Sztuka o sztuce – (VIDEO)

RZESZÓW. Wyrafinowana komedia pod okiem wyrafinowanego reżysera

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza na premierę spektaklu „Sztuka” autorstwa Yasminy Rezy w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Premiera odbędzie się 10 i 11 listopada 2018, na Małej Scenie im. Zdzisława Kozienia o godzinie 19.00.

fot. Wit Hadło

Przed nami biały obraz, płótno malarza o nazwisku Antrios o wymiarach 40 na 60, na którym jest nic… Dzieło sztuki, w którym istotą staje się nieobecność idei i znaczeń.

Trzech przyjaciół, 15 lat przyjaźni i… jeden obraz. Wesoła kompania, dla której własne towarzystwo stanowi azyl od damsko-męskich dylematów, gdzie można odetchnąć od żon, kochanek, przyjaciółek i okpić życiowe problemy. Przewidywalny przebieg dotychczasowych spotkań zmienia zakup nietypowego obrazu słynnego malarza przez jednego z nich. Czy jest to powód do wyrażenia czegoś więcej niż tylko zachwytu lub krytyki? Czy będzie to początek końca przyjaźni? Czym jest sztuka? Ile może być warta? Czy może dzielić? Okazuje się, że tak. I to jak!

Akcja dramatu zmierza ku rozwiązaniu zagadki sensu jego kupna. Szukając potwierdzenia słuszności posiadania go, przyjaciele wchodzą w szereg konfliktów natury artystycznej, etycznej i estetycznej.

Biały obraz jako forma staje się znakiem nieobecności – perspektywą pustki i przeświadczeniem, że w sztuce współczesnej artysty nie zadowala już destrukcja i dekonstrukcja. Pragnie on aktów twórczych, w których nie ma już nic… do zobaczenia… I tylko od nas, odbiorców, zależeć będzie, czy w przepastnej bieli obrazu Antriosa ujrzymy sens i złudną tajemnicę naszego istnienia.

Cięte riposty, błyskotliwe i ostre wymiany zdań, ponad godzinna dawka inteligentnej rozrywki to znak rozpoznawczy znakomitej francuskiej pisarki Yasminy Rezy. Jej sztuki teatralne i powieści były wielokrotnie nagradzane i spotkały się z uznaniem krytyki i publiczności w wielu krajach. Jej dramaty m.in. Rozmowy po pogrzebie, Sztuka, Przypadkowy człowiek, Życie: trzy wersje, Bóg mordu oraz Bella Figura były wystawiane na całym świecie i zostały przetłumaczone na 35 języków.

Prapremiera Sztuki miała miejsce w Paryżu w 1995 r. Autorka za ten utwór została wyróżniona Nagrodą Moliera. Od tego czasu dramat wystawiany był na całym świecie w ponad trzydziestu językach. Inscenizacja Sztuki zrealizowana w Londynie w sezonie 1996–97 otrzymała Laurence Olivier Award oraz Evening Standard Award, a także Tony Award w 1998 roku w Nowym Jorku.

Twórcą spektaklu jest reżyser i pedagog – Waldemar Śmigasiewicz. Profesor warszawskiej Akademii Teatralnej. Związany z wieloma teatrami, m.in. w Warszawie, w Krakowie, w Gdyni. Autor nagradzanych w Polsce i za granicą inscenizacji. Wielokrotnie z powodzeniem wystawiał utwory Witolda Gombrowicza. Festiwalowe laury i uznanie widzów zdobywały też jego interpretacje utworów Mrożka, Jarry’ego, Szekspira i in. Reżyser pracował dla Teatru Telewizji. Najczęściej wybiera teksty przesycone humorem absurdalnym, groteskowym, obrazoburczym. W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej reżyserował Chorego z urojenia oraz Sąsiadów.

W role trzech przyjaciół wcielili się Robert Chodur, Adam Mężyk i Mateusz Mikoś. Duet Chodura i Mężyka możemy podziwiać w tym miesiacu w jednej z najbardziej popularnych komedii światowego teatru Francisa Vebera Kolacja dla głupca. Adam Mężyk gra także w innym przedstawieniu twórcy SztukiChorym z urojenia.

Zarówno Robert Chodur, jak i Mateusz Mikoś stworzyli świetne kreacje w przejmującym Pogorzelisku Cezarego Ibera. W listopadzie zaś obejrzymy ich w Piaf, a w grudniu we wznawianym spektaklu Trzy siostry Magdaleny Miklasz.

mz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o