Tajemnicze odwołanie dyrektora jarosławskiego szpitala

Jerzy Batycki, starosta jarosławski, podkreśla, że przyczyną odwołania Bałaty były finanse szpitala, a nie żadne skargi czy konflikty. Fot. Monika Kamińska

JAROSŁAW. Centrum Opieki Medycznej bez szefa.

Choć na stronie internetowej Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu nadal Krzysztof Bałata figuruje jako dyrektor placówki, my wiemy, że nie jest nim od zeszłego czwartku. Szpitalem rządzi teraz zastępca szefa ds. lecznictwa, lekarka Janina Dańczak-Balicka, która potwierdziła, że Bałaty już nie ma, ale nie chciała tego faktu komentować.  Starosta jarosławski, Jerzy Batycki, zdradził nam, że nowy dyrektor może być powołany już za kilka dni.

Krzysztofa Bałatę zarząd powiatu jarosławskiego odwołał w miniony czwartek (10 stycznia). Starosta Batycki na nasze pytanie, skąd tak nieoczekiwane pozbycie się dyrektora COM-u stwierdził, że decyzja ta dojrzewała od pewnego już czasu. Powodem owego dojrzewania miało być to, że: – To był dobry dyrektor, ale na inne czasy – mówił starosta. – Teraz idą czasy trudne  dla służby zdrowia – dodał. Generalnie poszło o to, że Bałata za mało starał się w kwestii pozyskania pieniędzy do szpitalnej kasy z zewnątrz. – W ciągu ostatnich dwóch lat powiat wyłożył 6 milionów na COM – tłumaczył J. Batycki. – A na konieczną do 2016 roku standaryzację szpitalowi potrzeba 23 miliony złotych, więc musi nim kierować osoba operatywniejsza w pozyskiwaniu pieniędzy – stwierdził.

Poskarżył się na niego lekarz?
Tymczasem nasz informator z kręgu osób zorientowanych w “COM-owskim” środowisku zdradził nam, że dyrektor Bałata miał zostać pozbawiony stanowiska w trybie tak nieoczekiwanym i nagłym z powodu skargi jednego z lekarzy specjalistów. – Kontrakt kończył się lekarzowi w końcu zeszłego roku – wyjaśniła nam wspomniana zorientowana osoba. – Lekarz chciał się wielokrotnie spotkać z dyrektorem i zapytać czy i jak widzi dalszą współpracę, ale szef COM-u permanentnie tego unikał twierdząc, że nie ma czasu – dodała. – Takie postępowanie dyrektora skłoniło lekarza do interwencji u starosty – stwierdził nasz informator. – Nic takiego nie miało miejsca – zapewnił starosta J. Batycki. – Nie szło o żadną skargę, ani konflikt, tylko o realia, głównie finansowe – podkreślił.

Ostała się tylko zastępczyni ds. lecznictwa
Od jesieni szpital nie miał już zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-technicznych, którą to funkcję pełnił Czesław Kapała. Teraz nie ma i głównego szefa. Póki co kieruje nim doktor Balicka, ale jak nam zdradził starosta Batycki może się to zmienić nawet za parę dni. Skoro tak szybko, to oczywiste, że zarząd powiatu jarosławskiego ma już na oku jakichś kandydatów na nowego dyrektora COM. – Owszem, ale z oczywistych przyczyn nie zdradzę, jakich – przyznał starosta. – Taka osoba musi przecież  uporządkować swoje sprawy z dotychczasowym pracodawcą, nim zdecydują się na przyjęcie obowiązków dyrektora COM – dodał podkreślając, że nowy dyrektor ma poprowadzić szpital czasowo, a docelowo jednak wakat dyrektorski ma być “wypełniony” w trybie konkursu.

Monika Kamińska

do “Tajemnicze odwołanie dyrektora jarosławskiego szpitala”

 1. Hubba bubba

  Jaka jest procedura odwołania starosty i rady powiatu działających na szkodę powiatu ?

  • odwołać starostę jarosławskiego

   Art.31 Możliwość odwołania starosty przez radę powiatu

   1. Rada powiatu może odwołać starostę z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium jedynie na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady.
   2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wymaga formy pisemnej i uzasadnienia przyczyny odwołania oraz podlega zaopiniowaniu przez komisję rewizyjną.
   3. Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Głosowanie w sprawie odwołania rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku. Jeżeli wniosek o odwołanie starosty nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek o odwołanie może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.
   4. Odwołanie starosty albo złożenie przez niego rezygnacji jest, odpowiednio, równoznaczne z odwołaniem całego zarządu powiatu albo złożeniem rezygnacji przez cały zarząd powiatu.
   5. Rada powiatu może na uzasadniony wniosek starosty odwołać poszczególnych członków zarządu zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

   • odwołać starostę jarosławskiego

    …a jak wiemy rada powiatu to kolesie starosty, a starosta to kolega rady powiatu, więc cóż, pogadamy sobie i tyle, a starosta będzie pękał ze śmiechu…

    • odwołać starostę jarosławskiego

     po prostu myśleć przy następnych wyborach, a nie czarnucha z ambony słuchać, tylko kierować się naszym obywatelskim interesem, a nie kleryczków, którzy kilka książek przeczytali i do doradzania się pchają… a pospólstwo albo do wyborów w ogóle nie pójdzie, a jak pójdzie to tak zagłosuje, żeby było po myśli kleryczka…

