Tadeusz Ferenc nie chce pomnika Rzezi Wołyńskiej

Tak ma wyglądać pomnik Rzezi Wołyńskiej. Jak wszystkie dzieła prof. Pityńskiego bogaty jest w symbolikę patriotyczną.
Tak ma wyglądać pomnik Rzezi Wołyńskiej. Jak wszystkie dzieła prof. Pityńskiego bogaty jest w symbolikę patriotyczną.

RZESZÓW, PODKARPACIE. Trwają prace nad kolejnym dziełem Andrzeja Pityńskiego.

W Gliwicach odlewany jest pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa światowej sławy polskiego rzeźbiarza, prof. Andrzeja Pityńskiego. Artyście zależy, by pomnik stanął na Podkarpaciu. Rzeszów odmówił.

Prof. Pityński spotkał się pod koniec ub. roku z prezydentem Rzeszowa, Tadeuszem Ferencem, w sprawie lokalizacji pomnika wołyńskiego w stolicy województwa. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że prezydent Rzeszowa nie wyraził zainteresowania ideą takiego uczczenia ofiar rzezi wołyńskiej.

Na koszt weteranów
Pomnik prof. Pityńskiego jest monumentalny, ma 14 metrów wysokości. Odlewany jest w brązie, ma stanąć na cokole z granitu o wysokości 1,5 metra. Monument w całości zostanie sfinansowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, SWAP-Okręg 2 w Nowym Jorku.

Pomnik składa się z trzech elementów. Centralnie widzimy orła w koronie. Na jego rozpostartych skrzydłach artysta umieścił nazwy miejscowości, w których UPA dokonała mordów na Polakach; w jego piersi jest wycięty krzyż, zaś w środku dostrzegamy dziecko nabite na trójzębne widły. W symboliczny sposób nawiązują one do ukraińskiego tryzuba, który dla Polaków na Wołyniu oznaczał śmierć. U jego podstawy artysta umieścił naturalnej wielkości postacie: ojca, matki z niemowlęciem, chłopca i dziewczynki, a za nimi fragment ogrodzenia ze sztachetami, na które wbite są trzy główki dziecięce, a czwarta leży obok płotu na ziemi. Postaci otoczone są abstrakcyjnymi płomieniami stanowiącymi jednocześnie podstawę kompozycji rzeźbiarskiej pomnika.

Autor pierwszego pomnika Żołnierzy Wyklętych
Andrzej Pityński pochodzi z Ulanowa. Od 1979 pracuje w Johnson Atelier – Technical Instytute of Sculpture w New Jersey, który kształci rzeźbiarzy z całego świata. Od 1980 r. jest tam dyrektorem czterech wydziałów.

Jego najbardziej znanym dziełem jest Pomnik Katyński w Jersey City (1991), który przedstawia żołnierza ze związanymi z tyłu rękami i wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Innym wybitnym dziełem artysty jest pierwszy na świecie pomnik dedykowany Żołnierzom Wyklętym (gdy nie byli jeszcze tak nazywani) – stojący w Bostonie od 1983 roku monument Partyzanci I. W Stalowej Woli stoi  „Patriota” (2011). W Olsztynie ma stanąć pomnik Pityńskiego upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

Piotr Samolewicz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
64 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewald
Ewald
1 rok temu

Ferenc to cha zar ski po mio t !!

Arek
Arek
3 lat temu

Wstyd panie Ferenc, czy jest Pan Polakiem ? Jeśli trzeba było sie podlizać UE, to bez zgody mieszkańców Rzeszowa, chciał Pan przyjąć imigrantów, nie obawiają sie jakie niosą ze sobą niebezpieczeństwo, ale w przypadku pomnika odwraca sie Pan plecami. Taki czy inny pomnik MUSI stanąć kiedyś w Rzeszowie, ponieważ PODKARPACIE spłynęło krwią z rak bandytów UPA.

Arek
Arek
3 lat temu

Mylisz się bardo wiele osób, które uciekało z Wołynia zatrzymywało sie w podróżny na zachód m.in w Rzeszowie, niektórzy nawet tutaj zamieszkali, więc nie pisz głupot jak nie wiesz.

