Tajne lotnisko powstaje na Podkarpaciu

Lądowanie na DOL. Amerykański Hercules C130 ląduje na niemieckiej autostradzie.

DĘBICA. Wojskowe myśliwce, a nawet samoloty pasażerskie będą mogły lądować koło Starej Jastrząbki.

Pas do lądowań i startów samolotów będzie miał prawie 3 km długości i 36 m szerokości. Na obu jego końcach zostaną zbudowane miejsca do postoju samolotów. Tam będzie je można zatankować i uzupełnić amunicję. Przeznaczony jest przede wszystkim dla samolotów wojskowych w czasie działań wojennych. Awaryjnie może być też wykorzystane przez samoloty cywilne.

Polowe lotnisko wojskowe na drodze publicznej, czyli drogowy odcinek lotniskowy (DOL), powstaje na autostradzie A4 między Tarnowem, a Dębicą. Zaprojektowano go tuż przy granicy Podkarpacia z Małopolską, pomiędzy Jaźwinami, Borową i Różą w gminie Czarna.

Takie będzie to lotnisko
Jadąc od Rzeszowa w kierunku Krakowa DOL zaczyna się 8 km za węzłem Żyraków. Nagle skończy się pas zieleni pomiędzy jezdniami. Zastąpi go nawierzchnia bitumiczna, a jezdnie będą rozdzielone barierkami łatwymi do zdemontowania. W tym miejscu po lewej stronie autostrady będzie wybudowana stojanka dla samolotów – taki parking długości 200 m i szeroki na 45 m z łagodnie wyprofilowanymi wjazdami na obu końcach. Do parkingu będzie dojazd dla samochodów zaopatrzenia z pobliskich dróg powiatowych.

Dalej będzie 2,9 km prościutkiej autostrady. Na zachodnim końcu podkarpackiego DOL budowane jest drugie miejsce obsługi samolotów. Będzie bardzo podobne do wschodniego. Normalnie te samolotowe parkingi nie będą używane i wjazd na nie będzie zamknięty zarówno od strony autostrady, jak i od dróg lokalnych. Parking dla kierowców korzystających na co dzień z autostrady będzie niespełna kilometr dalej w kierunku Tarnowa. Będzie to MOP Jastrząbka.

W przypadku ćwiczeń lub działań z wykorzystaniem DOL do lądowania samolotów, zamknięta zostanie autostrada A4 na węzłach w Tarnowie i w Żyrakowie. Dodatkowo przy obu końcach lotniskowego odcinka będą ustawione zasieki uniemożliwiające wjechanie jakiegokolwiek pojazdu na pas lądowania. Barierki rozdzielające jezdnie autostrady zostaną zdemontowane w kilkanaście minut.

Drogowe lotniska w Polsce
W całym kraju jest 21 drogowych odcinków lotniskowych, w tym tylko jeden czynny (koło Szczecina). Pozostałe mają tak zniszczoną nawierzchnię, że lądowanie groziłoby uszkodzeniem samolotu. Wszystkie 21 tych polowych lotnisk zlokalizowano w Zachodniej i Północnej Polsce. Takie usytuowanie DOL wynikało z ówczesnej doktryny Wojennej Układu Warszawskiego.

Obecnie, po zmianie sojuszników i kierunku ewentualnych działań zbrojnych, polowe lotniska muszą powstawać przy wschodniej granicy obszaru państw NATO. Podkarpacki DOL jest pierwszym po prawej stronie Wisły.

Tomasz Kowalczyk

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.