Ta poradnia tętni życiem

Elżbieta Mikołajczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Grubo ponad półtora tysiąca uczniów przyjęła w ciągu ostatniego roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kolbuszowej.

– Samych diagnoz przeprowadziłyśmy 2880, ale to jest tylko wycinek pracy poradni. Oprócz tego jest całe multum pracy terapeutycznej – zaznacza dyrektor placówki Elżbieta Mikołajczyk. – Wydaliśmy 153 orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci niepełnosprawnych, w gminie Kolbuszowa było ich 57.

Poradnia wydaje również opinie dla dzieci z dysfunkcjami w nauce (dysleksja, dysortografia i dysgrafia), ale również uczniom wybitnie zdolnym, którzy wymagają indywidualnych toków i programów nauki. Pracownice kolbuszowskiej poradni prowadzą też zajęcia: logopedyczne, z których korzysta 275 osób; a także aktywizujące zawodowo – 153.

Ale nie tylko uczniowie są odbiorcami placówki. Dla nauczycieli prowadzone są  szkolenia i indywidualne konsultacje. – Prowadzimy też terapie indywidualne rodzin, ale jest ich coraz mniej – zaznacza dyrektor Mikołajczyk. – Taka terapia jest bardzo czasochłonna, spotkania trwają dłużej i powinny być systematyczne. Po prostu nas na to nie stać czasowo, dlatego że w poradni jest zatrudnionych 11 specjalistów, a powiat jest bardzo duży.

pg

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o