Lorenc
Lorenc
4 lat temu

Pomnik ten powinien stanąć w Rzeszowie w miejscu zburzonej wielkiej C.I.P.Y

hady_rzeszow
hady_rzeszow
4 lat temu

Ten pomnik musi powstać w Rzeszowie. Ferenc winien zmienić decyzję i to natychmiast. Jestem ZA budową pomnika

Rzeszowianin
Rzeszowianin
5 lat temu

„Prezydent Czech Milosz Zeman w ostrych słowach odpowiedział grupie Ukraińców, którzy wysłali do niego list „w obronie Stepana Bandery”. „Czy znacie rozkaz Bandery: »Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia?«. Jeśli nie znacie, nie jesteście Ukraińcami” – odpisał Zeman(…)” zrodło onet.pl

SZOK!!!!

Jestem wyborca tego Pana,głosowałem na niego by się dostał do senatu,nie wiem co powiedzieć….

Mamy u nas tyle młodzieży z Ukrainy,musimy o tym mówić o bolesnych faktach by ta straszna historia nigdy się nie powtórzyła. By życ razem trzeba o takich rzeczach mówić!!! Co do nie upamiętnienia samych Polaków to nawet nie wiem co napisać…..

dyrdy
dyrdy
5 lat temu

…całkiem niedawno pracowałem dla pewnego starszego pana w Rzeszowie. Z każdym dniem zdobywałem jego zaufanie, zaczynał opowiadać o swojej rodzinie , przeszłości. W końcu po pewnym czasie opowiedział mi o swojej jak to określił – młodości…był żołnierzem korpusu bezpieczeństwa , walczył z bandytami w okolicach białej podlaskiej, skakał ze spadochronem, tropił bandziorów po lasach….w Rzeszowie zajmował eksponowane stanowisko, latał i jeździł do warszawki do KC…dzisiaj już go nie ma, odszedł w słusznym wieku, żegnany przez dzieci, wnuki i „bliskich znajomych”….dlaczego piszę o tym w tym wątku? Wołyń powinien mieć pomnik w każdym mieście Polski, w każdym mieście powinna być ulica… Czytaj więcej »

mk
mk
5 lat temu
Reply to  dyrdy

Do: dyrdy

Dzięki ci za ten wpis. Też jestem za uczczeniem pamięci bestialsko pomordowanych Polaków.

JF
JF
5 lat temu

ferenc, wracaj tam skąd przyszedłeś

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Jestem rzeźbiarzem, nie znam światowej sławy prof. Pityńskiego i nie dziwię się sądząc po tym projekcie, straszliwy gniot. Jestem za tym aby postawiono pomnik, który upamiętni pomordowanych przez Ukraińców Polaków, ale ten pomnik powinien być godny, a nie taki obrzydliwy gniot jak tu widzę. Konkurs międzynarodowy, albo co najmniej ogólnopolski, z godnymi nagrodami, poważne, profesjonalne i szerokie jury, bo słabi jurorzy, nawet rzeźbiarze wybiorą byle gówno i można myśleć o dobrym pomniku. Popatrzcie Państwo jakie świetne propozycje nagrodzono w konkursie na pomnik katastrofy smoleńskiej.

Zbyszek
Zbyszek
5 lat temu
Reply to  Tomasz

Nie nazwałbym się rzeźbiarzem, chociaż lubię podłubać w drewnie, ale nigdy nie nazwałbym niczyjej pracy gniotem. Może mam za małe wykształcenie i za mało jestem oczytany żeby móc się w ten sposób wyrażać, ale myślę że pewne rzeczy wynosi się z domu, „jedni dobre wychowanie, inni srebra”. Może bardziej podoba się panu dzieło które wyraża coś, co jest dostrzegane tylko przez twórcę a postronnym nic nie mówi. Ja w tym dziele prof. Pityńskiego (którego też nie znam) widzę wszystko co można powiedzieć o tamtych wydarzeniach, ale moje słowa i spostrzeżenia nie muszą być godne uwagi tak wielkiego „rzeźbiarza” jak pan.… Czytaj więcej »

Terry
Terry
5 lat temu

Popieram inicjatywę postawienia pomnika — jest to zywa historia dla nas i młodych pokolen
Polacy odwagi !!!!!!
Gdziez nasz patriotyzm i odwaga w obecnych czasach
Pomnik bardzo wymowny
Jestem wdzięczna twórcy za pomysł i piekne dzieło , a polonii za sfinansowanie
Jezeli sa jacys przeciwnicy tej inicjatywy to smiem twierdzic,że albo sa zapatrzeni egoistycznie w czubek nosa,albo historia Polski i patriotyzm jest dla nich niczym tumiwisizm
Wiec lepiej niech nie wyrażaja swoich opinii

Yola
Yola
5 lat temu
Reply to  Terry

Tylko ci co przeżyli nie mieszkają w Rzeszowie!
To miasto nie ma nic wspólnego z Wołyniem.
Jakoś się nie dziwie bo ci co przezyli Wolyń mieszkają na zachodzie Polski. tak jak mija Babcia?!

