– Ta droga to obraz nędzy i rozpaczy!

Tak wygląda droga w miejscowości Leszczowate. Kierowcy przejeżdżający tędy mogą uszkodzić zawieszenie lub urwać koło. Klną przy tym na czym świat stoi… Fot. Andrzej Lenart

BIESZCZADY. Czytelnik Super Nowości przyznaje wprost.

– Droga powiatowa prowadząca z Brzegów Dolnych przez Łodynę Kopalnia, Leszczowate, Brelików do Wańkowej jest w opłakanym stanie – mówi mieszkaniec Leszczowatego, Andrzej Lenart (58 l.). – Z tego co wiem, to odpowiedzialny za drogę powiatową na terenie gminy Ustrzyki Dolne jest starosta bieszczadzki. Z ostatnich wypowiedzi pana starosty wynika, że nigdy nie występował o dotacje unijne dotyczące odbudowy tejże drogi – dodaje.

– Droga jest przelotowa z dojazdem do drogi głównej Ustrzyki Dolne – Krościenko (przejście graniczne) – Przemyśl. Drogą tą dojeżdżają dzieci do szkół oraz ludzie do pracy w Ustrzykach Dolnych oraz kopalni ropy naftowej Łodyna – zwraca uwagę pan Andrzej, który od 6 lat mieszka w miejscowości Leszczowate. – Obecny stan drogi ciągle się pogarsza, nie pozwala na rozwój infrastruktury turystycznej, wioski ulegają degradacji – mówi przy tym.

Jak przyznaje Andrzej Lenart, starosta bieszczadzki wystąpił o dotacje unijne na drogę powiatową z Jureczkowej do Arłamowa, o długości 11 km. Dostali 10 mln 400 tys. zł. Droga ta prowadzi do… powstającego luksusowego prywatnego czterogwiazdkowego hotelu Arłamów – dodaje.

Starosta bieszczadzki Krzysztof Gąsior (53 l.) mówi nam, że w ostatnich latach z dotacji unijnych w powiecie bieszczadzkim około 70 kilometrów dróg wyremontowano. – Jesteśmy powiatem o niskich dochodach i nie stać nas na wyremontowanie wszystkich dróg – wyjaśnia starosta Gąsior. – Remont 12-kilometrowego odcinka drogi powiatowej kosztuje ok. 7 mln zł, a aktualnie nie ma pieniędzy na ten cel. Tak więc na pewno w tym roku to zadanie nie zostanie wykonane – zaznacza.

– Natomiast jeśli chodzi o budowany hotel Arłamów z lotniskiem, to jest to inwestycja ponadregionalna, która będzie prawdziwą perełką dla całego Podkarpacia. Ta inwestycja oznacza nowe miejsca pracy (w obiekcie ma zostać zatrudnionych w sumie ponad 200 osób), no i przysporzy podatków gminie.  Dlatego też uważam, że remont drogi prowadzącej do wspomnianego hotelu jest jak najbardziej słuszny. Aktualnie przygotowujemy się do podpisania umowy – dodaje.

Wioletta Zuzak

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
podkarpaciak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
podkarpaciak
Gość
podkarpaciak

To prawda żeby turystyka w Bieszczadach mogła się rozwijać trzeba sprawić aby turyści mieli dogodny dojazd także publicznymi środkami transportu autobusy, kolej, a niestety mimo że wiele się o tym mówi to bardzo powoli realizuje. Faktycznie większość turystów podróżuje swoimi środkami transportu, ale przecież nie ma wyjścia skoro kolej zlikwidowana, a PKS raz na dzień. Jak mają się rozwijać i żyć z turystyki miejscowości miejscowości do których niełatwo się dostać lub można dojechać ryzykując uszkodzenie samochodu??? Ot… są zwykle przez turystów omijane. Nie wspomnę już o mieszkańcach, którzy często codziennie muszą takimi drogami dojeżdżać do pracy, szkół, na zakupy. Mimo… Czytaj więcej »