraczamy limity – mówi dyrektor Solarz.

Według niego ta sprzedaż to pozbycie się kury znoszącej złote jajka, droga w jednym kierunku, czyli donikąd. Po sprzedaniu kolejnych dochodowych oddziałów przyjedzie czas na ogłoszenie upadłości.

- W ubiegłym roku też miałem propozycje wydzierżawienia (nie sprzedaży co prawda), ale wydzierżawienia oddziału kardiologii, nie wyraziłem na to zgody i udało mi się wyperswadować lekarzom takie rozwiązanie – mówi Solarz.

Kardiologia to nie tylko dochodowy oddział, ale i bardzo potrzebny. Mimo zwiększonego kontraktu na ten rok przekroczono limit o półtora mln zł. – Na dwa miesiące wstrzymaliśmy już wykonywanie zabiegów ablacji. Pacjenci musza jeździć poza województwo. Ograniczyliśmy też nieco przyjęcia na oddział do procedur ratujących życie – mówi Solarz.

To marnotrawienie potencjału, który szpital ma w sprzęcie i personelu. Dyrektor liczy na korektę kontraktu i zwiększenie liczby wykonywanych ablacji i usuwania arytmii serca. – Możemy robić przecież pełną diagnostykę serca. 2 mln zł rozwiązałoby sprawę kardiologii – mówi dyrektor. To może sprzedać jakiś oddział? – To nie wchodzi w grę. Na razie rozbudujemy się, poszerzamy ofertę. O sprzedawaniu nikt nawet nie myśli – zapewnia.

Anna Moraniec

do “Szpitale sprzedają oddziały wraz z wyposażeniem i personelem!”

 1. nollet

  No przecież Beatka Sawicka informowała , że szpitale będą prywatne. Mowiła urocza zlodziejka „Jak myślisz czyje będą szpitale jak my będziemy rządzić?” Nasze! Wspolnicy Betaki Tusk, Schetyna i reszta , zrobili wszystko co mogli by nie skrzywdzono Beatki, niewinnej Baseatki, uwiedzionej przez policyjnego potwora! To ci krolewna zlodziejka! Naczelny wspolnik Beatki wyrzucił z roboty szefa policjantow, tylko patrzeć jak Beatka zostanie ministrem zdrowia, jeżeli chodzi o uczciwosć niczym nie rozni się od obecnej minister. Niczym!

 2. Ali Baba

  NFZ wie lepiej ile bedzie w roku chorych a ile dostana premii pierdzistołki w urzedzie.
  No ale ludziom w zlasowanych przez tv głowach świta tylko walczenie miedzy sobą o głosy dla mafiozów politycznych. Niedługo bedą sie orgazmować przy urnach ;-)

 3. roman

  no i prosze- podatnicy przez wiele lat płacili podatki- potem został kupiony sprzet- a teraz w wyniku matactw i nieudolnej polityki to wszystko idzie pod młotek i ci sami podatnicy lub ich nastepcy zamiast byc leczeni to beda zdychac- a wybrany bedzie miał sprzet i czerpał zyski- to jest to państwo prawa

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.