Pamięć to twarda skała
Pamięć to twarda skała
5 lat temu

https://www.facebook.com/pomnikwolynski/

Sprzeciwiasz sie decyzji Ferenca? Prosimy wyrazić swoje poparcie dla budowy pomnika!

jerry habdas
jerry habdas
5 lat temu

Ja natomiast nie chcę słyszeć o takich francowatych;Polakach; przyspawanych do koryta !!!JH.-USA

a natol
a natol
5 lat temu

Propozycja umiejscowienia pomnika całkiem serio i moim zdaniem już gotowa na jego przyjęcie. Oto to miejsce:przy przejściu pieszym pomiędzy pasami ruchu samochodowego Al. Armii Krajowej tuż obok ronda Pobitno ( na szerokim w tym miejscu pasie zieleni) – frontem do ronda. Mam nadzieję, że ta propozycja Panu Prezydentowi spokoju ducha nie zakłóci.

Mariusz
Mariusz
5 lat temu
Reply to  a natol

Do: a natol

Tak, Pana propozycja lokalizacji pomnika wydaje się bardzo trafiona. Popieram.

Yola
Yola
5 lat temu
Reply to  a natol

TYLKO MOZE INNE MIASTO! CO MA WSPÓLNEGO RZESZÓW Z WOŁYNIEM?
GLUPI POMYSŁ!

Romuald Drohomirecki
Romuald Drohomirecki
5 lat temu

MÓJ WOŁYŃ DZIŚ CZĘSTO DUMAM O MOIM WOŁYNIU O SASANKACH LEŚNYCH, KWITNĄCYCH NA WIOSNĘ, O DERAŻNEM, STEPANIU, WIERZBAMI PRZY HORYNIU. TU WCZESNE DZIECIŃSTWO BYŁO RADOSNE. AŻ NAGLE WOJNA, GROM Z JASNEGO NIEBA WSZYSTKO SIĘ ZAWALIŁO I ZABRAKŁO CHLEBA. W RÓWNEM, KOSTOPOLU, KLEWANIU OŁYCE, A NIEDAWNO NA TYCH POLACH ZBIERANO PSZENICE O PIEŃKACH, O PENDYKACH, JAMIŃCU I HRADACH O STYDYNIU, BUTEJKACH, O BANDYCKICH NAPADACH O HUCIE STEPAŃSKIEJ. GDY POLAKÓW MORDOWALI, O UKRAIŃCACH CO ŻYCIE POLAKOM RATOWALI, O SARNACH, ANTONÓWCE, JANOWEJ DOLINIE, CO Z POKŁADÓW BAZALTU OD DAWNYCH LAT SŁYNIE, PRZEBRAŻU, KISIELINIE, RAFAŁÓWCE I KAZIMIERCE ŁZY Z OCZU MYCH PŁYNĄ I BOLEJE… Czytaj więcej »

Romuald Drohomirecki
Romuald Drohomirecki
5 lat temu

Jestem Wołyniakiem, Pochodzę z miasteczka DERAŻNE pow. Kostopol. Dziś mam 83 lata. Jako dziecko w 1943 roku, cudem przeżyłem tragedię okrutnego ludobójstwa na tamtych terenach. Na moich oczach zamordowano mego ojca. Byłem obecny w czasie napadów w miejscowościach: Derażne – (ednej nocy wymordowano 70/80 Polaków, wieś Pieńki Pendyckie, wieś Pendyki i Huta Stepańska, ale tu liczby ofiar nie znam, Opisałem to w swojej książce pt. „LOSY” (wydanej w 2013 r.) autor Romuald Drohomirecki POLECAM Mój wiersz o Wołyniu można znaleźć w internecie – czyta go wspaniała Aktorka Pani Alicja Kondraciuk z Krakowa
Pozdrawiam
Romuald Drohomirecki

