Tajemnicze ślady „jak po igle” na szyi Cygana

Czy to możliwe, aby ktoś upozorował samobójstwo Dawida Kosteckiego? Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, KRAJ. Kontrowersje wokół zagadkowej śmierci Dawida Kosteckiego. Roman Giertych zarzuca prokuraturze zaniedbania.

Na jaw wyszły nowe szokujące fakty w sprawie śmierci Dawida Kosteckiego. Jak podaje Gazeta Wyborcza, na szyi tragicznie zmarłego byłego boksera znaleziono… dwa ślady jak po wkłuciach igłą, a w służbowej notatce prokurator napisał o „możliwym zbrodniczym charakterze śmierci”. Pełnomocnik rodziny Dawida Kosteckiego Roman Giertych krytykuje prokuraturę za sposób prowadzenia śledztwa. Ta broni się i twierdzi, że ranki odkryte na ciele pięściarza to „zadawnione strupy niemające związku ze śmiercią denata”. Będzie druga sekcja zwłok?

Prokurator, który pierwszy oglądał ciało Dawida Kosteckiego, odkrył dwa maleńkie – jak po igle – nakłucia na szyi byłego boksera. Podejrzewał, że mógł zostać najpierw odurzony, a potem uduszony, tak by wyglądało to na samobójstwo. Podczas sekcji zwłok tych śladów nie zbadano” – piszą dziennikarze Gazety Wyborczej i ujawniają dalej, że ciało Kosteckiego leżało na podłodze, a przenieśli je tam z pryczy funkcjonariusze więzienni. Twierdzili, że chcieli go ratować. Prokurator Wojciech Kapuściński w służbowej notatce stwierdził brak śladów walki czy obrony. Odnotował szeroką bruzdę wisielczą na szyi. Ale miał wątpliwości, czy to było samobójstwo. Dr Sadowski po przekręceniu ciała na brzuch odkrył bowiem z tyłu na szyi dwa maleńkie ślady w odległości 0,5 cm. W notatce, której kopię posiada „Wyborcza”, Kapuściński napisał, że „przypominają ślady powstałe w wyniku wkłucia igły” – czytamy. Wojciech Czuchnowski, dziennikarz „Wyborczej” i jeden ze współautorów artykuły opublikował zdjęcie wstępnego protokołu z oględzin zwłok Kosteckiego na swoim Twitterze.

Ujawniony przez Wojciecha Czuchnowskiego na Twitterze fragment z protokołu oględzin zwłok Kosteckiego. Fot. Twitter

Roman Giertych, pełnomocnik rodziny Dawida Kosteckiego, twierdzi, że „Należało zbadać dwie rzeczy: czy osoby trzecie nie brały udziału oraz czy nie ma śladów chemicznych na miejscu. Złożyliśmy wniosek o drugą sekcję. Nieprawdą jest, że poprzednia wykazała, że nie uczestniczyły w śmierci osoby trzecie. Zwykle przed samobójstwem ludzie nie wbijają sobie igły w kark. Powinno to być zbadane jako pierwsze. Prokurator, który był na miejscu zdarzenia, nie uczestniczył w sekcji zwłok. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać. Rodzina domaga się, aby prokuratura zajęła się postępowaniem na poważnie – mówił w wywiadzie i dodał, że „Badania toksylologiczne trwają, trzeba pamiętać, że niektóre substancje szybko znikają z organizmu. Nie zabezpieczono rzeczy współosadzonych, nie ma też zdjęć ciała tuż po śmierci. Wszystko jest zrobione „po łebkach”. Nie mamy też wskazań, że Kostecki chciał popełnić samobójstwo. Opublikowany przez Służbę Więzienną mechanizm powieszenia jest bardzo dziwny i rzadko spotykany”. Z kolei na jego Facebooku pojawiło się oświadczenie, w którym Roman Giertych i Jacek Dubois w imieniu bliskich pięściarza domagają się przeprowadzenia rzetelnego śledztwa. „Prokuratura nie uwzględniając woli rodziny zmarłego odmawia przeprowadzenia ponownej sekcji zwłok, jesteśmy zmuszeni wskazać, że: prokurator, z 20-letnim doświadczeniem, obecny na miejscu śmierci, uznał, że istnieją poważne przesłanki, by brać pod uwagę udział osób trzecich w śmierci Dawida Kosteckiego. Z akt postępowania, prowadzonego już przez inną osobę, nie wynika natomiast, aby ten wątek został przez Prokuraturę zweryfikowany” – czytamy w nim.

Na artykuł Gazety Wyborczej zareagowała również prokuratura, publikując we wtorek na swojej stronie obszerny komunikat. „02 sierpnia 2019 r. prokurator przy udziale biegłego dokonał szczegółowych oględzin ciała denata. W ich trakcie stwierdzono dwie zmiany skórne w obrębie szyi denata. (…) Prokurator zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok, która miała na celu również ustalenie  mechanizmu powstania ujawnionych zmian. Biegli we wskazanej wyżej opinii stanowczo wykluczyli, że są to ślady powstałe na skutek ukłucia, wkłucia lub nakłucia. Są one jedynie zadawnionymi strupami nie mającymi związku ze śmiercią denata”. – „Należy zaznaczyć, iż wbrew doniesieniom medialnym oraz stanowisku pełnomocnika rodziny zmarłego śledztwo jest prowadzone ze szczególną rzetelnością” – zakończył Marcin Saduś, rzecznik prokuratury.

ksz

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
grot676gośćzenonA Dajcie spokój.Magda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość
Gość
gość

A może to paralizator zostawił taki ślad?
Jeszcze jedno, w rzeszowskim ZK chciał popełnić samobójstwo (wieszają się na sznurówce) kolejny świadek, który miał zeznawać w tej samej sprawie co „Cygan” … co tu jest grane?
Paralizatory ma SW, a sprawę zamiata się pod dywan.

grot676
Gość
grot676

Średnio raz w tygodniu. To sposób protestu. Wiesza się w celi pełnej ludzi i liczy na odcięcie i wakacje w szpitalu.

Nie litujcie się nad śmieciami. Rozboje haracze wymuszenia kradzieże. A w gazetach sprzyjających PO piszą jak o świętym. Jednego śmiecia mniej. Przynajmniej podatnicy nie będą musieli opłacać mu wiktu i opierunku.

zenon
Gość
zenon

Dwa ślady to ukąszenie węża, najprawdopodobniej Czarnej Mamby.

Magda
Gość
Magda

Kolejna „afera” Wyborczej i znowu się okazało że to zwykły wymyślony fejknews. Tylko szkoda że zabrakło Wam lefleksji i w tym bierzecie udział.

Gość
Gość
Gość

Nie osądzaj go!!! święty jesteś

Gość
Gość
Gość

Nie osądzaj Go, każdy ma coś za uszami

all
Gość
all

Teraz cała Polska będzie żyła śmiercią kryminalisty.

Bell
Gość

i lotami żony Kuchcińskiego i greckim weselem Karczewskiego i korytem plus
ot Polska w ruinie :(
a ci jak mordowali od czasów Olewnika ….

A Dajcie spokój.
Gość
A Dajcie spokój.

5 wyrok. Odaiadka z recydywistami gdyby nie skończył z sobą miałby kolejne przesłuchanie o rozbój jak podają media!

A tu go chcą posadzić na kasztance z Piłsudskim. Może szkolę pijarów która powstaje w Rzeszowie nazwijcie jego imieniem?
Szaleństwo i głupota.