Szukaj pracy wartej zachodu

W programie spotkań będzie można dowiedzieć się jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi, jakie są prawa i obowiązki pracowników za granicą. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Nauczą jak nie paść ofiarą handlu ludźmi i jak znaleźć legalną pracę za granicą

Tylko praca legalna i bezpieczna jest warta zachodu – przekonuje Wojewódzki Urząd Pracy i zapewnia, że na poszukujących zatrudnienia za granicą czeka ponad milion ofert pracy.

Wakacje są okresem, kiedy najwięcej osób wyjeżdża za granicę i tam podejmuje pracę sezonową. Niestety z danych statystycznych wynika, że wciąż wielu mieszkańców naszego regionu korzysta z ofert niesprawdzonych, przez co ponoszą surowe konsekwencje takiego wyboru.

- Osoby poszukujące pracy oraz pracodawcy w ramach systemu EURES, który skupia legalne i bezpieczne oferty pracy z całej Europy, mają do dyspozycji strony internetowe: www.eures.europa.eu lub www.eures.praca.gov.pl. Obecnie w sieci znaleźć można blisko 1 milion 300 tys. ofert pracy w różnych branżach i 31 krajach. Ponadto na portalach podane są niezbędne informacje dotyczące warunków życia i pracy, a także wiadomości na temat możliwości podjęcia nauki na terenie całej Europy – informuje Monika Zając z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Przeprowadzka do innego kraju wiąże się ze zmianami we wszystkich dotychczasowych obszarach życia osoby wyjeżdżającej za granicę. Decydując się na wyjazd za granicę, bardzo ważne jest uzyskanie pełnej informacji o warunkach życia i pracy w danym kraju. Niewielki wysiłek włożony w zaplanowanie wyjazdu pomoże zaoszczędzić czas, energię i uniknąć niepotrzebnych frustracji po przyjeździe. Dlatego aby zwiększyć świadomość mieszkańców Podkarpacia, Wojewódzki Urząd Pracy wraz z Państwową Inspekcją Pracy oraz Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie przygotowuje cykl spotkań informacyjnych poświeconych możliwościom znalezienia bezpiecznej pracy za granicą. Pierwsze odbyło się w Przemyślu, kolejne zaplanowano o godz. 10.30 w Tarnobrzegu w MOSIR (16 maja), Krośnie w PWSZ (23 maja) i Rzeszowie w Państwowej Inspekcji Pracy (29 maja).

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.