Tu Farny
Tu Farny
5 lat temu

Wysłać Berkut do Ratusza!

może i potrzebne ale nie takie brzydkie
może i potrzebne ale nie takie brzydkie
5 lat temu

ale kicz artystycznie to metr mułu

Romuald Drohomirecki
Romuald Drohomirecki
5 lat temu

To jest pomnik który oddaje rzeczywistą prawdę TRAGEDIĘ POLAKÓW NA KRESACH Dlatego może drażnić potomków bandytów. Moim zdaniem jest DOSKONAŁY ! ! !

Ewa Elzbieta Deoniziak
Ewa Elzbieta Deoniziak
4 lat temu

Moj tesc porucznik Teodor Deoniziak pseud. Emka z 27 Wolynskiej Dywizji Piechoty AK, wlaczyl o wolnosc Polakow na Kresach, Sarny, Rowne.. Czesto opowiadal jak Ukraincy mordowal ludnosc Polska, obcinali glowy dzieciom, rozcinali ciezarne kobiety, a potem deptali buciorami male ploty, glowy obcinali dzieciom, a potem zawieszali na plotach… Byl tez przypadek jak rodzicom dziecka obcieto rece, kazano im kleczec, a ich malemu dzieckou przybli Ukraincy jezyk do stolu i na oczach pozostalych obcinali to dziecko po kawaleczku…. Tesc walczyl o pomnik w Szczecinie, ale jest we wladzach miasta tak wielu Ukraincow ukrywajacych swoja przeszlosc dziadek w UPA, ze bojkotuja powstanie… Czytaj więcej »

Mirosław Ontszkiewicz
Mirosław Ontszkiewicz
5 lat temu

W Werchracie na przeciw Starucha tam go postawcie

golwes
golwes
5 lat temu

Lesku z tym odsyłaniem działaczy PZPR to tak nie szalej, bo nasza partia władzy czyli PIS straci połowę posłów :)

antylewak
antylewak
5 lat temu
Reply to  golwes

Nie stresuj się, w stosunku do Nowczessnej PO to i tak dobry wynik. Ci to z 99% by stracili.

Eskimos
Eskimos
5 lat temu
Reply to  golwes

Jakieś problemy z dysonansem poznawczym?

Leszek
Leszek
5 lat temu

Czas na zmiany nie tylko w ratuszu ale w całej Polsce.Starych działaczy partyjnych wysłać na emerytury z zakazem zajmowania kierowniczych stanowisk.PZPR zdelegalizować i uznać za ugrupowanie wrogie narodowi polskiemu.Na placu ofiar getta powinie stać pomnik poświęcony ofiarom zamordowanych i wywiezionych na Sybir.

Temida
Temida
5 lat temu
Reply to  Leszek

Popieram tak już najwyższy czas skończyć z tymi czerwonymi upiorami.

Eskimos
Eskimos
5 lat temu
Reply to  Leszek

Dokładnie, a wystarczyłby 1 krok – Ustawa o dekomunizacji pokoleniowej…

Ewa Elzbieta Deoniziak
Ewa Elzbieta Deoniziak
4 lat temu
Reply to  Leszek

Masz racje, ale nadal tchorze krzycza chca kodowac Polske, ale my mamy juz kod ale pocztowy.
Masz racje, powinien stanac pomnik, przetopic idiotyczne dawne symbole lenina i
koniec…z komuna raz i konkretnie…
Kwasniewski komunista poucza polakow w temacie demokracja..ostatnio modne sa trzy tenory spiewajace na nute komuno wroc…
I tenor Polski to Kwasniewski, II to komorowski a III zawodzi Walesa..no brakuje dyrygenta
Jaruzelskiego, ale tez w piekle siedzi za to co zrobil polskim robotnikom…
pozdrawiam cie serdecznie

Adam
Adam
5 lat temu

Pomnik niech stanie w Przemyślu,tu ciągle jest żywa ta historia.

espero
espero
5 lat temu
Reply to  Adam

Pomnik ma być symbolem męczeństwa Polaków na kresach wschodnich. Dlatego zgadzam się z Tobą, że najodpowiedniejszym miejscem dla takiego symbolu jest właśnie Przemyśl – miasto symbol Kresów Wschodnich, a zarazem symbol wielokulturowości kresowej.

