Tajfun morderca

Filipińskie dzieci wyciągają filipińską flagę na maszt po przejściu tajfunu nad miastem Hernani. Fot. PAP
Filipińskie dzieci wyciągają filipińską flagę na maszt po przejściu tajfunu nad miastem Hernani. Fot. PAP

AZJA. Tragedia na Filipinach. Rusza światowa pomoc.

Po spustoszeniach spowodowanych przez tajfun „Haiyan”, wiele państw świata deklaruje swoją pomoc. Pierwsze zagraniczne ekipy ratunkowe są już w drodze.

W związku z tym, że wiele dróg i lotnisk na Filipinach jest zniszczonych, dotarcie do ofiar jest utrudnione. Flilipińskie władze szacują liczbę zabitych na 10 tys. osób. Setki mieszkańców uznanych jest za zaginionych. Bez dachu nad głową jest około 400 tys. osób. Na pomoc czeka łącznie kilka milionów poszkodowanych osób. Brakuje wody pitnej, artykułów spożywczych i lekarstw. – Wszystko jest zniszczone, nie ma niczego. Mam tylko to, co na sobie i moje dziecko – relacjonuje jedna z ocalałych mieszkanek.

W niektórych miejscowościach panuje anarchia. Zachodnie agencje prasowe cytują opowieści naocznych świadków. Według nich, dochodzi do przemocy i grabieży. Może dojść do kanibalizmu. W pobliżu szczególnie dotkniętego kataklizmem miasta Tacloban miało dojść do ograbienia ciężarówki Czerwonego Krzyża.

Uderzenie tajfunu „Haiyan” uważane jest za jeden z największych kataklizmów tego typu w historii Filipin. Siła wiatru dochodziła niekiedy do 600 km /godz.

Tajfun „Haiyan” dotarł w poniedziałek do wybrzeża północnego Wietnamu, na szczęście stracił na sile. Nie ma ofiar. Na nadejście żywiołu szykują się teraz Chiny.

Podziel się groszem
Rusza 10-dniowa zbiórka Caritas na pomoc dla Filipińczyków. Pieniądze można przekazać poprzez SMS 72052 o treści POMAGAM oraz przez wpłaty na konto Caritas, z dopiskiem Filipiny. Szczegółowe informacje o zbiórce znajdują się na stronie internetowej www.caritas.pl

TVN 24/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rzeszowiak
rzeszowiak
7 lat temu

Poslal bym pomoc ale nie przez organizacje koscielne.
Popie oczy wilcze garlo,
co zobaczy to by zarlo !

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

tragedia straszna ale nie ma się co dziwić jak to jeden z biedniejszych krajów świata [ 92,340 milionów obywateli] PKB – na osobę [ 2012] to 2587 USD- gdzie jest ponad 7100 wysp.
eksperci z Australii wyliczyli że domy aby wytrzymały takie uderzenie wiatru musiały by mieć 60 cm – mury i fundamenty minimum 80 cm głębokości- co po prostu jest na dzień dzisiejszy nierealne.