Szukasz mieszkania? Przygotuj się na casting!

Dzisiaj przy wyborze współlokatora urządza się swoiste castingi. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Same pieniądze nie wystarczą do znalezienia studenckiego lokum. Musisz spodobać się innym.

Miły, spokojny, bezproblemowy – takie cechy potencjalnego współlokatora padają najczęściej w ogłoszeniach wynajmu pokoju w Rzeszowie. W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, a osoby poszukujące lokum nawet nie zdają sobie sprawy, że biorą udział w swoistym castingu.

Przebiega on w prosty sposób. Z dziesiątek osób zainteresowanych konkretnym pokojem zobaczyć go na własne oczy przychodzi kilkanaście. Każdą z nich właściciel lub osoby już mieszkające w mieszkaniu oceniają pod wieloma względami – sytuacji finansowej, osobowości, a nawet atrakcyjności fizycznej. Prawie każdy potencjalny współlokator słyszy na końcu rozmowy, że albo jest już za późno, albo o decyzji dowie się telefonicznie. Telefon najczęściej jednak milczy.

- Mieszkałam kiedyś przez parę miesięcy ze studentem, który się prawie w ogóle nie odzywał, a przecież trzeba ze sobą jakoś normalnie żyć – mówi Basia, która wynajmuje w swoim mieszkaniu na Nowym Mieście dwa pokoje. Nie ukrywa, że od tamtego czasu robi coś, co można nazwać castingiem.

Komentarz
Dr Marcin Florkowski, psycholog   
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, a ono, jak pokazują badania, jest robione w ciągu parunastu czy parudziesięciu sekund. Patrzymy na kogoś jak się zachowuje, jak się uśmiecha, jaki ma styl bycia i to nam wystarcza by poczuć sympatię albo antypatię. To się dzieje w mgnieniu oka. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, że reszta konwersacji jest często tylko uzasadnieniem tego pierwszego wrażenia. Jeśli na podstawie jednego, krótkiego spotkania podejmuje się decyzję o wyborze współlokatora, to najczęściej jest to najczęściej strzał w ciemno, bo ludzie są bardzo zmienni. Jakbym miał komuś radzić na, co zwrócić uwagę, to wskazałbym na zgodność charakterów, styl bycia i zainteresowania. Po prostu dobrze się czujemy wśród ludzi, którzy są do nas podobni.

Arkadiusz Rogowski

do “Szukasz mieszkania? Przygotuj się na casting!”

 1. uwer

  Racja. Jak mozna chodzic w czyms takim??!! Afeeeee :P A panie calkiem sympatyczne :-)

 2. czytelnik

  Rzeczywiscie – ten w czerwonym wyglada podejrzanie…

 3. Lokator

  Ja bym tego w czerwonym na wstepie odrzucil… ;-)

 4. do

  Studenci proszę was o jedno jeżeli wynajmujecie lokum i chcecie poszaleć to idźcie na miasto bo od tego jest a nie róbcie w środku tygodnia impreze na mieszkaniu

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.