Yola
Yola
5 lat temu
Reply to  Adam

Wrocław lub Szczecin tam duzo ludzi trafiło z Wołynia

Przemyskie Bractwo
Przemyskie Bractwo
5 lat temu

Dawac Pomnik do Przemyśla zawsze Polski, a ten zydoukrainec niech se tryzub w dupe wsadzi

menachem
menachem
5 lat temu

zatem postawmy pomnik szechterowi ze szwecji za walkę z reakcyjnym podziemiem

golwes
golwes
5 lat temu

A po h…j nam kolejny j…..y pomnik ???

Marcin
Marcin
5 lat temu
Reply to  golwes

wlasnie po to żeby takie j….ne osoby jak Ty zrozumiały pewne sprawy.

Rzeszow miasto imitacji
Rzeszow miasto imitacji
5 lat temu

Może trzeba obszernie wyjaśnić panu Ferencowi metodą łopatologii kto to była ta bandyka swołocz spod znaku UPA-OUN,,kóra po 1945,roku niejednokrotnie zajmowali miejsca w partyjnych egzekutywach stalinowskiej żydokomuny

Rafał.
Rafał.
5 lat temu

wybudujmy jeszcze pomnik poległych pod monte cassino ,albo westerplatte. a co jak budować to z rozmachem , pomniki stawiać na każdym rogu bo pisowcy są u wladzy

mk
mk
5 lat temu
Reply to  Rafał.

Do: Rafał.
Wyobraź sobie, że te pomniki już są i nie wybudował ich PiS.

Piłsudski TAK Rzeż NIE
Piłsudski TAK Rzeż NIE
5 lat temu

Piłsudczycy zbierają pieniądze na fejsbooku na pomnik naprawde zasłużonego człowieka dla Polski Piłsudskiego. Nie lepiej dołożyć do tego pomnika?

jerry habdas
jerry habdas
5 lat temu

Dołożyć ? Owszem,ale trochę wiedzy o tym ;marszałku;…JH.-USA

pawels1
pawels1
5 lat temu

A tak naprawdę to po co nam kolejny pomnik w Rzeszowie?

Artur
Artur
5 lat temu
Reply to  pawels1

Przeczytaj sobie liste tortur stosowanych przez Ukraińców na Polskich dzieciach i kobietach to będziesz miał odpowiedż.

Rzeszowianin
Rzeszowianin
5 lat temu
Reply to  Artur

przeciez wiesz kto pisze komentarze przeciwko pomnikowi

Brak słów na głupote
Brak słów na głupote
5 lat temu

A dajcie spokój z takim pesymistycznym pomnikiem. I bardzo dobrze ze Rzeszów nie będzie kojarzony z Rezią. I na Boga gdzie Wołyń gdzie Rzeszów. Odbiło komuś?. Mape kupić, sprawdzić i pierdolnąć sie w głowe

Robi
Robi
5 lat temu

Sam się pierdolnij w ten pusty banderowski łeb!

Przemyskie Bractwo
Przemyskie Bractwo
5 lat temu

do izralea sie h u j u wyprowadz

JCM
JCM
5 lat temu

Do: Brak słów. W Galicji, a znany jest z galicyjskiej małomiasteczkowej ciemnoty. Potwierdzają to miejskie wybory samorządowe i Twój wpis.

olek
olek
5 lat temu

Ty tak na poważnie????

BOŻE KIEDY JA ZAPOMNĘ O NICH TY ZAPOMNIJ O MNIE!!!!
WOŁYŃ!!!

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

Postawienie tego pomnika w Rzeszowie jest oczekiwane przez wielu z nas. Należny pamiętać ze na terenie naszego województwa ukraińscy bandyci zamordowali wielu cywilów. Bandyci z UPA zadawali śmierć w niezwykle okrutny sposób. Niedawno zmarł mój teść, któremu udało się wtedy uciec z Wołynia. Wiele pamiętał….. Gdy żył , słuchał audycji radia rzeszow . Pilnowalismy zeby wylaczyc stacje zanim zaczela sie audycja w jezyku ukrainskim. Nie mogl sluchac tego jezyka. Trauma pozostala do ostatnich dni jego życia. Fakt , ze rzad ukrainski do tej pory nie chce przyznac sie do ludobojstwa ludnosci polskiej, zydowskiej na Wołyniu a ich byly prezydent obwolal… Czytaj więcej »

lysy.z.baldachówki
lysy.z.baldachówki
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Ludzie ten pomnik to kicz nie z tej ziemi. Łopatologiczna symbolika, dosłownie, dziecko nabite na ukraińskie :”widły”…