 2. olek

  Stefa
  masz całkowitą rację. Dołóż do tego likwidację szkół i związane z tym wypowiedzenie umów wszystkim pracownikom likwidowanych placówek , wypłacenie odpraw, a następnie zatrudnienie tych samych ludzi na nowe umowy, odcinanie kuponów za inwestycje które rozpoczęli i zapewnili finansowanie poprzednicy, kolosalny wzrost zatrudnienia w starostwie ( trzeba miejsca dla swoich – polityka prorodzinna) i tak można by jeszcze wymienić i wymieniać, ale po co skoro to i tak nic nie zmieni przecie robią to wszystko ” by żyło się lepiej ” i samorząd wolny od polityki a celem nadrzędnym dobro i rozwój powiatu

 3. stefan

  „puść chłopa do biura , to atrament wypije i bibułą zgryzie” – jak to się pięknie sprawdza!! , No ico starosto!!?? – przyszedł czas na realizacje zobowiązań wobec kumpli , za wybór na stanowisko??! , trzeba się pozbyć jedynej „zakały” na drodze sprywatyzowania szpitala, bo się kumplom obiecało?? , a czy Wy macie jakiekolwiek pojęcie co to znaczy prywatyzacja szpitala? , tłumacząc – ” z czym to się je?” , ja jestem pewny ze nie. Dytrektor który wyprowadza szpital na prostą i to w krótkim czasie , zapewnia inwestycje , pozyskuje środki z „zewnątrz” – jest oskarżny o małe zaangażowanie w prace na rzecz szpitala…. jaja sobie robicie Zarządzie Powiatu?? , to najlepiej świadczy o zerowym pojęciu na temat działalności szpitala , przez staroste /nie poprawiać – jaki starosta – taka litera/ , nie mnie oceniać poziom intelektu starosty – sam swoimi decyzjami robi to najlepiej!!!! , ale tak jak pisałem – czas na spłate długów , a niezadłużonego szpitala z płynnością finansową nie da się sprywatyzować – takie są wymogi.To trzeba wsadzić jakiegoś „jakiegoś” /żeby nie napisać „po imieniu”/ coby szybciutko wszystko spieprzył i gotowe!! Jak czytam kandydatury podane przez „obserwator” no to fakt – godni następcy – omc wójt radymiański i śmieciowy wyrzutek z Wiązownicy / przepraszam wszystkich mieszkańcow obu miejscowości/ , mają wszelkie dane by rozwalić szpital migiem. Fachowcy jak malowani!!!! , ale czego wymagać – jaki Zarząd takie i kandydatury. Nikt z porównywalnymi do Dyrektora Bałaty umiejętnościami nie podejmie się współpracy z nieodpowiedzialnymi oszołomami , dla których prywatne biznesy są najważniejsze. I jeszcze jedno – nie było starosty stać nawet na to by osobiście wręczyć wymówienie? , to też określa poziom kultury rzeczonego wyżej. Prostactwo i zakłamianie.Hipokryzja i nieodpowiedzialność. Jak może pan, starosto , patrzeć rano w lustro , aby być codziennie tak starannie ogolonym? . Nie będę pisał co powinien pan zrobić , bo nie zrozumie pan , gbyby było inaczej , nie podjął by pan z kolegą tak kuriozalnie nieodpowiedzialnej decyzji. A brak jakichkolwiek wyjaśnień i podania przyczyn zwolnienia Dyrektora COM rodzi takie właśnie pytania , opinie i wnioski.

 4. obserwator

  Gdyby starostę Batyckiego po decyzji odwołania dyrektora Bałaty można określić jednym zdaniem, to: szanowny panie starosto, gdyby pana iloraz inteligencji obniżyć o 1 punkt, to po decyzji, pana iloraz „inteligencji” staje się ilorazem inteligencji rośliny.
  Starosto Batycki, mówi pan, że zwolniony dyrektor Bałata „nie był na obecne czasy” – więc pytam, czy kolesiostwo, które pan uskutecznia, proponując spadochroniarza z Radymna, który przegrał wybory na wójta , lub spadochroniarza z Wiązownicy, który wyleciał z Zakładu Komunalnego, to jest zachowanie na „obecne czasy”?
  Bałata nie był politycznym dupolizem, jego zmysł ekonomiczny i managerski przerastał was wszystkich.
  Potrzebny był tylko, kiedy szpital zaczął się walić 3 lata temu, a teraz ostrzycie nożyczki do przecinania wstęg, inwestycji, które Bałata zaczął.
  Batycki, po prostu pier***dolisz takie głupoty, że jest to nie do ogarnięcia… a tak jako człowiek radzę ci starosto Batycki nie czekaj na wiosnę, tylko idź na najbliższą łąkę i zacznij czmielom jajka bujać!!!
  Szpital zaczął normalnie funkcjonować, a oni najlepszego jak do tej pory dyrektora zwolnili… dezyzja godna katolika… hahaha.

 5. ewa

  O, już jest jeden wywalony z Wiązownicy z zarządzania śmieciami, będzie świetnym dyrektorem w COM. Ważne że swój koleś. Panie Batycki i spółko, Wasz czas rozliczeń z osiągnięć dla powiatu też przyjdzie. Choć czy to ważne. Przez 4 lata po 14 tys zł miesięcznie + nagrody za szczególne osiągnięcia wystarczy na jakiś czas a głupole i tak kogoś wybiorą czy chcą czy nie. Smutna to rzeczywistość a nasz jarosławski grajdołek w szczególności. Tak trzymać.

 6. bywalec

  Jakoś nie było kłopotu z finansami szpitala gdy pokazywaliście swoje gęby do zdjęcia przy każdej okazji chwalenia się sukcesami szpitala. Macie nowego kolesia z listy PSL czy PO? A może ktoś za mało odpalił z tych 6 milionów ? Popaprańcy, pseudopolitycy, ręce precz od szpitala!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.