Sztuka podwójnie trójwymiarowa

Malowidło w trakcie realizacji. Fot. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

KROSNO. Po raz pierwszy na świecie w Krośnie.

Do powstającego w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła wielkiego (o powierzchni 80 m2) malowidła 3D zatytułowanego “UnderGlass” dodana zostanie animacja w technologii videomappingu. To pierwszy przypadek połączenia trójwymiarowego graffiti i projekcji 3D na świecie.

Areną tych działań jest publiczna klatka schodowa, na której powstaje dzieło. Autorem pomysłu jest architekt Ryszard “Ryho” Paprocki, jedna z bardzo nielicznych osób na świecie tworzących w tej technice. – W czasie pracy korzystam m.in. z renesansowych technik malarskich – wyjaśnia autor.

Centrum od początku realizacji projektu zapowiadało wzbogacenie go o dodatkowe elementy. Wiadomo już, że najważniejszym z nich będą multimedialne pokazy 3D. Projekcje 3D mappingu są jedną z najbardziej spektakularnych i widowiskowych odmian videoartu. Zazwyczaj mają formę jednorazowych pokazów na elewacjach budynków, jednak w Krośnie technologia ta zastosowana zostanie do stworzenia animacji prezentowanej na zamienionej w obraz posadzce. Nikt dotąd nie wykonał animacji na malowidle 3D.

Trójwymiarowe projekcje na trójwymiarowym malowidle odbywać się będą regularnie w sezonie zimowo-wiosennym oraz jesiennym. Premiera malowidła oraz pierwsze pokazy 3D mappingu zaplanowano na przełom lutego i marca.

ksz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o