Pomnik rzezi … ,… … historię trzeba znać, o Wołyniu mówić, wmurować tablicę, ale nie stawiac maszkaronów, przeładowanych, jarmarcznych śmiesznych, jak papieski globus i chałupniczo poskładany ołtarzyk przed jedną stacją benzynową w Rzeszowie :) Okropne. Dobrze że prezydent się nie zgodził, chociaż sam oszpeca miasto za grube miliony

jorn
jorn
5 lat temu

Sam jesteś maszkaronem,i na tym punkcie masz kompleksy!

Marcin
Marcin
5 lat temu

:D faktycznie.. ukraincy powinni mordować Polaków w taki sposób żeby ew. po latach pomniki upamietniające nie wygladały kiczowo… wiec pozwole sobie o apel do ukrainców… mordujcie ludzi ładnie!

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

Relacja Stefanii Sawickiej z d. Macegoniuk, byłej mieszkanki wsi Kąty w pow. Luboml, woj. wołyńskie (w zbiorach Ewy Siemaszko) (…) Niedziela, 30 sierpnia, w nocy straszny stukot w okno. „Oczyniaj, skarej!”. Tato był na strychu, a mama otworzyła. Weszło ich może z dziesięciu. „Swyty lampu!”. Mama ze strachu nie mogła zapałek znaleźć. Krzyczy: „Skarej! Wychody!”. Wygnali nas do sieni i pytają się: „A gdie twyj czołowik?”. A mama zauważyła siekierę. Siostra Kasia, która miała 16 lat, zaczęła prosić: „Dzieduniu, nie bijcie nas, co my komu zrobili, nie bijcie!”. Ja to usłyszałam i mnie w uszach zadzwoniło, i upadłam bez pamięci.… Czytaj więcej »

ben
ben
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Historia jakich mnóstwo a on Pomnika się boją – przecież to prawda a nie historia zmyślona – ludzie jak się nie ockniecie przecież jesteśmy Polakami to nam nasi sąsiedzi taki los zgotowali a nie my im , a teraz za wszelką cenę bronimy się przed prawdą .

Yola
Yola
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Wszystko w jeden worek wrzucić? Gdzie Wołyń gdzie Rzeszów. cos się myli …

Yola
Yola
5 lat temu
Reply to  Mariusz

To ma byc pomnik dla Wołynia coś się panu miesza!
Rzeszów nie ma nic wspolnego z Wolyniem. Tam nawet nikt nie chciał pomoc Polakim co uciekali z Wołynia!!!

Old Horse
Old Horse
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Kiciu a ja mam 74 latka i takie bajki o przeżyciach wojennych na Wołyniu
w wieku 4-5 lat to to co wypisujesz jest czystym podpięciem się załapaniem
na profity tzw. kombatanta ale ,,głupi plebs już zna i tego niekupi,,
A podaj jeszcze skąd pochodzi twoja rodzina przed przeprowadzką
na Wołyń na tzw. ziemie niczyją czytaj ,,Obieczną ,, to dopiszę Tobie
i tej miernicie ,,Słomce,, historię jaka była faktem !!

Dana
Dana
5 lat temu
Reply to  Old Horse

Zarówno Macegoniuki jak i Sawiccy mieszkali w tamtych okolicach od wieków. Może sam się pochwalisz, skąd twoi przodkowie przybyli przed kilkoma wiekami do miejscowości, w której żyli ich potomkowie 2 wieki temu?

Lorenc
Lorenc
4 lat temu
Reply to  Old Horse

Ty nie jesteś Old Horse tylko Stary Belzebub!!! = Ukraiński REZUN!!!
Spadaj draniu do piekła i niech cię tam diabły przez całą wieczność tak męczą jak twoi rodacy męczyli dzieci, kobiety mordując je i zadając im ogromne cierpienia przed śmiercią!!!

Hejter
Hejter
5 lat temu

Najlepiej co temu staremu dziadiwi wychodzi to festival muzyki żydowskiej